recuperare fractura

08-03-2012
frankk
Nu este medic/terapeut
frankk
Buna,

Am suferit o fractura de incheietura prin tasare la bratul stang la inceputul lunii ianuarie, am avut ghips timp de 4 saptamani iar cand medicul la dat jos mana arata destul de bine.Medicul mi-a spus ca nu este nevoie de fizioterapie(fractura a fost relativ banala, nu a fost cu deplasare sau alte minuni). A trecut o luna jumate de cand nu mai am ghips si as dorii sa revin la sala de forta.
POT face asta??exista anumite riscuri?sunt cam confuz..

Va multumesc anticipat!!
2 comentarii
0
10-03-2012, ora 18:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va referiti la o fractura a humerusului (singurul os al bratului), si la ce nivel anatomic a fost????
In principiu nu se poate reveni ""la sala de forta"mai devreme de 2-5 luni de la o fractura a membrului superior.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-05-2012, ora 08:57
george_booss
Nu este medic/terapeut
george_booss
Salut!!!! In urma cu o luna in urma unui accident am suferit o fractura de gamba mai exact (tibie+peroneu), am ajuns la spital unde sa intervenit chirurgical, mam ales cu o tije si vreo trei suruburi, toate bune au trecut trei saptamani de la operatie piciorul sa desumflat aproape complet mai putin laba piciorului care pe timpul zilei totusi se mai unfla in schimb pe timpul nopti am niste junghiuri insuportabile tot in acea zona nici decum unde a fost fractura Este ceva normal??Cam dupa cat timp as putea merge normal? si in ce consta recuperarea asta mai exact? MULTUMESC!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.