regim alimentar in urticarie acuta la copil..

22-06-2010
dragomir daniela
Nu este medic/terapeut
dragomir daniela
va rog daca puteti sa imi raspundeti urgent.acum cateva zile copilul meu a venit de la joaca scarpinandu-se.cand m-am uitat am vazut ca aproape pe tot corpul avea blande si erau rosii pana si urechile.am mers urgent la spitalul de copii, mi-a prescris aerius, insa cum era zi de wekend erau toate farmaciile inchise si la singura farmacie care era non stop mi-au dat claritine.ii dau o lingurita pe zi, o fiola de gluconat de calciu iar cand are mancarimi il dau cu calamine.i-au disparut petele din prima seara.ce ma igrijoreaza pe mn e ce fel de regim sa tina pt ca medicul a spus doar fara salamuri, prajituri, inghetata, doar ce fac in casa.asta as dori foarte mult sa imi spuneti:ce poate manca si ce nu.i-am dat 2 zile doar carne la gratar, de la lapte facea diaree si nu i-am mai dat.tot am cautat pe internet insa ce spune intr-o parte ca e interzis, in alta parte gasesc ca nu e.ajutati-ma va rog!multumesc
6 comentarii
0
28-06-2010, ora 15:34
dragomir daniela
Nu este medic/terapeut
dragomir daniela
chiar nu este nimeni sa imi spuna si mie ce regim trebuie sa tina baietelul meu?
0
06-07-2010, ora 21:20
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In principiu trebuie excluse din alimentatie:
1. Alimentele conservate (semipreparate din carne, conserve, inghetate, sucuri, etc)
2.Alimentele fermentate (brnza, smantana, iaurt, lapte acru, cas, muraturi, etc).
3. Ciocolata, cacao.
4.Citrice(lamai, portocale, grfe, etc)
Se pot manca:
1. Supe, ciorbe
2. Carne de vita, pasare, oaie, porc
3.Cartofi, fasole, orez, paste, varza, legume
4.Salate
5, Mere, pere, cirese, caise, piersici, pepeni
6. Lapte dulce si unt.
0
07-07-2010, ora 12:29
dragomir daniela
Nu este medic/terapeut
dragomir daniela
multumesc pentru raspuns.ii dau claritine de 2 saptamini.cat timp ar trebui sa ii mai dau?c-am acelaeasi mincare ii dau doar ca ii dadeam si branza.ou nu ii dau decat galbenusul prajit, nici un fel de dulce din comert.multumesc inca odata pt raspuns
0
08-07-2010, ora 18:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mai dati-i 7 zile.
0
08-07-2010, ora 20:46
dragomir daniela
Nu este medic/terapeut
dragomir daniela
multumesc mult!!!
0
27-01-2015, ora 19:23
danigrosu
Nu este medic/terapeut
danigrosu
Buna seara. De o luna ma confrunt cu o problema destul de grava, zic eu. Mi-au aparut niste pete pe corp ( am fost la o consultatie unde mi s-a zis ca as avea urticarie ) Am facut deja 10 injectii cu hidrocortizon ( 1 /zi ), iau in fiecare dimineata Prednison ( 6 pastile ) plus o pastila de xyzal seara..si fara niciun efect, petele tot apar. Analizele au iesit foarte bine. Ce imi recomandati sa fac ? Multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Urticaria - tipuri, cauze posibile și tratament
  • Cauzele urticariei la copil
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •