recuperare dupa operatie de hernie inghinala

52 comentarii 1 2
0
12-04-2011, ora 22:01
Dr. Tuca Stefan
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Tuca Stefan
Pentru Toma88,

Stimate domn,

Este bine cunoscuta aparitia herniilor si cresterea lor in dimensiuni ca urmare a eforturilor fizice sustinute.
Purtarea unor centuri poate evita cresterea in dimensiuni a unor hernii preexistente, dar nu va impiedica aparitia acestora mai ales daca este vorba de un perete abdominal lipsit de soliditate, fragil..

Toate cele bune!

dr.Stefan Tuca - medic chirurg
0
13-04-2011, ora 09:53
geveneo
Nu este medic/terapeut
geveneo
Din primele mele randuri vreau sa-i multumesc dr.Stefan Tuca deoarece mi-a raspuns la nistre intrebari zic eu interesante pt mine insa nu am tinut cont de concediu medical de fapt nu am mai luat sa zic inca o luna tot cei drept am stat o luna de zile acasa si ma simteam bine si am inceput munca am am fost o tura de munca si sunt putin ingrijorat deoarece sa intarit mai tare si sa unflat mai mult decat era oare sa fii starnit ceva la plasa aceea sau asa e atunci cand depui putin mai mult efort din prima as vrea sa stiu mai multe deoarece nu stiu ce sa fac ca turbez acasa stand si butonand tastatura si calculatorul si am zis sa na ma rog sa incerc sa ma duc la munca oare se poate rupe prapuru sau plasa nici nu stiu ce simtome pot avea atunci cand se va rupe sper sa nu ajung acolo dar asa pt cultura mea generala iti multumesc tare mult pt raspunsul anterior domnule dr.Stefan Tuca
0
05-05-2011, ora 18:20
xulescux
Nu este medic/terapeut
xulescux
dupa operatia de hernie inghinala e normal sa te mai doara dupa o perioada de 3 sapt. in momentul cand ma aplec ma arde in zona aceea
0
06-06-2011, ora 01:20
piratulmvn
Nu este medic/terapeut
piratulmvn
In legatura cu ce a zis Dr. Stefan Tuca:

"Legat deconcediul medical nu cred ca ar fi necesara o perioada de mai mult de 7 zile, maxim 2 sapt. "

Cu tot respectul pt meseria pe care o aveti (daca intr-adevar sinteti medic chirurg), 7-14 zile de concediu medical sint necesare? Maxim 14 zile? Cred ca glumiti, sau poate tineti cu statul si cu CNSAS.
Sau poate aveti vreun interes ca pacientii dvs sa aiba recidive.
In 7 zile abia te poti ridica din pat singur.
Am stat in concediu medicat o luna jumate, iar dupa aceasta perioada am protejat zona nefacind nici un efort consistent, si tot eram ingrijorat ca s-ar putea intimpla ceva cu operatia.
Am 4 luni de la operatie si inca imi e frica sa ridic un bax de apa.
Cele 2 sapt de care vb e perioada minima pina si pt o simpla deplasare la locul de munca, sa nu vb despre ridicari de orice fel.
Daca sinteti medic as aprecia sa dati raspunsuri aropiate de realitate, nu de ce scrie intr-o carte.
0
10-08-2011, ora 18:15
EvaM
Nu este medic/terapeut
EvaM
AJUTOR! Am un logodnic operat a treia oara de hernie inghinala pe 20 martie. Operatia a decurs bine, il mai jeneaza la schimbarea vremii. Problema este ca in partea de jos a operatiei este o umflatura, iar testiculul drept este mai mic decat era initial. A fost recent la medic si i-a dat un antiinflamator, dar umflatura e la fel ca mai inainte, iar testiculul are aceeasi dimensiune. E posibil ca umflatura de pe operatie sa fie o tumora?Imi mai e si teama sa nu ramana impotent. Are sanse sa se recupereze total?Ce ar trebui sa faca pentru asta?Va multumesc.
0
14-08-2011, ora 09:59
piratulmvn
Nu este medic/terapeut
piratulmvn
EvaM, probabil nu va mai raspunde nimeni pe aici asa ca imi permit sa spun ceva, poate te ajuta.
Eu am fost operat o singura data si nu stiu cum as fi din pct de vedere al moralului daca ar mai trebui sa ma operez din nou, nu stiu cum se impaca sotul tau cu ideea el fiind la a 3-a operatie.
Si eu am o umflatura care devine maricica cind timpul de activitate se prelungeste si devine usor dureroasa.
Parerea mea e ca acea umflatura e cauzata de muschiul inca nerefacut complet si prin solicitarea lui se irita si se umfla.
Nu sint nici pe departe medic dar daca a fost la un consult de specialitate...nu cred ca ar trebui sa-ti faci griji.
O alta cauza ar putea fi constipatia, din experienta proprie iti spun ca am fost constipat si abia ma puteam misca, ma durea zona operatiei, dar odata cu trecerea constipatiei s-au dus si durerea si umflatura.
Daca gresesc in cele spuse mai sus imi pare rau, am incercat sa dau un sfat.
Succes cu sotul tau si mai scrie cite ceva pe aici cind apar schimbari.
Bye!
0
23-08-2011, ora 20:12
EvaM
Nu este medic/terapeut
EvaM
Pentru piratulmvn: Va multumesc mult pentru sfat. Sanatate multa!
0
27-08-2011, ora 16:53
danielghita
Nu este medic/terapeut
danielghita
buna...am 15 ani si am fost operat acum 3 saptamani de hernie inghinala pe partea stanga..nu stiu sigur dar cred ca a aparut o problema...dupa 4-5 zile de la operatie am observat o mica umflatura in zona operatiei...acea umflatura esti destul de tare..as vrea sa imi spuna cineva daca e o problema acea umflatura sau nu...multumesc!
0
21-09-2011, ora 19:33
unchiu_gelu
Nu este medic/terapeut
unchiu_gelu
Sunt operat de hernie inghinala de cca 4 saptamani. Am cateva intrebari:
- cat de utila ar fi purtarea unui gen de suspensor (centura, burtiera, etc. ), care este denumirea exacta a acestuia si, daca este chiar necesar, cat timp trebuie purtat;
- daca am voie sa conduc automobil si in ce conditii;
- cat timp dureaza o recuperare integrala, daca aceasta este posibila;
-dupa recuperare, la cat trebuie sa-mi limitez eforturile, procentual, in raport cu cele care mi-au creat problema, pentru a evita o recidiva.
Multumesc
0
27-10-2011, ora 20:38
prospector1973
Nu este medic/terapeut
prospector1973
As vrea sa stiu dupa cat timp pot conduce autoturisme in cazul unei operatii de hernie inghinala dreapta directa.Operatia a fost clasica nu laparoscopica.La ce riscuri ma expun?Multumesc
0
08-11-2011, ora 22:00
annetilde
Nu este medic/terapeut
annetilde
M-am operat si eu acum cateva zile de hernie inghinala dreapta, dupa ce in urma cu 7 ani am fost operata de hernie inghinala... stanga. Prima data medicul m-a operat prin chirurgia clasica, asa-numita operatie deschisa. Am stat in spital 3-4 zile, durerile postoperatorii au fost intense (mai ales cand trebuia sa ma dau jos din pat), iar recuperarea a durat vreo 2-3 saptamani.
Chirurgul care m-a operat acum, un medic tanar, dr Toni Feodor de la Clinica de flebologie din str Washington din Bucuresti, a folosit laparoscopia. M-am internat dimineata si pe la orele 15, 00 am plecat acasa pe picioarele mele! Inca de a doua zi am iesit dupa diverse treburi, am mers cu autobuzul, iar durerile au fost minime, oricum incomparabil mai mici decat atunci cand m-am dus la cutit. Cand am simtit nevoia am luat un codamin sau un algocalmin.
Asa ca exista si aceasta solutie, laparoscopia, doar ca nu orice chirurg o practica, trebuie sa se fi specializat in asa ceva. Incizia este mica, fara taierea tesutului muscular, de unde si recuperarea rapida a mobilitatii. Ti se face anestezie generala, iar plasa care intareste peretele abdominal se introduce prin acea mica incizie.
0
14-11-2011, ora 18:52
claudyne
Nu este medic/terapeut
claudyne
Catre domnul Doctor,
In martie prietenul meu a fost operat de hernie inghinala partea stanga.Dupa cate stiu celorlalti pacienti din salon cu aceeasi operatie li s-a pus un fel de sonda pt eliminarea lichidului acumulat (cred ca a fost in scopul curatarii), insa lui nu. In decursul timpului el a mai simtit dureri, intepaturi. Recent a ridicat o mocheta si a facut ceva efort. Problema este ca sunt 8 luni de la operatie si simte o durere in zona operatiei si s-a umflat langa taietura, spre zona inghinala, iar umflatura se mareste de la o zi la alta. Este posibil ca plasa sa se fi rupt? este posibil ca dupa 8 luni sa cedeze? O alta problema este ca ni s-a spus ca nici un alt medic nu se baga peste operatia unui coleg de-al sau. In cazul in care consider ca medicul care l-a operat nu a avut suficienta grija si vreau sa pot merge la altul, este permis? Ce pot face?
Ce presupune o noua operatie si daca exista o plasa mai rezistenta?

astept raspuns urgent, daca este posibil, va multumesc anticipat!
0
14-11-2011, ora 20:20
Dr. Tuca Stefan
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Tuca Stefan
Buna seara,

Din descrierea dumneavoastra poate fi vorba de o recidiva herniara. Operatia poate fi realizata cu succes si pe cale laparoscopica si pe cale deschisa...Oricum va trebui sa il consult pe sotul dumneavoastra.

Programul meu de consultatii il gasiti pe stefantuca.ro

O seara buna!

dr.Stefan Tuca
0
02-03-2012, ora 16:58
radoi.ovidiu
Nu este medic/terapeut
radoi.ovidiu
sunt operat de hernie de 2 zile si mi sa invinetit penisul si testicolul de pe partea cu operatia dati-mi un raspuns de linistire pls.
0
17-12-2012, ora 14:52
monstruletz007
Nu este medic/terapeut
monstruletz007
sunt operat de hernie inghinala pe partea stanga de o saptamana, acum am testiculul stang umflat...cand pot face sex sau macar ceva legat de sex?pot sa primec macar un oral?multumesc anticipat
0
16-01-2013, ora 21:47
strungaru
Nu este medic/terapeut
strungaru
Am 63 de ani, am fost operat de hernie inghinala dreapta, dupa ce mi-am revenit din anestezie, la doua zile am observat ca organul meu masculin era parca plin cu apa, nu doare. Medicul urolog mi-a spus ca trece, dar nici o modificare, as avea nevoie de un sfat, o indrumare ! Astept raspuns, multumesc !
0
09-02-2013, ora 18:48
tudd
Nu este medic/terapeut
tudd
Buna seara,
Am hernie inghinala bilaterala si as dori sa stiu, in cazul unei operatii deschise, la cat timp dupa prima operatie se poate face si cea de-a doua.(nu am avut ocazia sa-l intreb pe medic, si am nevoie de aceasta informatie pentru a lua niste decizii). Multumesc!
0
27-07-2013, ora 13:56
Alexandru (Hernie)
Nu este medic/terapeut
Alexandru (Hernie)
Buna ziua...domnul medic spuneti-mi va rog daca hernia poate afecta viata sexuala ?
0
03-10-2014, ora 14:20
aurelian22
Nu este medic/terapeut
aurelian22
este normal ca zona un am fost operat/ taiat sa se intareasca?mi s.a intarit si este umflat, am facut operatia acum o saptamana!
0
20-05-2015, ora 14:53
niculinflorin
Nu este medic/terapeut
niculinflorin
Bună ziua, am fost operat de hernie inghinală dreapta acum 5zile, este normal să simţi ca o greutate jos şi o mică usturime mai ales când stau in picioare, multumesc
0
21-04-2016, ora 16:16
AdrianGabriel
Nu este medic/terapeut
AdrianGabriel
Buna ziua.Am 22 de ani si am fost diagnosticat cu hernie inghinala directa pe partea stanga.Vreau sa ma operez cat mai repede ca sa nu risc marirea acesteia.In momentul de fata hernia are aproximativ 1 cm.Chirurgul la care am fost mi-a spus ca ma va opera laparoscopic si ca imi va pune plasa.Este nevoie de plasa pentru o hernie atat de mica?Voi putea sa mai ma duc la sala dupa cele 6 luni de recuperare?Multumesc anticipat.
0
21-10-2017, ora 05:41
pantur sergiu
Nu este medic/terapeut
pantur sergiu
Buna dimineata..D-le dr..am si eu o nelamurire..Am fost operat de hernie inghinala partea stg...ditamai taietura...mi sa pus plasa..operatia a fost efectuata pe 18iule an curent...din fericire nu am dureri...testicol umflat..lasat..sau invinetit etc...dar totusi operatia in sine(taietura)plus partea operata sub taietura..unde mi sa pus plasa in interior spre penis-testicol...toata partea operata plus taietura in sine plus un pic din muschiul de la incheietura..intre abdomen(stg..partea operata si incepere muschi parte stg a picior...linia aceea...eu nu simt nimic..ma ciupesc...mangai..macar sa simt durere sau usturime...dar nu simt nimic...este ca si zona moarta sa spun asa..Credeti ca e posibil o eroare in procedura medicala?Mentionez ca am fost operat in UK..Va multumesc si astept urgent raspunsul dv
Adaugă un comentariu / răspuns
52 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști hernia inghinală și cum evaluezi gravitatea ei
  • Un număr mai mare de pași zilnic reprezintă o bună metodă de a evita complicațiile postoperatorii
  • Operația nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acuratețe riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operație (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienții la risc de disfuncții cognitive postoperator
  •