Reducerea starii de constienta

10-08-2011
Adriana76
Nu este medic/terapeut
Adriana76
Sub tratament cu diverse antipsihotice ma confrunt cu stari de pierdere a contactului cu realitatea stari care sunt cu atat mai lungi cu cat doza de antipsihotic este mai mare.Eu fac tratament pentru tratarea simptomelor negative..nu imi pot costientiza propriile trairi, sentimente de orice fel actionez absolut normal si adecvat situatiei dar asemeni unui robotel asta de aproape un an Daca cineva se mai confrunta cu asa ceva as dori sa discutam poate ne ajutam reciproc.In cazul meu este clar ca antipsihoticul imi produce acest efecte cu care nu m am mai confruntat inainte
4 comentarii
0
11-08-2011, ora 22:53
Livia86
Nu este medic/terapeut
Livia86
V-ati pus vreodata intrebarea ca poate starile cu care va confruntati sunt generate de afectiunea in sine si poate ca marirea dozajului de antipsihotice nu a fost factorul principal in declansarea acestor stari, poate ele se produc automat din cauza bolii iar amplificarea starilor atunci cand mariti dozajul sa fie pura coincidenta si defapt afectiunea sa stea la baza manifestarii lor?
0
29-04-2016, ora 07:46
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Psihologie, Constanta
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Va sugerez sa alternati cu sedinte de psihoterapie o perioada.

„Din dragoste de oameni, pentru oameni”
Psiholog-psihoterapeut-prof. psihopedagog Nedelcu Marilena Tatiana
0
29-04-2016, ora 20:23
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Doar câteva sfaturi:
- încearcă să ieși din casă, evită auto-izolarea;
- când te plimbi pe stradă, când aștepți un prieten, când mergi la magazin, privește cu atenție oamenii, nu trece indiferentă și grăbită pe lângă ei, observă-i;
- dacă faci toate acestea, nu le face la modul insistent, astfel încât să atragi atenția, încearcă să faci asta, dar fă-o fără să fii insistentă;
- lucrurile acestea te vor face să nu te mai consideri un roboțel...
Nu ne-ai spus nimic despre tipul de antipsihotic folosit și nici pentru ce afecțiune îl folosești, simptomele negative sunt comune mai multor afecțiuni.
Cu drag!
0
29-04-2016, ora 20:27
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Acum văd și eu ce vechi este subiectul, sper să fie valabil totul sau sfatul să fie folosit de oricine altcineva!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul