recuperare postoperatorie fistula anala | Forumul Medical ROmedic

recuperare postoperatorie fistula anala

1314 comentarii 1 2 ..... 141516 ..... 43 44 ÃŽnainte ›
0
28-02-2018, ora 11:33
breazu1234
Nu este medic/terapeut
breazu1234
b ziua tuturor,
danyyy 2004: te rog sa-mi spui : te-a durut cand ti-a facut colonoscopia inainte de operatie ? cat timp a durat operatia? multumesc! sanatate si numai bine!
0
28-02-2018, ora 12:20
Didibao
Nu este medic/terapeut
Didibao
Colonoscopia doare si este extraordinar de disconfortabila. Operatia dureaza cam 20 de minute pentru o fistula simpla sau mai mult daca are mai multe canale. Dor si intepaturile de anestezie din cauza zonei foarte vascularizate si sensibile. Primele 10 zile sunt mai grele, dupa care, uiti de toate ca nu mai doare nimic. Acum, la peste 5 luni de la operatie, nimic nu mai imi spune ca am fost operat de fistula, sunt ca nou. Repet: post operator, cel mai important e sa te bandajezi singur!
0
09-03-2018, ora 18:07
AnaM13
Nu este medic/terapeut
AnaM13
Buna tuturor! Daca aveti acest gen de probleme, mergeti cu incredere la dl. dr. Sorin Andrei. Eu am avut mare noroc ca am ajuns din prima la el si nu am chinuit prin alte spitale. Mi-a fost recomandat de o cunostinta care a fost la dl. doctor. Initial am fost pentru ca aveam dureri foarte mari din cauza unui hemoroid de gradul 4 pe care il aveam de foarte multi ani, dar care nu m-a deranjat foarte tare pana anul trecut. Cand am fost la consultatie mi-a gasit 4 hemoroizi. 3 erau de gradul 3 si unul de gr.4. Pentru cei de gr. 3 mi-a facut ligaturi, iar pentru cel de gr.4 cu laser. Totul a decurs bine, dar cand mai aveam de facut doar o sedinta cu laser(mai aveam o sapt. pana aveam programarea), am facut si un abces perianal. Am avut o sapt. cu dureri îngrozitoare. Am ajuns la clinica, mi-a curatat dl. doctor infectia si am scapat de dureri. peste 2 sapt. am fost programata pentru operatia de fistula de gr.3. In cele 2 sapt. a trebuit sa tin in gaura de la abces un tubulet cu betadina pentru a drena toata infectia. A fost destul de urat pentru ca aveam dureri din cauza lui. Am facut si operatia de fistula, care a fost dureroasa, dar nu insuportabila. Eu sunt o fire foarte fricoasa si ma panichez repede, dar am rezistat. La mine a durat cam o ora pentru ca mi-a scos si marișca de la hemoroidul de gr.4. Apoi a urmat chinul cu pansatul. Am avut 2 meșe si timp de o sapt era un chin cand stiam ca trebuie sa ma pansez. Apoi nu a mai fost asa dureros. Eu am avut noroc de sotul meu care ma pansa si a avut mare rabdare cu mine. Eu singura nu as fi reusit sa ma pansez. La o luna dupa operatie, cand am fost la control mi-a spus dl. dr. ca m-am vindecat... mai repede decat se astepta. Si asta datorita soțului meu, care m-a pansat cum trebuie. A fost o bucurie imensa cand mi-a zis ca nu mai este nevoie de meșe, si timp de o luna sa ma dau doar cu creme. Mai am o sapt si trebuie sa merg la control. Inca mai am emotii pentru ca trebuie sa mai fac o sedinta cu laser pt hemoroidul de gr.4. Eu am fost norocoasa ca am ajuns din prima pe mana domnului dr. Sorin Andrei. Este un profesionist si ii multumesc ca m-a ajutat si a avut rabdare cu mine. Aveti 100% incredere in el si sa nu va fie frica sa mergeti.
0
10-03-2018, ora 17:53
petre nicolae
Nu este medic/terapeut
petre nicolae
Doresc sa le multumesc tuturor celor care au dat aici detalii despre doctorul Andrei Sorin. Datorita lor sunt proaspat operat (ieri) de catre el. Sper sa ma recuperez bine, pentru ca eu am mers direct la el, norocul meu ca nu mi-a vorbit frumos dr. Ghenea de la Medlife si atunci am cautat pe altcineva. Am citit pe un site (doctorbun.ro) doua comentarii pozitive despre dr. asta, Ghenea, seful "Centrului de excelenta in proctologie"!!! de la Medlife, mi-am zis ca e foarte aproape de mine clinica, hai sa ma duc. Mi-a vorbit rastit, aproape obraznic, mi-a spus ca e foarte ocupat, si m-a trimis la naiba in praznic, dupa niste analize suplimentare, operatia urmand sa o faca peste un timp. Acolo unde am fost trimis, doctorul se mira si nu intelegea nimic, mi-a spus ca m-a trimis degeaba si ca dr. Ghenea ar fi trebuit sa stie ca nu are nici o importanta ceea ce cere. Prin urmare, in aceeasi zi am telefonat la Mediproct, am fost programat in aceeasi zi, dl. dr. Andrei m-a consultat si a doua zi m-a si operat. Adica ieri. Ma simt bine, am fost azi cu sotia ca sa vada cum se panseaza rana. Am sa va tin la curent cu evolutia recuperarii. Doctorul e foarte bland, omenos, glumeste cu tine in timpul operatiei, totul decurge firesc si fara emotii. E multa lume, se cam depaseste ora programarii, dar merita tot timpul si de asemenea toti banii. Nu e ieftin, dar nici foarte scump. Merita sa va operati aici cu laser decat sa va taie cu bisturiul cine stie ce macelar pentru jumatate din bani.
A, si sa nu uit: am vrut sa pun si eu un comentariu despre dr. Ghenea pe site-ul doctorbun.ro si, pentru ca era negativ, nu mi l-au primit! M-au luat ca sa le trimit copii dupa ceva acte care sa arate ca intr-adevar am fost la el sau doar vorbesc aiurea! Pe bune? Pun pariu ca acelor care il vorbeau de bine nu li s-a cerut nici o dovada a trecerii lor prin cabinetul lui.
0
10-03-2018, ora 18:18
andreilulu
Nu este medic/terapeut
andreilulu
Buna seara.
M-am operat miercuri de hemorizi si am facut si colonoscopie.
Am avut o frica foarte mare, dar domnul doctor Andrei Sorin a fost foarte ok. NU M-A Durut aproape foarte rau. Sper ca recuperarea sa fie la fel de usoara.
0
19-03-2018, ora 14:05
nik1234
Nu este medic/terapeut
nik1234
Va salut.
Am fost operat recent de dl. doctor Sorin Andrei de fistula perianala si abcces dupa ce anterior am facut si o colonoscopie. Tuturor celor interesati le aduc la cunostiinta sa nu le fie frica de cele doua proceduri. Colonoscopia este facuta de dl. doctor cu mare grija si cu dureri aproape inexistente (exista un disconfort relativ referitor la senzatia de flatulenta)
0
19-03-2018, ora 15:23
pacientul1
Nu este medic/terapeut
pacientul1
@nik1234
Imi poti da mai multe informatii despre cum a decurs operatia de fistula perianala si cum este cu pansamentele?
Multumesc
0
19-03-2018, ora 19:13
petre nicolae
Nu este medic/terapeut
petre nicolae
@ pacientul 1
Operatia nu e dureroasa in sine, pentru ca ti se face anestezie locala. Dureroase sunt injectiile cu xilina. Dar suntem oameni mari, ce naiba! Putem suporta cateva injectii. Dl. doctor lucreaza cu laserul pana mai trece anestezia si incepi sa simti arsura de la laser. Atunci ii spui ca te arde si iti mai face o injectie. Cu pansamentele e o problema. Trebuie sa vii cu cineva din familie a doua zi ca sa ii arate cum sa te panseze. Nu e foarte greu. O mesa din niste tifon indoit stropit cu betadina si dat printr-o crema, introdus in anus pentru vindecarea ranii. Niste creme la exterior, un pansament mai gros prins cu leucoplast pe fesa (va recomand cu caldura leucoplastul de matase) si dupa doua luni esti ca nou! Atentie mare la alimentatie, trebuie cruditati multe pentru ca sa iasa scaunul usor, fara frecare prea mare. Dupa fiecare scaun trebuie spalata rana cu apa multa si o picatura de sampon ptr copii. Fa-ti rost de o sticla speciala, sau o para de cauciuc, altfel nu reusesti sa speli bine locul.
1
21-03-2018, ora 08:55
nik1234
Nu este medic/terapeut
nik1234
Pacientul 1 ai primit raspunsul de la petre nicolae. O singura observatie pansamentele nu se introduc in anus ci in operatie si canalul sau canalele fomate si operate cu laser (cel putin asa este la mine).
0
21-03-2018, ora 10:25
Dante42
Nu este medic/terapeut
Dante42
Eu am inceput sa imi introduc mesa din anus singur...pentru ca ma durea tare cind ma ajuta sotia. Acum mai simt putina durere, dar imi este teama ca nu-l introduc de ajuns si pozitionez bine...sper sa nu gresesc. Sunt la a doua săptămână de la operatie de fistula...sper sa fie bine cu mesa din anus
0
23-03-2018, ora 22:44
Mihaela1977
Nu este medic/terapeut
Mihaela1977
Buna seara.Imi poate spune cineva va rog daca dupa operatia de fistula perineala cat timp nu se poate sta in sezut.Sotul meu lucreaza ca sofer si ma intereseaza cam cat timp va trebui sa stea in co.medical pt ca firmei nu prea ii covin concediile medicale.Multumesc.
0
23-03-2018, ora 22:58
Dante42
Nu este medic/terapeut
Dante42
Din experiența mea cel putin două săptămâni nu o sa poata sta in fund si asta din cauza unei mese din anus care trebuie tinuta pe tăietura si deranjează tare. Ca si vindecare..nu știu sigur...eu am plecat pe trei săptămâni de la operație...sigur va dura vreo doua luni.
0
23-03-2018, ora 23:09
Mihaela1977
Nu este medic/terapeut
Mihaela1977
Multumesc !Puteti sa imi ziceti cam cat v-a costat ?
1
24-03-2018, ora 12:16
Dante42
Nu este medic/terapeut
Dante42
Analize, colonoscopie, fisura, fistula, 4200
0
25-03-2018, ora 17:23
Dante42
Nu este medic/terapeut
Dante42
Voi cum va faceti masajul cu crema Cutaden după operația de fistula?
0
04-04-2018, ora 14:23
o£o
Nu este medic/terapeut
o£o
Ieri 3 aprilie am facut si eu operatia de fistula perianala la clinica Mediproct din Colentina. Am facut aceasta alegere in urma parerilor citite pe forum despre medicul Sorin Andrei care se pare ca are cea mai mare rata de reusita in domeniu. Am avut de curatat si un abces in forma de clepsidra ceea ce a facut ca toata procedura sa dureze o ora. Istoria problemei de sanatate e mai lunga si mulata pe sistemul nostru sanitar de stat. Revin cu detalii pt cei interesati.
Sanatate tuturor.
1
04-04-2018, ora 18:22
o£o
Nu este medic/terapeut
o£o
Buna ziua utilizatorilor si vizitatorilor.
M-am intors de la clinica si revin cu scurta istorie a problemei mele de sanatate legata de tema forumului. La jumatatea lui ianuarie am simtit dureri la sezut si umflatura deranjanta. Unul din hemoroizi prolabase si pt ca nu mai intra la loc se trombozase cu aspect de mura. Am apelat la serviciile Spitalului Militar unde cu doua sapt in urma am dus-o pe mama cu fractura femurala. Dupa cateva perfuzii de vineri pana luni am fost externat chipurile vindecat. Dupa nici o saptamana durerile au crescut si m-am dus de urgenta la o clinica particulara unde am primit vestea ca nu hemoroizii sunt cauza durerilor ci un abces perianal in forma acuta. Evident ca in aceeasi zi am revenit la Spitalul Militar unde am fost operat de urgenta si unde am ramas inca trei zile internat pentru drenaj. Dupa externare a urmat chinuiala cu pansarile si cu meÅŸa care trebuia schimbata la inceput zilnic apoi la doua sau trei zile. Dupa doua luni de la operatie, cu tot efortul depus de medicul chirurg am primit diagnosticul de fistula perianala cronica si recomandarea de a face un RMN cu substanta de contrast pt a vedea ce e acolo. Descurajat de situatie si respi gand ideea de rezonanta magnetica cu chimicale in sange am inceput sa caut pe net situatii similare. In scurt timp am ajuns sa citesc pareri despre reusitele domnului dr. Andrei Sorin care primea aprecieri pozitive pe mai multe forumuri. Acum o saptamana am fost la prima consultatie cand mi-a atasat un tub in fistula pentru drenajul puroiului si a cremei cu care am fost sfatuit sa ma tratez la Spitalul Militar. Am stabilit si etapele procesului de tratare si anume operatia de fistula si abces perianal. Cu o zi inainte de procedura de fotocoagulare cu laser am primit celebra clisma chimica cu fortrans pentru a goli colonul in ideea de a nu avea scaun in prima zi dupa procedura. In timpul operatiei nu am avut dureri semnificative datorita anesteziei locale bine executate. Daca simteam arsura insemna ca a atins o zona neamortita si primeam pe loc o doza de anestezic acolo. Durerile au aparut spre seara dar au fost diminuate cu nurofen forte. Mai deranjanta este senzatia de jena locala si acumularea de gaze aproape imposibil de evacuat din cauza hemoroizilor puternic deranjati de scaunele apoase rezultate in urma fortransului care in opinia mea, nici acum nu a terminat de acumulat apa in colon. Din aceasta cauza orice degajare de gaze se soldeaza cu murdarirea meÅŸei si a pansamentului exterior. Sa speram ca procedura va duce in final (am inteles ca 6 pana la 8 saptamani dureaza) la vindecare totala si fara recidiva. Daca totul decurge ok ma gandesc sa rezolv si hemoroizii prin ligaturare tot la domnul doctor Sorin Andrei
Multa sanatate si numai bine va doresc.
0
04-04-2018, ora 21:42
o£o
Nu este medic/terapeut
o£o
In aceasta prima saptamana dupa operatie la fiecare schimbare de meşă si pansare trebuie sa adaug betadina si dermazin pe meşă si dermazin plus hepatrombin pe compresa externa evident dupa spalatura locala cu apa in amestec cu sanosan. Imi poate spune cineva care a reusit sa isi introduca singur meşa in operatie in detaliu care e procedura pentru a limita durerea si a creste eficienta? Mi-e teama ca nu voi proceda corect si nu vreau sa agravez. Cum se impatureste corect compresa, se foloseste o penseta sterilizata, se apasa in canal sau se rasuceste ca sa intre mai adanc?
Multumesc anticipat pt eventualele indrumari.
0
04-04-2018, ora 22:47
jjohn
Nu este medic/terapeut
jjohn
Buna seara o£o, din cauza trombozei hemoroidale te vei descurca ceva mai greu, adica iti va fi mai incomod, probabil si ceva dureri, sa-ti pui mesa interna. Si igienizarea o vei face mai greoi. Cel putin la mine asa a fost. Dar TREBUIE SA INSIȘTI SI SA REUSESTI sa te pansezi cu ti-a recomandat dl.dr. Andrei. De ce? Pentru ca fiecare pacient este un caz particular si nu prea se potriveste pansarea la toti pacientii. Stai linistit ca daca nu faci ceva bine te corecteaza si-ti spune dr. cand mergi la control. Eu reuseam sa-mi pun mesa cu un bat de urechi ascuns intr-un deget de manusa de unica folosinta; asta la inceput pana am scapat de hemoroizi prin ligaturare. Retine te rog: ce nu stii sau nu ezti sigur intreaba-l pe dl.dr. daca vrei o cale sigura spre reusita vindecarii. Iti spun asta din experienta. Sanatate si numai bine!
0
04-04-2018, ora 23:12
ovi 01
Nu este medic/terapeut
ovi 01
Salutare tuturor celor suferinzi. Vreau în primul rând să mulțumesc lui Dumnezeu că a dat o mare pricepere domnului doctor Sorin Andrei în a face operații de fistule și abscese perianale. Azi se împlinește un an de când am fost operat de absces și fistula perianala, vrea să spun că sunt bine și nu mai am nici o problema. La mine vindecarea a fost rapidă, deoarece am ascultat și am făcut tocmai după indicatiile medicului. Vreau sa va spun ca am mers tocmai din Oradea sa fiu operat, și am făcut o alegere buna. Pansamentele le-am făcut singur incepand din a 5 - a zi de la operatie exact cum mi-a explicat domnul doctor. Răbdare pentru cei operati recent și o să fiți bine. Multa sanatate tuturor.
0
05-04-2018, ora 10:55
o£o
Nu este medic/terapeut
o£o
Buna dimineata si multumesc jjohn pentru raspuns. Desigur, am mare incredere in dr Andrei Sorin. Altfel nu veneam la clinica dansului dupa ce am vazut cata ineficienta ofera spitalele de stat oricata silinta isi dau medicii. Lipsa aparaturii de specialitate si numarul prea mare a pacientilor se adauga la mult prea redusa motivatie financiara.
Tromboflebita hemoroidala de care am pomenit in postarea precedenta a fost acum doua luni si am tratat-o cu detralex si carpicon. Acum hemoroizii mei au fost rascoliti si de atata umblat acolo dar si de fortransul administrat preoperator. Ca sa nu ajung iar la tromboza medicul mi-a dat tot detralex timp de 7 zile in priza dubla la 12 ore si crema de hepathrombin utila si la rana postoperatorie.
Referitor la infigerea meÅŸei in rana groasa de un deget nu imi dau seama in ce pozitie sa stau mai bine pentru ca fara oglinda sau poza nu vad nimic acolo. Azi mai merg la clinica la pansat iar de maine trebuie sa fac treaba acasa pana la un nou control. De ieri seara am reluat alimentatia solida si celebrul ulei de parafina ca sa usurez in aceste zile tranzitul intestinal. Regimul deocamdata e de post deci sper ca primul scaun sa nu intarzie prea mult si nici sa fie prea tare. Am citit ca se poate ca materia fecala sa iasa si prin rana ceea ce face duce la marirea timpului de vindecare. Asa sa fie? Sper sa nu. La tine jjohn cate zile au trecut pana sa poti sta pe scaun si in cat timp ai putut face dus normal? In 6 zile incep munca si pana la serviciu trebuie sa conduc.
Sanatate maxima sa aveti!
0
05-04-2018, ora 22:10
o£o
Nu este medic/terapeut
o£o
Revin cu cateva lucruri pe care abia azi le-am inteles bine de la domnul doctor care a avut rabdarea si abilitatea de a-mi explica si arata amanuntit cum se face meșarea fistulei operate. Ai avut mare dreptate jjohn cand ai spus ca fiecare pacient are particularitatile lui. Nu am stiut pana azi un detaliu de procedura operatorie si anume ca peretele anal a fost strapuns pe toata lungimea fistulei si apoi evident ars tesutul cu laser pentru a nu se infecta (cam asta e diferenta fata de fistulotomia clasica cu bisturiul) motiv pentru care dupa interventie, fistula si anusul fac perete comun, urmand ca vindecarea sa readuca anusul la dimensiunea normala fara traiect separat.
Dupa stergerea anusului pentru undepartarea materiei nedorite la o adancime de circa 4 cm cu o compresa mulata pe deget pe care s-a pus crema dermazin, se ia o compresa sterila, se impatureste in lung si se imbiba in betadina nu in exces si se unge cu dermazin. asezata de-a lungul degetului (aratator de preferinta) se introduce cu deget cu tot in anus 4 cm (cam o falanga si jumatate) astfel incat compresa sa fie pe partea cu peretele taiat. Se apasa compresa pentru a ramane fixata in rana prin incordarea muschiului sfincteral si se retrage degetul din canalul anal. Astfel meșa ramane cam jumatate inauntru exact pe rana fara sa atinga hemoroizii care trebuie protejati. Se poate trece la compresa exterioara care se aplica cu un leucoplast dupa ungerea locului rectal cu amestec de dermazin si hepathrombin. Aceasta trebuie sa prinda in lateral partea exterioara a meșei care trebuie indreptata in directia opusa anusului. Mentionez ca la exterior rana mea are marimea unei cirese sau masline. Banuiesc ca la interior acolo unde am avut abcesul in forma de clepsidra este mai mare (posibil 5 sau 6 ml)
Sper ca m-am facut inteles si am fost de ajutor pentru cei cu situatie similara si voi mai scrie cand am noutati.
Sarbatori pascale frumoase si sanatoase pt toti.
0
10-04-2018, ora 20:31
o£o
Nu este medic/terapeut
o£o
Buna seara. A trecut prima saptamana de recuperare postoperatorie. Cine a zis ca e cea mai dificila nu a gresit deloc. Dureri, jena, sangerari, mizerie...nimic nu a lipsit si probabil mai dureaza. Cu toate astea, la controlul de azi domnul doctor a zis ca stam foarte bine si totul decurge normal. Mi-a mai venit inima la loc si maine imi iau inima-n dinti si merg la munca. Foarte greu de stat pe scaun deci probabil si condusul o sa fie o mare incercare. In rest...igiena si pansare continua si grija la regimul alimentar recomandat.
0
26-04-2018, ora 16:09
jjohn
Nu este medic/terapeut
jjohn
O£O, îti multumesc pentru ca reusesti sa-ti faci timp sa ne impartasesti din trairile tale cu atat de mult har si exactitate; cred ca si ceilalti sunt de acord cu mine. Multa sanatate si vindecare cu succes, fara recidive iti doresc!
0
26-04-2018, ora 17:44
o£o
Nu este medic/terapeut
o£o
Salutare prieteni de suferinta. Gand la gand cu jjohn. Chiar ma gandeam sa mai scriu cate ceva despre nedoritele experiente cu care suntem incercati. Ma gandeam sa revin dupa o luna de la operatie dar incurajarile prin frumoasele cuvinte scrise de jjohn au accelerat dorinta mea. Maine ma voi duce la un nou control cu speranta de a auzi din gura domnului doctor: "Sunteti pe drumul cel bun." Stiu ca nu a trecut inca destul timp ca sa scap de chinuiala cu mesa, dar cu fiecare zi care trece se apropie si data la care sa nu mai simt stanjenitoarea si uneori dureroasa compresa din zona cu pricina.
Pentru amatorii de detalii mentionez ca inca nu am scapat de inflamarea hemoroizilor dar am invatat cum sa-i deranjez mai putin. Sper ca intr-o zi jjohn sa-mi scrie cum a decurs ligaturarea lor si in cat timp a scapat de ei. Am capatat si oarece experienta in manevra de spalare interioara cu cat mai putin deranj. Lipsa de pe piata a sanosanului lichid si a manusilor de examinare din nitrile (cele mai bune) m-a impins sa le comand de pe emag.
Maine dupa control promit sa scriu mai multe si sunt gata sa raspund celor care au nevoie de informatii.
Sanatate la maxim.
0
26-04-2018, ora 18:04
jjohn
Nu este medic/terapeut
jjohn
o£o, ligaturarea hemoroizilor va fi joaca de copil in comparatie cu ce patimesti acum. Cum ti-am spus, si ai mei, gradul 4, au trombozat imediat dupa operatie. Ligaturarea lor s-a facut in 4 sau 5 sedinte, nu mai stiu exact, iar frecventa intre sedinte este de 2 saptamani. Dupa cate vad eu, tu esti destul de puternic fapt pt. care te invidiez. Deci nu va fi ceva dureros ci doar disconfort, un fel de senzatie de scaun imediat dupa sedinta. Ma repet: fiecare caz este particular dar vei vedea ca nu exagerez. Multa bafta si sanatate! In curand voi merge si eu la control sa vedem cum stam...
0
28-04-2018, ora 13:25
o£o
Nu este medic/terapeut
o£o
Draga jjohn,
Simt din nou nevoia sa-ti multumesc pentru incurajari si informatii. Ieri am fost la control unde dr. Andrei a constatat ca sunt pe drumul cel bun chiar daca a fost nevoit sa imi mai scoata un fir uitat de medicii de la Sp Militar care m-au operat prima oara. Acel fir il simteam la spalat ca un mic ghimpe si am crezut ca e o coaja formata prematur. In spirit de gluma stiind ca e din material scump dn dr Andrei a spus ca sunt acum ceva mai sarac iar eu am raspuns ca voi compensa prin montarea unui pierce la locul cu pricina. Urmatorul control este peste 2 saptamani, pwrioada in care am schimbat cremele de pe mesa iar ziua intre ele apare o perioada de 4 pana la 6 ore de respiro (fara mesa, doar cutaden). Seara mi-a inlocuit dermazinul cu baneocin.
Vineri fiind zi premergatoare liberelor de 1 mai a fost foarte aglomerat dar am reusit sa vorbesc pana a intra in cabinet cu doamna asistenta care a avut si fistula si hemoroizi tratate de dr. Andrei si am intrebat-o despre cum a decurs treaba cu hemoroizii. Mi-a spus exaxt acelasi lucru ca si tine. Parca citise postarea ta inainte sa apara. M-am bucurat si ieri si azi sa aflu ca e mai usor decat pana acum. Sa stii jjohn ca nu sunt chiar asa puternic precum ma laudai dar spiritul mai optimist si mai glumet mascheaza suferinta. Mai am si momente de cadere in care simt ca nu mai rezist dar mult mai putine decat sperantele de vindecare. Abia astept concediul din vara si poate pana atunci scap de belele.
Daca mai apare ceva nou in derularea evenimentelor precum gasirea unei siringi uitate in fundul meu de cei din Sp Militar revin cu povestea detaliata.
Va urez sanatate si incredere ca faceti ce trebuie!
0
18-05-2018, ora 05:50
Ana
Nu este medic/terapeut
Ana
Buna tuturor, nici nu stiu cum sa incep... de cateva luni la dus cand ma spalam, in zona anusului am simtit o mica umflatura dureroasa la atingere careia nu i-am dat importanta, in trecut avand probleme cu hemoroizii dupa nastere inflamandu-se cand si cand ( am nascut acum 15 ani, atunci au si aparut prima data, si am avut probleme cu ei de max 5 ori, cand am purtat lenjerie intima nepotrivita, din dantela sau foarte stransa, sex anal nu am facut niciodata si nici nu am de gand, nu sunt de-acord cu el )... in fine, nu am dat importanta... insa dupa un timp am inceput sa patez lenjeria intima, initial am crezut ca nu m-am spalat bine dupa care m-am analizat cu oglinda, si am vazut ca daca apas pe zona umflata, iese un lichid gen puroi... m-am speriat foarte tare si am inceput sa ma interesez ce inseamna, am inteles ca se numeste gen fistula anala sau abcces anal... nu stiu exact... inital m-am programat la dr Ghenea da nu am vazut com pozitive despre el, si dupa am intrat pe forum Romedic si am aflat de dr Andrei Sorin pe care il lauda toata lumea aici, sper din tot sufletul sa nu dau gres si sa-mi rezolve problema... cu toate ca i-mi este foarte rusine initial am vrut sa caut un medic femeie, comm voastre pozitive m-au facut sa i-mi fac programare la el, sper sa nu dau greș merg cu mare incredere având in vedere atâtea cazuri rezolvate ! ( nu stiu daca are importanta sau asta ar fi cauza, eu sunt tehnician unghii false si stau intre 6-10 ore zilnic pe scaun )... revin luni seara cu un comm sa va spun ce a zis doctorul, multa sanatate tuturor
0
26-05-2018, ora 21:44
o£o
Nu este medic/terapeut
o£o
Dragi cititori,
Ieri s-a intamplat minunea mult așteptată. Din gura domnului doctor Andrei Sorin au ieșit minunatele cuvinte "Sunteți vindecat". După 7 săptămâni și 3 zile rana lăsată de operație s-a cicatrizate cu țesut sănătos. Am scăpat de nebunia cu schimbarea meşelor. Urmează 6 săptămâni de creme dimineața și seara apoi control și pregătirea pe ligaturarea hemoroizilor. Atenție pt cei interesati. Nu reveniți la regimul nesănătos de viata care a dus la problemele analele. Operația și tratamentul au rezolvat problema dar nu v-au imunizat.
Sănătate și curaj. Mergeți la doctorul minune ca nu sunt doar laude nejustificate
0
05-06-2018, ora 23:22
Pol7
Nu este medic/terapeut
Pol7
Pe data de 4 m.am operat la domnul doctor andrei de fistula perianala. De 2 ori m.am mai operat la spitalul militar constanta...esec total...
Acum sper sa scap de problema asta stresanta.
Mult succes tuturor.
Adaugă un comentariu / răspuns
1314 comentarii 1 2 ..... 141516 ..... 43 44 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • OperaÈ›ia nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acurateÈ›e riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operaÈ›ie (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienÈ›ii la risc de disfuncÈ›ii cognitive postoperator
  •