Reflux gastroesofagian, am o sacosa de medicamente si mi-e frica sa le iau

10-08-2009
Andriescu Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Andriescu Nicoleta
Am fost diagnosticata cu boala de reflux gastro. Am cumparat aproape o sacosa cu medicamente (pentru o luna), dar pur si simplu mi -e frica sa incep sa le inghit pentru k stiu k fac bine intr-o parte, dar ataca in alta parte
Va rog daca are cineva timp sa-mi scrie cateva cuvinte sa ma incurajeze sa incep tratam. sau daca cunoaste alternative sa mi le spuna
Multumesc!
9 comentarii
0
11-08-2009, ora 01:50
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna dimineata stimata doamna Andriescu,

Imi puteti sp va rog ce medicatie ati primit si modul de administrare?
Suferiti numai de reflux gastro-esofagian, sau si de alta patologie gastrologica?

Exista o multime de alternative, dar va rog sa-mi sp cat puteti/vreti de detaliat tot ce se poate spune...

Cunosc medicatia refluxului gastro-esofagian pt ca si eu am suferit din cauza acestuia. Slava Domnului, l-am tratat cu succes!


Toate cele bune si multa sanatate!
0
11-08-2009, ora 17:44
Andriescu Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Andriescu Nicoleta
Buna ziua!
Am urmatoarea medicatie:controloc de20 mg (2 pe zi ), motilium de 10 mg (3pe zi ), dicarbocalm(4pe zi)si amraze 3pe zi.
Le voi lua pe rand sa le tratez si cu multa rabdare, sper sa fie totul ok pana la urma.

Din cate imi amintesc prin 1998 aveam un inceput de gastrita, dar pe care am ignorat-o din pacate, asta e.
O zi buna,
0
12-08-2009, ora 09:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sarut mana,

Tratamentul este f bun! Din cand in cand sa beti si niste ceai de flori da salcam cu galbenele...f bun regulator al aciditatii gastrice, cicatrizant si protector al mucoasei...

Un foarte bun produs anti-reflux si antiacid este si GAVISCON Advance. Documentati-va cu privire la el!

Toate cele bune si multa sanatate;) Nu mai ignorati... :(

In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si respect,
NICK;)
0
16-05-2010, ora 22:33
George12
Nu este medic/terapeut
George12
aceasta boala se vindeca vreodata? o am si sunt faorte speriat!
0
17-05-2010, ora 13:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos s-a înălţat!

Stimate domn, orice afecţiune se vindecă, oricât de incurabilă ar fi, trebuie doar să aveţi credinţă puternică în Dumnezeu şi să consultaţi un medic (medic internist, gastroenterolog, homeopat, fitoterapeut etc., ce doriţi)...şi totuşi, medicul tratează iar Dumnezeu vindecă :)
Vă înţeleg teama, dar trebuie să ştiţi că ea nu are ce să caute în portofoliul unui om care-şi doreşte să se vindece. Teama produce autosugestii negative şi implică şi acţiuni fizice nu tocmai acordate cu echilibrul (vă poate face să acţionaţi în părţi extreme (in extremis, forţat de circumstanţe în care există teama şi nu numai), ceea ce v-ar putea predispune la dezechilibre per ansamblu). Încercaţi să ţineţi sub control teama din viaţa dvs. Nu o lăsaţi să depăşească limita fiziologică, cea normală. Autosugestionaţi-vă pozitiv, aveţi încredere în Dumnezeu şi apelaţi la medic.

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
17-05-2010, ora 21:12
George12
Nu este medic/terapeut
George12
aceasta boala nu poate provoca cancer? sau.. mie de asta imi este frica...
0
18-05-2010, ora 18:30
George12
Nu este medic/terapeut
George12
fac tratament cu motilium, pantexel si inca ceva gargara...si ma dau si cu bioparox...iar in spate pe peretele gatului am ca niste canale nu stiu ucm sa explic mai rosii...si amigdalele sunt deformate putin si umflate!sper sa nu fac cancer:((((( desi am facut analizele acum o saptamana si erau bune zi eu...de exemplu VSH era 3/6
0
18-05-2010, ora 18:55
George12
Nu este medic/terapeut
George12
de 3/ori pe zi trebuia sa iau motilium si o data pantexel dimineata! insa nu in fiecare zi am putut urma tratamentul...pantexelul l'am luat dar cateodata seara nu luam motilium sau il luam dupa ce mancam!sunt ingrijorat sa nu fac esofag barret iar mai apoi ceva grav!
0
20-05-2010, ora 12:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos s-a înălţat!

Stimate domn, teoretic, refluxul gastro-esofagian cronic poate să determine producerea esofagului barrett, dar nu este o regulă. Esofagul Barrett reprezintă o etapă de progresie a refluxului gastro-esofagian, care se produce şi funcţionează pe principiul metaplaziei. Mai explicit vorbind, ţesutul normal al esofagului se modifică sub acţiunea acidului gastric şi/sau a sucului biliar şi pancreatic (depinde de situaţie). Modificarea constă în transformarea epiteliului scuamos, în epiteliul specific zonei gastroenterologice (stomacalo-intestinale). Şi mai explicit vorbind, conform principiului metaplaziei, un ţesut diferenţiat, ca cel esofagian, se poate transforma în alt ţesut diferit din punct de vedere morfo-structural, datorită modificărilor mediului constituţional intern sau extern al organismului uman (a mediului organic normal). Modificarea, cel mai des, se produce în timpul regenerării (în timpul regenerării esofagului, în cazul dvs.).
Şi totuşi, repet, nu este bine să gândiţi negativ. Esofagul Barrett apare la aproximativ 10-12% dintre subiecţii afectaţi de condiţii medicale gastroesofagiene cronice de reflux agresiv.

...
Tratamentul alopat, care vi s-a prescris, este bun. Dacă nu observaţi ameliorări în decurs de minim o lună, vă rog să consultaţi medicul curant pentru a vi se face o reevaluare a conduitei medicale.
...

REPET la NESFÂRŞIT - ÎNCETAŢI să mai gândiţi NEGATIV. Autosugestia negativă nu generează decât sentimente şi simptome negative. Vă faceţi rău singur, pentru că activitatea mentalo-psihică negativă se proiectează la nivelul activităţii somatice (la nivelul activităţii întregului organism - a corpului).
Perseveraţi în autosugestii pozitive şi încercaţi să vă formaţi o mentalitate cât mai pozitivă. Dacă nu puteţi să reuşiţi singur, vă este indicată o terapie cognitiv-comportamentală (consultaţi-vă cu un psiholog). Psihologul vă poate ajuta să vă reorganizaţi gândirea şi să aveţi un comportament cât mai echilibrat.



Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu respect şi simpatie,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •