Reflexe membre inferioare abolite

11-09-2018
liv63
Nu este medic/terapeut
liv63
Buna ziua! Sunt femeie, am varsta de 55 de ani, inaltime 1.60m si greutate 68 de kg.
De aproximativ 6 luni simt o durere, profund in fesa dreapta, durere care este resimtita si pe pulpa piciorului, pe o portiune de aproximativ o palma sub fesa dreapta si usor spre inghinal. Precizez ca aceasta durere este deranjanta atunci cand stau pe scaun(lucrez 8 ore pe zi la birou), si nu ma deranjeaza cand merg sau cand fac anumite miscari. Noaptea in pat in pozitia culcat durerea nu deranjeaza. M-am adresat unui medic ortoped care mi-a recomandat radiografii pentru sold drept si pt coloana lombara. Dupa vizionarea radiografiilor mi-a recomandat un RMN de coloana lombara. REzultatele acestui RMN sunt-Examinarea IRM a coloanei lombare evidentiaza: rectitudinea coloanei lombare pe achizitiile in plan sagital;
-discurile intervertebrale cu semnal si inaltime normale;
-protruzie discala mediana T10-T11 care comprima sacul dural, fara conflicte radiculare decelabile pe secventa ponderata T2 in plan sagital;
-hernii intraspongioase pe platourile vertebrale superioare L2 si L3;
-deborduri discale L3-L4 si L4-L5 care ingusteaza canalul medular si gaurile de conjugare, amprentand radacinile nervoase L5 bilateral intradural;
-protuzie discala discala mediana L5-S1 care comprima sacul dural, fara conflicte radiculare decelabile;
-hernii discale anterioare lombare;
-chisturi periradiculare Tarlov la nivel sacrat de 10 mm diametrul;
-cordon medular cu aspect IRM normal in regiunea explorata.
Am mers la un medic neurolog cu acest rezultat, i-am vorbit si despre durerile expuse mai sus, si in urma consultului neurologic mi-a spus ca am reflexele membrelor inferiore abolite. MI-a spus ca reflexeme MI abolite nu au legatura cu rezultatul RMN.
Acest lucru ma sperie foarte mult.
Mi-a prescris recomandare pentru investigatie electroneurofiziologica, pe care urmeaza sa o fac.
As dori si de la dv sfaturi si recomandari in legatura cu problemele mele.
Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.