Refuza mancarea si laptele

12-02-2009
Ane Marie
Nu este medic/terapeut
Ane Marie
Buna seara.
Am o fetita de 7 luni fara trei zile, are o greutate de 7 kg si 400 g iar lungimea de 73 cm, de o saptamana a inceput sa refuze mancarea solida si laptele, mai ales pireul de legume cu carnita care era preferatul ei si iaurtul cu banana si biscuite pana si sucul de fructe il refuza nu vrea decat apa.Cu foarte mare greutate o fac sa manance (ii dau lapte mai ales in somn) si acum se trezeste la patru ore si mananca 120 ml de lapte. De la 4 luni are saliviatie abundenda dar nici un dintisor pana acum, toata ziua este cu diferite obiecte si cu manutele in gurita, noapte este agitata si plange in somn, nu ne lasa sa o mai dam nici cu calgel. I-am facut analizele, ne-a trimis pediatra ei, au iesit foarte bune, nu anemie, nu lipsa de fier (precizez ca la 3 luni am avut lipsa de fier). Nu stiu ce sa mai fac, sunt disperata, pediatra ei a spus ca e din cauza dentitiei si sa nu mai intru in panica pentru ca va manca in final.
Va rog, daca ma puteti ajuta cu un sfat caci nu stiu ce sa mai fac, sunt disperata, mananca intre 500ml-650ml de lapte doar daca ma tin de ea si ii dau in somn, treaza nu vrea, si daca in final vrea nu mananca mai mult de 60-90ml la 3-4 ore.
Va multumesc.
6 comentarii
0
13-02-2009, ora 00:18
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Un examen coproparazitologic i-ati facut?
0
14-02-2009, ora 00:26
ninja
Nu este medic/terapeut
ninja
Buna seara Ane Marie,
Incep prin a mentiona ca numele meu este Anne Marie si sper ca ce-ti voi scrie te va mai linisti un pic.Baietelul meu a trecut prin acceasi faza cand avea numai 2 luni si jumatate.Pur si simplu intr-una din zile nu a mai vrut sub nici o forma sa manace laptic(noi nu incepusem la momentul respectiv diversificarea).Am incercat sa-i schimb formula dar fara nici un folos.Am fost la pediatru care ne-a facut un set comlet de analize, inclusiv ecografie abdominala si ecografie cardio.Dupa ce am avut rezultatele analizelor(care au fost toate bune) pediatrul ne-a recomandat Liv52 si Sanasol cate 2, 5ml la 12 ore.De cum am inceput sa-i dau mai sus mentionatele siropuri(daca le pot numi asa), a inceput si baietelul meu sa manace mai bine, in sensul ca inainte reuseam sa-i dau lapte numai in somn, noaptea, si daca accepta sa manace cat era treaz, manca ff putin(in jur de 60ml).Cu toate ca nu mananca mai mult de 700-800ml de lapte pe zi, eu ma bucur f mult cand il vad ca trage cu pofta din tetina, mai ales ca a avut trei saptamani in care pur si simlu a refuzat sa manace.(perioada in care mie imi venea sa ma dau cu capul de pereti).
0
15-02-2009, ora 09:55
Ane Marie
Nu este medic/terapeut
Ane Marie
Multumesc Anne Marie, sa stii ca si eu cand am avut probleme cu fetita la 3 luni, am mers cu ea la o clinica privata unde i-am facut analize si ecografie abdominala, pentru ca plangea foarte mult, mai ales seara. Pediatra ei imi spune sa stau linistita caci sunt colici (si mi-a mai spus ca eu prea ma stresez deoarece fata mea nu e singura care face nazuri la mancare), cand de fapt fetita avea lipsa de fier si o usoara anemie, nu vroia laptele de fel, m-a spus sa schimb nu stiu cate formule de lapte, dar degeaba, asa ca m-am dus cu ea la un alt pediatru. Dupa ce am inceput sa ii dau fier, polivital, vitamina c, acid folic fetita si-a revenit.Sa stii ca am luat in considerare si sfatul primit de la jaqueline si vineri am fost cu scaunul la analize, pt examen coproparazitologic, luni primesc rezultatul. Am sunat vineri pediatra sa ii spun ca fetita tot asa de rau mananca si mi-a spus sa ii dau sanzime pt pofta de mancare.Nu pot sa imi explic un lucru: cand e aici in Timisoara la apartament am numai probleme cu ea, in special cu apetitul iar cand merg cu ea la bunici in Herculane manca foarte bine, doarme si cate 3 ore dupa-masa, aici fura somnul si e agitata.
0
28-02-2009, ora 14:22
corasury
Nu este medic/terapeut
corasury
Buna, sunt Corina din bz si vreau sa-ti spun ca si eu am aceeasi problema cu bebelusul meu de 7 luni si jumatate.Refuza sa manance chiar si felurile lui preferate de mancare (piure de fructe si danonino), mentionez ca nu primeste nici un fel de lapte praf, inca il alimentez la san, dar si mesele la san au scazut considerabil. Nu stiu nici eu ce sa fac, ce lapte praf sa mai incerc? As vrea sa-i intrerup alimentatia la san dar nu reusesc sa-i gasesc un lapte praf sa ii placa.
0
02-03-2009, ora 17:03
Ane Marie
Nu este medic/terapeut
Ane Marie
Buna Corina,
vreau sa te intreb un lucru: dintii i-au dat? poate face din cauza dentitiei sau poate fi ceva temporar care nu are legatura medicala...sa stii ca a mea are perioade ca bebelusul tau.Sunt zile cand mananca atat de bine incat ma sperii eu iar apoi iar urmeaza o perioada in care imi vine sa ma dau cu capul de pereti..refuza sa pape
eu i-am dat la fetita sanzime (deoarece am avut aceeasi problema) si a inceput sa manance bine dar a inceput de cateva zile iar ca inainte, inca mai rau ca inainte, ma refer la lapte nu mai vrea de fel in timpul zilei, vrea doar mancare, seara vrea lapte si noaptea, cred ca e din cauza dentitiei deoarece e umflata gingia si cand ii dau papica cu lingurita si o mai ating acolo plange si nu ma lasa sa ma uit la ea, tine gurita stransa si se maraie cand vreau sa ma uit. Ca si formula de lapte eu ii dau Nan, am trecut la Nan 2.Atunci cand vei hotari sa faci trecerea la laptele praf sa ai foarte multa rabdare cu el, sa ii lasi tipul necesar de acomodare cu noul gust, eu am avut probleme mari cand am facut trecerea dar a acceptat in final deoarece eu nu am avut lapte suficient inca din prima luna.
numai bine!
0
16-03-2013, ora 12:46
yayan
Nu este medic/terapeut
yayan
Baietelul meu in varsta de 3 luni si 2 saptamani (greutate 7 kg) refuza biberonul(Topfer Lacatana 1). Trebuie sa insist ca sa il fac sa bea cativa ml, incepe sa planga, se arcuieste pe spate, nu reusesc sa ii dau nici Ca Kids pt ca se pare ca nu ii place la gust. I-am facut hemoleucograma, unul din pediatri la care am fost mi-a spus ca ar avea anemie, altul mi-a spus ca este fiziologic si ca nu este nevoie de Ferrum Hausman.
Cand plec de langa el, incepe sa planga si uneori plange pana se invineteste. Nici ceai nu vrea, a baut doar ceai indulcit dupa recomandarea unuia din pediatri pe motiv ca ar avea hipoglicemie (intr-adevar ii transpira piciorusele, sughita).
Am incercat sa ii fac program, ore fixe de masa, dar degeaba. Am incercat sa ii dau lapticul cand credeam ca ii este foame, dar degeaba, suge de cateva ori si apoi incepe sa planga, devine foarte agitat, da din maini si picioare. La fel a facut si cand am incercat sa il alaptez in prima saptamana de la nastere, desi aveam lapte suficient, a refuzat complet. In plus, are gaze ca zgomotul mitralierei.Dupa ce reuseste sa bea cativa ml, se aud zgomote ciudate in stomacelul lui ca niste bule care se agita. In schimb, are chef de joaca, rade cand stau langa el.
A avut colici sau poate inca are... A vomitat aproape zilnic pana la 2 luni si acum la 3 luni a inceput din nou. Mi s-a spus ca ar avea reflux, dar este normal sa nu vrea deloc sa bea laptic, nici dupa 5-6 ore??
Am urmat diverse scheme de tratament: i-am dat Nux Vomica, dilutiile mai mari de la o saptamana la alta cu pauza o saptamana, China, WellKid, i-am dat si Suprarenales pt detoxifiere.
A facut 2 episoade de febra pana in prezent, fara a sti cauza acestora. De fiecare data dupa febra, a baut mai putin lapte decat de obicei. daca la 1-2 saptamani de la nastere bea aproximativ 700-800 chiar 900 ml/zi ajungand la 2 luni la 1150ml/zi, in prezent abia reusesc sa ii dau 500ml/zi! Si asta cu insistente !
Am schimbat tetinele, am luat de alta forma, am, adaugat si un pic de cereale din aceeasi gama in speranta ca o sa bea. Laptele il prepar cu Aqua carpatica, unul din pediatri la care am fost mi-a spus sa fierb apa de la robinet, am incercat si asa, degeaba! Acelasi pediatru mi-a spus sa trec deja pe diversificare cu suc de portocale!!! Se recomanda asa ceva? Nu am inceput diversificarea de teama ca sistemul lui digestiv este mult prea sensibil in perioada aceasta din pricina varsaturilor, a colicilor de care nu stiu sigur daca a scapat si a lipsei poftei de mancare.
La recomandarea d-nei dr Soescu pe care o respect si admir, i-am dat intr-o zi numai ceai pt a curata intestinele, in urmatoarele zile trebuie sa continui cu acele ceaiuri, dar a refuzat complet din a doua zi si am trecut pe lapte, cateva zile a consumat o cantitate mai mare decat inainte, dar apoi a revenit la vechile obiceiuri: refuz, plansete etc.
Va rog, un sfat, o idee, o recomandare orice, caci nu mai stiu ce sa incerc...
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul