Recuperare postoperatorie ruptura tendon achilian | Forumul Medical ROmedic

Recuperare postoperatorie ruptura tendon achilian

298 comentarii 1 23 ..... 9 10 ÃŽnainte ›
0
26-10-2011, ora 08:12
ssorin72
Nu este medic/terapeut
ssorin72
costin, este cred ca este o metoda revolutionara a medicului tau pentru a te recupera dupa traumatism atat de repede.dupa operatie am avut aproape 3 luni de imobilizare...am facut 20 de sedinte de fizio si kinetoterapie...acel curent (probabil interferential)pe care ti-l aplica nu poate fi decat benefic.oricum gimnastica este mult mai importanta in recuperare, pana la urma ai de lungit un tendon incapatanat si care iti da dureri si batai de cap...eu am mai bine de 4 luni de la operatie si merg binisor.pentru distantele mai lungi ma ajut, preventiv, de un baston.urc scarile f bine si am usoare dificultati la coborare.durerile mai apar dar cu intensitate mica si pentru scurte perioade...eu unul m-am ales si cu o amorteala pe jumatate din laba piciorului(exterior) despre care medicul a zis ca este fireasca pana la o distanta de 18 luni de la operatie...lucreaza mult la gimnastica si mai mult pe segmentul rabdare...nimic nu poate fi mai rau decat o recidiva.cred ca ne amintim cu totii ce urate sunt orele de dupa operatie.sanatate multa si sa speram ca nimeni nu va mai avea nevoie de acest forum :))
0
26-10-2011, ora 18:37
renato3
Nu este medic/terapeut
renato3
eu nu am facut nici un fel de recuperare pana acuma, asta din lipsa banilor, dar merg destul de bine cu toate ca palpand zona operata simt 2 umflaturi din care una e mai tot timpul rosie.nu stiu care este cauza!
0
27-10-2011, ora 08:07
ssorin72
Nu este medic/terapeut
ssorin72
incearca sa mergi la recuperare.sunt variante destul de ieftine, asta daca esti inscris la medic de famile.am facut la o clinica privata, cu bilet de trimitere iar partea mea de cheltuieli a fost modica.nu este obligatorie recuperarea dar ajuta mult si este indicata..o umflatura am si eu si nu cred ca se va retrage prea curand (probabil acolo este inodat tendonul :)) ).despre zona rosie cred ca este vb despre o inflamatie fireasca.incearca cu antiinflamatoare.eu am luat antiinflamatoare de genul.Arcoxia apoi Aflamil combinat cu unguent Sindolor...a fost bine, bine.si nu trebuie sa uitam ca desi la exterior totul arata f bine si ne consideram vindecati in interior lucreaza.este o zona atat de prost vascularizata incat si refacerea tesuturilor este firesc de inceata.pe 15.11 voi avea 5 luni de la operatie si promit sa renunt si la baston...oricum il folosesc mai mult pentru confortul meu psihic
0
29-10-2011, ora 19:26
renato3
Nu este medic/terapeut
renato3
Am sa incep lucrul de pe 1 noe cu toate ca asi mai fi putut beneficia de inca 25 de zile de concediu, ideea este ca munca mea solicita 8 ore de stat in picioare aprox 8-9 ore si de parcurs in jur de 6-7 km pe jos, sper sa pot face fata, am sa va tin la curent cum decurge dupa 1 saptamana!
0
30-10-2011, ora 10:42
ssorin72
Nu este medic/terapeut
ssorin72
renato, sincer te compatimesc...cred ca o sa-ti fie f dificil sa faci fata la totul cu maxima capacitate...ai mare grija de sanatate...pe 14 am sa incep si eu munca dar voi avea 5 luni de la operatie si, trebuie sa recunosc, ma simt tot mai bine...asteptam vesti
0
01-11-2011, ora 21:12
renato3
Nu este medic/terapeut
renato3
prima zi de lucru/picior umflat in dreptul oului piciorului/roseata care o aveam in locul unde e cusut tendonul a devenit grena si sa dublat ca marime/sorin ai mare grija eu nu m-am fortat deloc si asta e rezultatul, dupa cum v-am spus cred cami-am luat tzeapa cu operatia caci la 30 de zile de tinut in ghips pozitia echin a fost scos si nu mi-a mai pus altul in cealalta pozitie si de aici restul problemelor, moroc ca am un psihic tare ceea ce doresc tuturor celor care au probleme.revin dupa alte 2 zile.va urez sanatate maxima!
0
02-11-2011, ora 01:08
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Buna baieti,

Eu am 6 luni de la operatie saptamana viitoare. N-am facut niciun fel de recuperare asistata, adica nici fizio, nici kinetoterapie pt ca mie asa mi s-a spus, sa astept pana la 6 luni. Va invidiez pe cei care-ati inceput recuperarea mai repede. Chirurgul care m-a operat pe mine mi-a spus ca voi avea un tendon nou abia intr-un an..deci sa ma astept sa-l folosesc ca inainte abia atunci. Tot ce am facut a fost sa merg zilnic, cu perseverenta, de la cateva minute pana la cate o ora-doua de plimbare. Nu am folosit nici antiinflamatoare, am mers pe o recuperare naturala, dar daca se umfla tare cred ca e mai bine decat sa suferi. Acum merg foarte bine, fara sa schiopatez absolut deloc, chiar am inceput sa merg pe banda de alergat si sa maresc usor viteza. De alergat efectiv insa sunt inca departe... :(. Piciorul nu mi se mai umfla deloc si nici nu-mi amorteste. Cicatricea e discreta, dar tendonul cusut inca nu arata ca si cel de la piciorul sanatos, adica tot mai are o mica umflatura, asa cum spune Sorin, ca un nod:), ca si cum acolo ar fi inodat tendonul:).

Renato, sa stii ca asa mi s-a umflat si mie aproape zilnic in prima luna de stat multe ore in picioare si tot culoarea aia a avut-o, deci, nu te speria, dar ai multa rabdare, nu forta si, de cate ori ai totusi ocazia stai jos cu piciorul intins sau ridicat pe un scaun sau pe orice ai la-ndemana...Daca poti macar cateva minute din cand in cand, altfel sangele se aduna acolo si face staza ingreunand vindecarea. E intr-adevar ciudat ca nu ti-a pus orteza sau orice alta modalitate de imobilizare dar daca ai grija se recupereaza si asa, cine stie, poate chiar mai repede. Ai insa mare grija la miscarile care-l forteaza. Mersul pe jos si statul in picioare nu sunt periculoase dar n-ar trebui sa ridici greutati sau sa impingi cu sprijin pe picioare ( cum ai impinge de exemplu o masina ). Dar o sa-ti cam dai si tu seama care sunt miscarile de evitat. La alea simti o durere ascutita daca incerci sa le faci. Pentru pielea uscata sunt foarte bune si unguentul cu extract de galbenele de la magazinele naturiste ( este si foarte ieftin 3-4 lei ), gelul de aloe vera ( asta e intr-adevar cam scump ) si iti poti pune miere cate 15-20 de minute dupa care o speli cu apa calduta. Mierea e foarte hidratanta, are proprietati antiseptice si reface pielea dar cat o ai pe picior trebuie sa fii atent, sa nu uiti de ea ca se lipeste de orice. Poti pune si ulei obisnuit de gatit, il masezi bine si apoi speli locul cu apa fara sapun. Are un efect foarte bun. Iti doresc multa sanatate si rabdare!

Sorin, felicitari, sper sa ai o recuperare cat mai rapida in continuare iar relativ la ce spune Doru, daca el poate juca fotbal la 7 luni, atunci nici noi nu suntem asa departe.. :) Eu trebuie doar sa invat :)
0
02-11-2011, ora 14:37
ssorin72
Nu este medic/terapeut
ssorin72
dragii mei consuferinzi (cam fortat termenul) ma bucur ca o parte sunteti bine si ma mahneste ca unora nu prea.cu siguranta cu totii vom fi bine...totul tine acum de timpul de recuperare si de vointa noastra.sa parafrazam putin 'timpul lucreaza in favoarea noastra'...sa fim constienti ca o sensibilitate va fi mereu si sub nicio forma nu va fi ca nou.cu siguranta ca functionalitatea tendonului va fi aproape de maxim dupa un an pentru ca pe langa tenorafia tendonului trebuie sa se refaca si tesuturile aditionale.vine iarna si trebuie sa finalizam aprovizionarea cu lemne, papica si vin, apoi asezati cuminti in jurul sobelor si asteptam cuminti si optimisti iar in primavara sa iesim la zburdat pe campii precum iezii.asteptam si alte sfaturi din experianta altor patiti si impreuna sa reusim sa trecem de la pragul de zambet la cel de ras in hohote
0
02-11-2011, ora 18:21
renato3
Nu este medic/terapeut
renato3
MULTUMESC de incurajari DIANA SI SORIN si sper cum zice sorin sa ne facem cu adevarat bine si poate ne vom intalni si in circumstante mai bune decat cele date! cu respect tuturor!
0
03-11-2011, ora 08:55
ssorin72
Nu este medic/terapeut
ssorin72
interesanta sugestia ta de a ne intalni si in alte imprejurari.ce zici de un meci de fotbal?.Diana, te bagi in poarta?.sa speram ca vor fi tot mai putini cei care se vor folosi de acest topic.poate suntem noi ultimii.ar fi frumos...eu astept sa vad daca scap de amorteala piciorului in decursul unui an si jumatate.daca nu inseamna ca am un nerv ciupit si drept urmare am sa ma fac un pseudofachir de senzatie.zambiti si bucurati-va de magia mersului pe jos
0
03-11-2011, ora 18:13
renato3
Nu este medic/terapeut
renato3
sunt de acord cu meciul de fotbal dar pe playstation!
0
03-11-2011, ora 23:24
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Buna:),

Eu sunt de acord si cu un meci live:), azi chiar am vorbit la sala cu fetele de la fotbal sa mă înveţe si pe mine sa joc si le-am spus ca vreau sa joc cu voi. Simplul fapt ca merg mă face foarte fericita si mi se pare o idee traznita dar chiar simpatica sa jucam fotbal când ne recuperam complet tendoanele:). Eu mă gândeam la un moment dat sa dau o petrecere in ziua cand o sa pot s-alerg din nou dar un fotbal ( pt mine care n-am jucat niciodată ) ar fi chiar inedit:). Dar sa ne revenim complet întâi... Mai ales ca vine iarna si frigul nu e chiar cel mai bun lucru pt tendoane, ligamente si articulatii..Abia astept sa-ncep kinetoterapia săptămâna viitoare:). Va doresc si vouă sănătate si răbdare ca pana acum. Si optimism!:) Cred ca face mult pt recuperare:).
0
04-11-2011, ora 08:23
ssorin72
Nu este medic/terapeut
ssorin72
Diana, nu trebuie sa stii fotbal pentru a juca...este suficient a face act de prezenta.precedentele suntde catre jucatorii profesionisti (a se vedea campionatul intern de fotbal) mult succes si rezultate cat mai grabnice la kineto.o sa fie distractiv.nu-ti fie frica de niciun exercitiu, nimic rau nu se poate intampla...te va opri durerea atunci cand fortezi asa ca recidiva cu siguranta nu o sa apara
Renato, sa-ti propui sa joci fotbal virtual nu este tocmai o dovada de optimism...hai, la treaba.ce poate fi mai motivant sa sutezi catre o poarta aparata de catre Diana?
0
06-11-2011, ora 10:06
renato3
Nu este medic/terapeut
renato3
Glumeam! Ma bucur ca sunteti optimisti si sper sa ramaneti asa, e prea scurta viata asta ca sa ne gandim la cei rau.Fiecare din cei de aici au trecut printr-o experienta neplacuta.Pentru mine a fost mai dramatica deoarece nu am mai suferit operatii si nici accidente pana la varsta asta, nu am luat medicamente si nu am facut nici un fel de tratament, Cel mai rau a fost dupa operatie cand am facut si un blocaj renal datorita bunei ingrijiri din spital!Acum inecerc sa trec peste asta, cei drept putin mai greu decat altii dar nu dau inapoi!Vreau sa fiu eu cel dinainte care urca Ceahlaul de 4 ori pe an, sa merg la pescuit si sa joc fotbal sutand la poarta aparata de Diana dupa ce il driblez pe Sorin!
0
07-11-2011, ora 01:13
moshu69
Nu este medic/terapeut
moshu69
Bine v-am gasit stimati colegi de suferinta! Eu mi-am rupt tendonul de la piciorul stang pe 10 octombrie. Povestea mea e destul de interesanta. Ma durea de ceva timp tendonul dupa efort. Intr-un final m-am dus la doctor (2 mai exact) care m-au pus amandoi sa fac ecografie unde nu s-a vazut nimic. Ultimul doctor, mai "destept", mi-a spus sa fortez super tare tendonul si apoi sa-mi fac ecografia a doua zi. Ceea ce am si facut la fotbal si PAC! A doua zi m-am dus si m-am operat. Am stat 3 zile in spital pana pe 13.10. In rest, ghips peste genunchi 3 saptamani. Vineri pe 5 noiembrie am fost sa-mi scoata firele si mi-a schimbat vechiul model cu o cizma cu toc pe care incepand de luni trebuie sa calc progresiv dupa cum urmeaza: o saptamana ajutandu-ma de ambele carje, o saptamana doar una si apoi un "baston" care pentru mine inseamna tot o carja. Marturisesc ca ma mai doare piciorul (chiar acum spre exemplu) din cand in cand insa doctorita mi-a spus ca arata bine operatia si sunt bucuros pentru asta. Mentionez ca mi-a prins tendonul de calcai prin intermediul unei "ancore" din titan care va ramane acolo.
Am ceva emotii (mari chiar) ca trebuie sa incep sa-mi las putin cate putin greutatea pe piciorul stang.
Cireasa de pe tort este ca acum 8 ani am avut ruptura de tendon ahilian drept!!! Imi aduceam eu aminte ca a fost naspa dar nu-mi aduceam aminte cat de naspa...
Cel mai important este intr-adevar moralul iar eu trebuie sa recunosc faptul ca sunt undeva pe la 50% cu el :)
Imi aduc aminte ca dupa prima operatie ma gandeam ca imi doresc foarte mult sa ma plimb, sa stau pe o banca, sa merg pe o plaja. Cam asa e si acum. Mi se pare ca de cand stau in casa se intampla toate lucrurile din lume si eu nu pot participa. Stiu ca exagerez dar asa simt cateodata si probabil si voi ati avut momente asemanatoare.
Cert este ca este o experienta pe care nu mi-as fi dorit in veci sa o traiesc din nou dar momentele acestea ne intaresc si ne motiveaza.
Va doresc multa sanatate!
0
07-11-2011, ora 09:08
ssorin72
Nu este medic/terapeut
ssorin72
MOSHULE baga un zambet si treci mai departe.la tine cu siguranta a fost vorba de o tendinita nebagata in seama.oricum sa stii ca este tare haios ca sa fii medic si sa vezi afectiuni ale ligamentelor si tendoanelor la un ecograf in locul unui recomandat RMN...este urat faptul ca ai acea ancora...probabil a fost singura solutie de a mai face ceva cu tendonul tau deja afectat de tendinita (presupun)...doare si este crunt sa avem sentimentul ca suntem nefolositori si o mica povara pentru cei din jurul nostru.dar totul este trecator.memoria noastra este atat de selectiva incat toate momentele urate, oricare ar fi ele, le ascundem si astfel reusim sa trecem peste tot.pentru aceasta vara am avut un bilet pentru mare care ar fi presupus mult fotbal pe nisip, plimbari, bere rece si ieftina, fete multe care sa ne incante ochii.cu doua saptamani inainte eram pe masa de operatie.asa ca vara urmatoare trebuie sa recuperez tot ceea ce am pierdut.asa ca ridica capul.zambeste chiar daca de f multe ori durerea transforma zambetul in grimasa
RENATO sa urci pe ceahlau in mod repetat va deveni o rutina.este un munte fascinant...cu un nou tendon (putem spune nou?) te sfatuiesc sa cauti provocari mai mari...legat de sutatul la poarta Dianei care-mi este coechipiera (reiese din context) afla ca n-am sa permit...in concluzie n-am sa te las sa ma pierzi intr-un driblig.cu riscul de a rupe din nou tendonul
0
07-11-2011, ora 23:32
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Buna,

Vad ca si Renato si-a dat seama ca e mult mai tare sa jucam fotbal live nu pe playstation:). Asa mai merge:)! E adevărat ca-i mai uşor sa fii optimist după mai multe luni de la operaţie, dar timpul trece repede, o sa vezi. Mai ales dacă ai început munca si nu mai stai toată ziua cu ochii-n tavan si gândul la cum ar fi fost dacă nu ţi-ai fi rupt tendonul, cum am făcut eu asta vara:)..

Sorin, sper sa nu-ţi insel asteptarile si sa fiu o catastrofa in poarta:)..promit sa mă straduiesc sa apar cat mai bine:)
0
07-11-2011, ora 23:39
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Apropo de tendoane, se pare ca vor fi într-adevăr noi. Din câte am înţeles eu, cel rupt nu se reface insa in jurul lui se formează un tesut fibros care devine noul tendon..Recuperarea e astfel de 100%. Ada sa fie! Noapte buna:)
0
08-11-2011, ora 08:37
ssorin72
Nu este medic/terapeut
ssorin72
intradevar, recuperarea este de 100% doar ca dureaza si nu dispar durerile f curand.ce este mai bine ca dupa o perioada de plafon (in care n-am avut progrese la mers) am inceput sa ma misc tot mai bine...dimineata doare putin si sunt usor mai imobil dar dupa usoare exercitii de incalzire totul devine ok...dupa ultimul control am primit recomandari ca sa evit efortul fizic intens, frigul, statul in picioare prelungit si sa continui gimnastica reuperatorie.de pe 14.11 voi fi prezent la munca.si ca sa incer sa-l consolez pe Renato iti spun ca sunt navetist iar naveta presupune 70 km dus si evident intors.recunosc, merg cu masina
Diana, cu siguranta n-ai cum sa fii o catastrofa in poarta.catastrofa ar fi daca n-am avea un portar asa valoros ca tine
Stiti ce este imbucurator? faptul ca nu avem noi colegi de suferinta, ceea ce presupune ca nimeni nu a mai reusit sa-si rupa tendonul
0
12-11-2011, ora 10:13
renato3
Nu este medic/terapeut
renato3
buna dragilor! ca si voi si eu am pierdut vara, dar ma voi revansa la anul!continui sa merg zilnic 5-6 km pe jos, asta e serviciul, merg bine aprox 20 min dupa care schiopat, dar nu ma las pana nu voi merge normal.chiar de va trebui sa-mi mai creasca un picior, astept vesti de la sorin dupa o saptamana de munca!va salut cu respect.ps ma antrenez in secret pt meciul de fotbal!
0
19-11-2011, ora 09:54
ssorin72
Nu este medic/terapeut
ssorin72
dragii mei, am inceput serviciul si va spun ca nu este atat de rau pe cat pare.intradevar dupa cateva ore de stat incaltat (lucru inevitabil dealtfel) am o stare de disconfort dar totul este suportabil...am inceput, la recomandarea unui medic, un tratament homeopat care pare sa ma ajute...schioapat tot mai putin...nu va pot spune daca acele graunte ajuta cu adevarat sau e doar un efect placebo.va doresc numai bine si mai astept vesti despre voi
0
03-02-2012, ora 10:33
calin c
Nu este medic/terapeut
calin c
buna, in ultima perioada nu prea am mai citit recomandarile sau parerile voastre, dar ce pot sa va spun eu din experienta mea de ruptura a tendonului ahilian, piciorul stang sun urmatoarele:in data de 21.09.2011 am fost operat la baia mare, l-am rupt in 19.09.2011 la fotbal, operatia a decurs bine, piciorul a fost pus intr-o atela iar dupa zece zile mi-au scos firele, am avut 14 copcii, si mi l-au pus in ghips.dupa 3 saptamani am inceput miscari de gimnastica, cu piciorul in ghips, sub supravegherea unui kinetoterapeut, la spital, miscari usoare sa nu credeti ca ceva greu., la 4 saptamani jumate am dat jos ghipsul iar la 5 saptamani am pus piciorul jos, dar usor sprijinit de o carja.am continuat fizioterapia cu laser, unde scurte, megapuls si multa gimnastica!!!!dar usor, sub supravegherea profesorului.azi am 4 luni jumate si in continuare merg zi de zi la gimnastica, dar sun recuperat foarte bine!!!deja de 2 saptamani skiez la suior si cavnic, merg fara probleme!!!cred ca un lucru esential in tratarea acestei rupturi este multa gimnastica si ambitie!!!cu respect, calin c.
0
03-02-2012, ora 10:42
calin c
Nu este medic/terapeut
calin c
am uitat sa va mai sun ca o perioada de circa 100 zile am luat un medicament numit YOGAFLEX, ca si creme am folosit de circa 2, 3 ori pe zi Dr.Boici cu spin.doctoru mi-a mai recomandat sa am grija la greutate, am in jur de 80 kg, sa nu mai urc pt ca va fi mai greu cu recuperarea.in rest sa auzim numai de bine!!!
0
04-02-2012, ora 08:00
ssorin72
Nu este medic/terapeut
ssorin72
Caline, ma bucur ca-ti merge atat de bine si chiar ma incearca un usor sentiment de invidie ca reusesti sa schiezi...si eu sunt aproape de normal numai ca am ramas cu acea problema neurologica si anume nu simt o parte din laba piciorului.ba mai mult, frigurile din aceasta perioada creaza un disconfort piciorului.legat de medicatie nu stiu ce sa mai zic.am renuntat de mult la ea si ma mai alint cu cate un jack sau un jim.dupa caz :)).inca mai astept meciul de fotbal planificat anterior cu ceilalti colegi de suferinta.din pacate activitatea lor pe forum a incetat
0
04-02-2012, ora 17:34
calin c
Nu este medic/terapeut
calin c
da, cred ca nu ti-ar strica un pic de miscare, la ski sau un pic de fotbal!!!!fi mai optimist, eu nu mai am nici o problema la picior, cand se schimba vremea ma mai inteapa putin, frigu nu e o problema pt mine, in rest sa auzim numai de bine!!!cu stima..
0
04-02-2012, ora 19:37
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Buna:)

Eu primesc un mesaj automat care imi spune de cate ori e adaugat un comentariu nou. Asa ca, vazand ca nu mai zice nimeni nimic, am lasat-o si eu moarta.:) Revin mai tarziu.
0
04-02-2012, ora 21:03
calin c
Nu este medic/terapeut
calin c
buna Diana, cred ca esti recuperata suta la suta!!!!colegii te-au invitat si la un fotbal..multa sanatate si bucurii!cu stima.
0
04-02-2012, ora 22:53
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Buna Calin,

Nu sunt chiar 100%:), dar, da, am inceput sa alerg din nou, asa cate putin si doar pe banda. Cate 8-10 minute. Saptamana asta fac 9 luni de la operatie. Tendonul meu inca imi da senzatia de "mai scurt" decat celalalt si e destul de rigid:(...In plus, la finalul zilei, exact zona operatiei se mai umfla, de parca as avea un tub de plastic sub piele pe portiunea aceea.. Nici gamba mea nu si-a revenit destul, e inca mai subtire decat cealalta cu 2 cm. Deci, nu prea am cu ce sa ma laud, dar pana la primavara, cine stie, poate o sa pot purta din nou pantaloni scurti:). Ce sper eu insa e ca Sorin si Renato sa se tina de cuvant si sa jucam meciul ala pana la urma:). Te invitam si pe tine, daca vrei:). In rest, multumesc mult de urari, toate cele bune si multa, multa sanatate!

Diana
0
04-02-2012, ora 22:58
Diana-Laura
Nu este medic/terapeut
Diana-Laura
Sorin, imi pare rau ca inca ai probleme cu piciorul, dar, cum ii spuneam si lui Calin, nici al meu nu e chiar super. Sper totusi sa jucam meciul planificat pana la urma:). Eu deja ma antrenez in secret:) cu fetele de la clubul de fotbal. Astept vesti de la tine. Multa sanatate si rabdare!

Diana
0
05-02-2012, ora 10:38
calin c
Nu este medic/terapeut
calin c
va invit eu la o miscare pe partiile de ski din maramures, vorbesc serios, daca aveti intentii va rog sa-mi dati un semn!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
298 comentarii 1 23 ..... 9 10 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • OperaÈ›ia nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acurateÈ›e riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operaÈ›ie (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienÈ›ii la risc de disfuncÈ›ii cognitive postoperator
  •