Reflux gastro-esofagian ?

25-02-2015
Bogdi23
Nu este medic/terapeut
Bogdi23
Buna seara,
Am 26 de ani si povestea mea incepe in felul urmator: de 3 saptamani am inceput sa simt brusc ceva in gat. Era cam ora 17:00 cand am inceput sa simt asta deci dupa 2 ore dupa ce luasem pranzul (trebuie sa precizez ca nu mancam de mic dejun nimic, iar la amiaza brusc destul de mult felul 1, 2, 3). Nu am stiut ce este, nu am prea bagat in seama pe moment acest simptom dar a inceput sa persiste si m-am dus la medicul de familie. Acesta a zis ca nu are ce altceva sa fie decat reflux-gastroesofagian, ca a aparut brusc. Am fost la gastroenteorlogie care mi-a prescris nolpaza, gaviscom si maalox (asta doar in caz de simptome) si asta doar pe baza unui scurt dialog si a zis ca eventual dupa 2 saptamani sa facem o endoscopie. Se fac imediat cele 2 saptamani de cand iau tratamentul si nu exista nici o imbunatatire. Ba din contra, mi-a declansat o stare de anxietate destul de puternica, cu atacuri de panica zilnice (am mai avut si in trecut episoade cu ajuns la spital si prescrieri de calciu/magneziu). Problema mea este ca am impresia ca ma pot sufoca, imi constientizez fiecare respiratie/expiratie, iar de mancat nu mai pot deloc de 2 zile! Asta ma ingrozeste faptul ca nu mai pot manca/inghiti alimentele din cauza temerilor de sufocare! Deasemenea ma ia deja tremuratul cand ma gandesc la o endoscopie de care nu cred ca o sa am scapare. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi/pareri ce ar fi indicat de facut in acest caz? Pentru linistea mea psihica, e posibil ca sa mori sufocat de la acest reflux in timpul somnului? Va multumesc anticipat
6 comentarii
0
27-02-2015, ora 22:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faptul ca simtiti ceva in gat poate fi simptom de anxietate.
Dv. aveti un tablou bogat pentru anxietate.
Mergeti pentru consult si tratament, cu trimitere de la medicul de familie, la un medic psihiatru si numai daca nu da roade tratamentul de anxietate, ceea ce ma indoiesc, va bagati prostii pe gat.
0
27-02-2015, ora 23:16
Bogdi23
Nu este medic/terapeut
Bogdi23
Multumesc pentru timpul acordat in redactarea raspunsului Dvs. Am fost sa stiti la psiholog si intradevar mi-a recomandat psihoterapie si medicatie Alprazolam si Cipralex. A spus ca pentru linistea mea sufleteasca as putea sa fac alte controale la endocrinologie sau ORL dar e convinsa ca nu va fi nimic. Am fost azi la ORL unde mi-au facut endoscopie nazala si mi s-a zis ca am laringo-faringita subacuta, tratament 7 zile cu antibiotic si no spa + nurofen. Oricum programarea la psihoterapie programarea e facuta deja si merg inainte ca am nevoie de ea. Multumesc inca odata pentru raspuns
0
28-02-2015, ora 01:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Bogdi23

Sa luati si Cipralex-ul minim 6 luni, dupa care, daca totul e ok se reduce de comun acord cu medicul pina la 0 si se numeste ca aveti remisia.

Anxietatea e o afectiune pe termen lung si trebuie sa va inarmati cu rabdare.

Cu cat luati mai repede tratamentul, cu atat sansele sa se retraga cresc.
0
12-06-2015, ora 16:54
stefan mitrea
Nu este medic/terapeut
stefan mitrea
buna ziua am 30 de ani si de 2 luni am stari de voma cu tuse si o senzatie de nod in gat poate fi vorba de cancer ? starile de voma sunt aproape zilnice de 3 sau 4 ori pe zi
0
12-06-2015, ora 17:04
stefan mitrea
Nu este medic/terapeut
stefan mitrea
sub piept am o durere cand apas simt ca o bila tare
0
12-06-2015, ora 19:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La medicul de familie ati fost ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •