recuperare postoperatorie fistula anala | Forumul Medical ROmedic

recuperare postoperatorie fistula anala

1314 comentarii 1 2 ..... 101112 ..... 43 44 ÃŽnainte ›
0
22-12-2016, ora 15:33
Danyyyy1
Nu este medic/terapeut
Danyyyy1
E normal sa te murdaresti de fecale ca ele ies prin rana, trec pe acolo eu am 3 luni de la operație si s-a închis acum 1 saptamana, si inca mai am dureri usturimi intepaturi, ieri am fost la domn doctor si a zis ca este totul bine nu mai am puroi nu curge nimic dar am 8 tăieturi una peste alta si am mai sărit puțin calu cu mâncarea si m-a cam tras de urechi, m-a speriat si nu am mâncat decât 2 morcovi si 3 mere.multa sanatate
0
25-12-2016, ora 13:56
Remus75
Nu este medic/terapeut
Remus75
Crăciun fericit tuturor!Scriu si eu aici ca mulți altii care au suferit si s au vindecat de aceasta boala.Pe 17oct 2016, am fost operat la iasi, (metoda clasica) de abces perianal.Au trecut doua luni si o sapt si rana nu s a cicatrizat, ba mai mult s a fistulizat.urmarind forumul, si incurajat de domnii:Bogdan Heroiu, Liviu Balasa si Daniel din iasi, am luat decizia de a ma programa pe 5ian 2017, la domnul doctor sorin andrei.Tin sa le multumesc pe aceasta cale inca odata.am doua luni si o sapt de chin si imi ajunge.sper doar sa nu fie o fistula de grad mare.Pe biletul de iesire din spital mi au scris:plaga perianala superficiala in curs de cicatrizare, dar pana nu ajung la domnul doctor stau cu inima in pioneze.va voi tine la curent.Doamne ajuta!Si sarbatori fericite tuturor!
0
25-12-2016, ora 23:26
Liviu B
Nu este medic/terapeut
Liviu B
Multă sănătate și sărbători fericite. Să ne ții la curent.
0
26-12-2016, ora 10:16
Remus75
Nu este medic/terapeut
Remus75
Multumesc asemenea.Cu siguranta, deocamdată am emotii.dar sunt dispus sa trec peste orice sacrificiu, ptr a mi relua viața normală.Mi e frica de ace, dar n am ce face.voi posta imediat ce stiu ce am.Multumesc.
0
26-12-2016, ora 19:55
lovin
Nu este medic/terapeut
lovin
Multumesc pt. raspuns Danyyyy1. Eu am sa merg la control pe 29 decembrie, oricum in momentul de fata abia am 3 saptamini si 3 zile de la operatie.
0
30-12-2016, ora 15:44
Remus75
Nu este medic/terapeut
Remus75
Ciao lovin.cum a fost la control ?de ce ai fost operat?fistula ce grad?eu sunt programat joia viitoare la consult si sigur operatie.am avut un abces perianal care nu s a inchis (sunt operat de doua luni si o sapt, metoda clasica).cat a durat la tine operatia?multumesc anticipat ptr eventualele raspunsuri.insanatosire grabnica.
1
30-12-2016, ora 19:57
lovin
Nu este medic/terapeut
lovin
Salutare Remus75,
Eu m-am operat prima data de abces perianal pe 3 septembrie. Operatia a fost clasica, injectie in coloana, anesteziat de la brau in jos. Dupa 6 saptamini operatia nu se inchisese si curgea mereu puroi. Am mai fost si la alti medici, chirurgi care toti mi-au spus ca trebuie sa ma reoperez a doua oara si a treia chiar, ca nu exista nici o garantie etc. Am inceput sa caut pe net si multumita acestui forum am ajuns la dl.dr. Andrei Sorin. La consult mi-a descoperit ca de fapt aveam 5 fistule si problema era f. grava. Venisem in Bucuresti doar pt. consult dar a doua zi m-am operat. Acum au trecut 4 saptamini de la operatie, am fost ieri la control si dl. dr. a spus ca totul e bine. Este mult de scris si de povestit cum a decurs totul de la inceputuri cu, prima operatie, cu parerile altor medici si tot ce s-a intamplat pina am ajuns la Mediproct. Rana mea acum dupa 4 saptamini e inca destul de adanca dar vreau sa spun ca m-am simtit mult mai bine imediat dupa operatie. Am avut dureri in primele 3 saptamini cind imi faceam toaleta ranii si imi introduceam mesele, dar acum pe zi ce trece e din ce in ce mai suportabil.
0
30-12-2016, ora 20:04
lovin
Nu este medic/terapeut
lovin
Pt. Remus75,
Am scris o groaza inainte si nu ti-am raspuns de fapt la intrebare. Dintre cele 5 fistule una care era deja un canal intre fesa si colon nu stiu la ce grad a incadrat-o dl. dr. ( operatia initiala), alte 2 erau de gradul 4, si celelalte 2 de gradul 2.
0
30-12-2016, ora 21:10
Remus75
Nu este medic/terapeut
Remus75
Multumesc mult.m ai cam ingriozit.a durut este o domnul doctor andrei?cat ai platit operatia cu analize?.Scuza ma dar vreau sa ma pregatesc psihic.multumesc.insanatosire grabnica.
0
30-12-2016, ora 22:05
lovin
Nu este medic/terapeut
lovin
Dr. Andrei Sorin este un om deosebit, ai sa vezi la consult. O sa iti explice clar ce probleme ai si unde.Dupa 3 chirurgi si alti 2 medici obisnuiti care ridicau din umeri cind ii intrebam ceva si spuneau ca nu se stie de cite operatii s-ar putea sa mai am nevoie sa discut cu el mi s-a parut incredibil. Pretul operatiei de fistula este in functie de gradul si gravitatea ei. Am primit la sfarsit o lista (care nu stiu pe unde este acum ca sa iti dau preturile cit mai exact) unde erau trecute mai multe, in total 5700 lei dar din care daca scad consultatia de 150, colonoscopia 230, ecografia120, analizele la sange 450, biopsie pt.niste polipi pe colon( am uitat sa mentionez lucrul acesta) nu stiu cit, cred ca vreo 300 ajungi la cit au costat cele 5 fistule. Stiu insa ca una, cea mai grava era in jur de 2700.
Ai noroc ca ai nimerit la omul potrivit si nu ai mai trecut si prin mana altora. Multa bafta !
0
30-12-2016, ora 23:19
Remus75
Nu este medic/terapeut
Remus75
Multumesc frumos.voi vedea joia viitoare.pana atunci sunt cu inima in pioneze.doresc tuturor un an nou cu sanatate si împlinirea tuturor dorintelor
0
05-01-2017, ora 20:48
Remus75
Nu este medic/terapeut
Remus75
Buna seara.astazi am fost programat la clinica domnului doctor sorin andrei ptr consult.am stat cu inima in pioneze si mi a gasit o fistula de gr 3 si o fisură anala.Ca sa folosesc cuvintele lui, am o fistula prietenoasă.In total 4200de roni cu toate analizele si operatie.maine, nu stiu exact cand ma voi opera.mie mi a zis ca se rezolva sa nu mi fac griji.inițial am fost programat la 17 si 15, dar am intrat la 17si 50.am vazut oameni care au venit la el la control si ieseau zâmbind.pe unul chiar l am intrebat ce a avut? (Doua fistule compexe rau), si tocmai ii spuse ca i vindecat.am icredere ca maine, prin ce va face domnul doctor, voi renaste a doua oara.voi reveni maine daca ma voi simti in stare dupa operatie.
0
07-01-2017, ora 08:09
Remus75
Nu este medic/terapeut
Remus75
Asa cum am zis revin cu nouatati.ieri dimineața am facut sângele, la prânz colonoscopia si imediat după operatia. Inițial trebuie sa fiu operat de fistula gr 3 si o fisură anala., dar domnul doctor pe masura ce a inceput sa taie a mai descoperit o fistula de 2cm imediat din cea de gr3 si un polip.se face anestezie locală si operatia nu este dureroasă.eu, unul pot sa spun ca nu am simtit 20de min absolut nimic, dar dupa inca 20 de min am simtit dureri dar suportabile (cred ca atunci cand extragea traiectul de la a doua fistula si polipul).La 12, 40 am intrat si la 13, 25eram deja in camera in care stai timp de o ora, ora jumatw ptr a te controla din nou domnul doctor dupa operatie.Operatia nu a fost foarte grea si domnul doctor mi a zis ca daca voi respecta ce mi a zis in 6-7sapt voi fi vindecat.acum incepe recuperarea.dar un lucru e minunat:acum m am trezit dupa doua luni si jumate fara durere in fund fara avea secretie. Ieri dupa ce am iesit din operatie, era un domn care se operase la el de o sapt, de abces si fistula.Mi a zis ca se simte excelent si ca azi urma sa plece in finlanda.Una peste alte sunt multumit de alegerea facuta.Acum, daca si recuperarea va decurge ok voi putea spune si eu ca mulți altii de aici, ca domnul doctor Sorin Andrei, m a "renascut"a doua oară.va voi tine la curent.
0
07-01-2017, ora 11:43
lovin
Nu este medic/terapeut
lovin
Salutare Remus, ma bucur ca esti bine. Eu trebuia sa ajung azi la control dar nu am putut sa plec din Constanta.
Mai tine-ne la curent. Multa bafta !
0
07-01-2017, ora 14:42
Remus75
Nu este medic/terapeut
Remus75
Multumesc lovin.iti doresc sa fie bine si la tine.eu sunt inca in bucuresti deoarece si maine trebuie sa fiu la pansat.iti las facebook ul meu si poate ne vedem maine.asa mai schimbam impresii despre aceasta blestemata boala.multa bafta maine.Remus Roscan e adresa de facebook.
0
12-01-2017, ora 15:11
Danyyyy1
Nu este medic/terapeut
Danyyyy1
Salut revin si eu mie mi s-a închis rana la fistula operata de domnul doctor andrei, dar ma mai supăra cateodata la vreme am niste usturimi si zona e amorțita el a zis 6 luni pana la vindecare... pentru ca am foarte multe tăieturi in zona aia si cand conduc in rest este ok nu mai am mesa in fund nu mai am scurgeri de puroi sau alte prostii mulțumesc domnului doctor insa el mi-a zis ca după 2 luni de când s-a închis rana sa vin sa îmi facă hemoroizii cu laser acum mor de usturime in fund de la ei cei care ați mai făcut după fistula operație de hemoroizi la domnul doctor cat a costat si cum e?
0
18-01-2017, ora 10:21
Remus75
Nu este medic/terapeut
Remus75
Revin din nou cu noutăți.Ieri, am fost la control dupa 11 zile de la operație.Domnul doctor a zis ca totul decurge foarte bine si m a programat peste doua săptămâni.eu ma simt ok asa ca sper ca la final sa mi reiau viața normală.ma voi prezenta la control din nou pe 30ianuarie.
0
18-01-2017, ora 20:00
Danyyyy1
Nu este medic/terapeut
Danyyyy1
Revin si eu acum am ieșit din clinica pt operație de hemoroizi numai ca nu ii pot spune operație au fost 3 puncte de laser a durat 10 secunde am o durere cum sa umblat acolo nimic mai mult asta fiind prima ședință din tratament trebuie sa fac cam 5 ședințe...revin cu amănunte si la fistula a zis ca sa mai masez zona cu creme ca sa rupt puțin pielea.multa sanatate
0
19-01-2017, ora 09:10
alex2002
Nu este medic/terapeut
alex2002
Pai nu ai zis ca peste 8 saptamani de cand ti s a vindecat rana?dc te ai dus acum?Și mie mi a zis sa vin sa îmi facă hemoroizii și as avea nevoie tot de 5 ședințe, dar pe mine nu ma deranjează hemoroizii.
Voi ce simptome aveți, cei care ați fost chemați pentru hemoroizi?Dacă nu i fac pt ca nu ma deranjează îmi pot face vreun rau în timp la ce a tratat dl doctor?
Cum e după ședința de hemoroizi?durerei ceva după?Cat costa cele 5 ședințe?
Mersi și multa sănătate.
0
19-01-2017, ora 21:19
Danyyyy1
Nu este medic/terapeut
Danyyyy1
Costa 1650 tratamentul se face din 2 in 2 săptămâni durează 10 secunde arde cu laseru la mine au fost 3 puncte ai o durere mica nu ca la operația de fistula aici e joaca ca simptome la mine nu puteam sta deloc in fund ma ustura foarte tare simțeam fundul umflat acum nu îți pot spune multe ca am o zi.
0
31-01-2017, ora 16:36
Rdc1986
Nu este medic/terapeut
Rdc1986
Buna ziua tuturor!
Sunt din Iasi si am o problema asemanatoare cu cele de aici.
In urma cu un an aveam pe interiorul fesei stangi o "besicuta " tare cam cat moneda de 1 ban. Dupa un scaun apar primele picaturi de sange dar nu din anus ci de pe interiorul fesei.
Am mers la consultatie la un cabinet unde mi-a spus ca am o fistula perianala ca de acolo au curs pi caturile de sange si sa iau ciprinol 5 zile.
Dupa o peioada a aparut in acel loc ca un cos de dimensiuni mai mari care se umfla, ustura putin se sparge si dupa asta nu mai doare. La inceput mai rar cam la o luna doua, acum la o saptamana.
Am citit toate postarile voastre si nu stiu ce decizie sa iau. Sa ma operez aici in Iasi sau sa merg din prima la Dr. Andrei ?
1
31-01-2017, ora 16:39
Rdc1986
Nu este medic/terapeut
Rdc1986
Este cineva care poate recomanda un doctor/cabinet in Iasi unde a avut rezultate pozitive?
Din ce am citit pe forum nu e de joaca cu aceasta operatie si nu vreau sa fac probe pe pielea mea.
0
01-02-2017, ora 00:36
lovin
Nu este medic/terapeut
lovin
Mergi din prima la dr. Andrei.
1
01-02-2017, ora 23:04
Danyyyy1
Nu este medic/terapeut
Danyyyy1
Rdc 1986 si eu sunt tot din Iași nu ai citit acolo ce mi-au făcut mie jigodiile de medici la Iași ? Si sunt tânăr am 27 ani de la un simplu abces am ajuns la 2 fistule perianale, nu știam ce sa ma mai fac operat la spitalul militar de 2 ori la spiridon la Cfr la clinica aia privata de lângă starea civila la doctorita aia tot de la Cfr care cică e medic proctolog si habar nu are ce cu ea am fost cu abcesul in fund la ea si a zis ca nam nimic mia dat unguente de 2 milioane am crezut ca voi ajunge la Socola. Am citit bine pe net si rezolvarea a fost la domnul doctor sorin Andrei am 5 luni de la operație am foat operat de 7 ori si mai am u. Pic dureri la vreme la presiune pe zona mai am de frecat cu creme si ma voi vi deca complet am avut si ditamai taietura dar vreau sa zic ca de 5 luni de la operatie nu mai curge puroi nimic este ok inainte la o luna aparea ori abces ori alta fistula multumesc do.nului doctor am scapat acum am probleme cu hemoroizii dar sunt i. Tratament la a 2a ședință.Si daca nu crezi sau crezi ca forumul asta este pentru reclama (Nu Este) sau ai dubii in privința asta facem o programare amundoi in aceiași zi si poți vedea si tu dosarul meu cu toate externările din spital de la Iași si la ce intervale aveam probleme si acum din septembrie este ok mulțumesc inca odată domnului doctor ai întregii echipe care m-au încurajat si mi-au dat sansa la un viitor NU ESTE RECLAMA aveți încredere in domnul doctor el chiar știe ce face vorbește din cărți si din experienta nu va lăsați pacaliti de medicii din spitalele de stat cu buzunarele largi care nu își dau nici un interes va doresc multa sănătate la toți care ați avut problema asta si care aveti.
0
02-02-2017, ora 00:05
Remus75
Nu este medic/terapeut
Remus75
Subscriu la ce a scris Danny mai sus, Radu.vei vedea vineri la consultație.mergi cu încredere si cei vedea rezultatul.baftă multa si sa ne tii la curent.
0
02-02-2017, ora 06:58
Rdc1986
Nu este medic/terapeut
Rdc1986
Maine 3 feb. merg la consultatie la dnul dr Andrei.
Va tin la curent si multumesc din suflet pentru incurajari!
0
03-02-2017, ora 17:05
Danyyyy1
Nu este medic/terapeut
Danyyyy1
Sa ne zici si noua ce ai făcut la consultație ce ți-a găsit acolo
0
03-02-2017, ora 17:57
Silviu Didi
Nu este medic/terapeut
Silviu Didi
Buna tuturor, am tot citit parerile voastre.Povestea mea incepe prin niste dureri mici in zona anala care s-au intensificat la vreo doua zile si nu puteam sa stau nici in fund de durere, am crezut ca sufar de hemoroizi si am tot stat acasa sa ma tratez, dupa vre 5 zile m-am dus la spital si m-au diagnosticat cu un abces perianal, imediat am fost bagat in operatie, mi s-a facut o anestezie rahidiana si nu am simtit nimic, partea cea mai Urata este dupa operatie la Pansat cand trebuie sa curate bine in interior, m-au terminat si fizic si psihic aceste pansari, am o saptamana de la operatie, de vreo doua zile am si niste dureri de cap dar nu severe care apar si dispar in zona fruntii mai mult, ma puteti ajuta cu un raspuns ? in cat timp se prinde rana ? eu nu am nici o durere, nici nu simt ca am fost operat, doar cand merg la pansat e mai dureros.Diagnosticul este abces perianal flistulizat!
0
04-02-2017, ora 01:38
Danyyyy1
Nu este medic/terapeut
Danyyyy1
Silviu medicii la noi in spitale de stat ii cam doare-n cot de noi eu am pățit ca tine acum 2 ani, un mic abces după care fistule repetate la intervale de 2...3 luni, chiar daca ești operat si rana se vindeca mergi totuși la domnul doctor sorin Andrei el este medic proctolog îți face o consultație si îți va zice el daca ai fost operat bine sau trebuie deschis iar si curățat bine. Nu te teme daca e prima oara scapi ușor la stat poți rezolva urgenta nu si cauza înțelegi? Si domnul doctor in caz de operație nu vei fi terorizat cu anestezie in spate.nu vei sta prin terapie intensiva si alte prostii cum procedează medicii chirurgi in spitalele de stat.colegul Remus a fost in situația ta vb si cu dansu te va lamuri si el mai bine.
1
04-02-2017, ora 07:56
Remus75
Nu este medic/terapeut
Remus75
Salutare.Ce pot sa ti spun Silviu e a te duci cat mai rapid la o consultație la domnul doctor Andrei si am sa ti spun de ce:Ti au zis ca abcesul e fistulizat???e primul pas inainte de fistula perianala.Mie, mi au zis la Iasi ca am plaga perianala superficială în curs de cicatrizare (la controlul de la iasi, din 18dec.2016), iar la consultație la domnul doctor (5 ian 2017), diagnosticul a fost:fistula perianala grad 3si fisură anala. (Ai povestea mea mai sus).M am operat pe 6ian la o zi dupa consultație si ma simt bine.Marți, acum pe 7voi merge la controlul de 4sapt si 3zile.Sper ca in maxim o luna sa aud si eu ca toți cu care am vbit, cuvintele magice:esti vindecat.nu stati oameni buni, si pierdeti timpul cu tot felul de prostii si avioane pe care le auziti la spitalele de stat.Mergeți acolo unde doctorii sunt intr adevăr doctori si stiu ce fac, nu la doctori făcuți la apelul de seara sau dimineata.Dintr o "mângâiere si o palpare" pe fesa, nu veti sti niciodata ce aveti.Poate sa ma contrazica careva, ca a avut parte de un control altfel la spitalele de stat, decat ce am zis eu???.Apoi toti aud ca merg la chirurgi, nu fratilor ce avem noi tine de :PROCTOLOGIE, nu chirurgie.Iar medici proctologi cu rezultate eu am citit si cunosc doar unul:Sorin Andrei.Baftă multa si Sanatate sa aveti.
Adaugă un comentariu / răspuns
1314 comentarii 1 2 ..... 101112 ..... 43 44 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • OperaÈ›ia nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acurateÈ›e riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operaÈ›ie (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienÈ›ii la risc de disfuncÈ›ii cognitive postoperator
  •