Regim alimentar pentru helicobacter pylori

13-07-2008
jetix80
Nu este medic/terapeut
jetix80
Buna ziua!Va rog sa-mi spuneti ce regim alimentar ar trebui sa urmez in tratamentul pentru eradicarea helicobacter pylori.Mentionez ca am facut tratament timp de trei luni cu Claritromicina 500mg x2/zi, amoxicilina 1000mg x2/zi si Esomeprazol 20mg x2/zi timp de 7 zile pe luna.Nu am avut succes insa, si am niste simptome foarte urate cum ar fi greata, senzatie de sufocare si de corp strain in gat, scaun diareic.Va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa mai fac.

MULTUMESC.
27 comentarii
0
13-07-2008, ora 00:00
nita carmen
Nu este medic/terapeut
nita carmen
Doamna doctor, suntem din judetul Iasi si am dori sa luam legatura cu dumneavoastra pt analize medicale.si am dori sa stim cum va putem contacta.-*.multumim


(*modificat de administrator)
0
13-07-2008, ora 00:00
nita carmen
Nu este medic/terapeut
nita carmen
revin la mesajul anterior.pt doamna doctor Frumuzache Iris.
0
13-07-2008, ora 00:00
Shallow_me
Nu este medic/terapeut
Shallow_me
Si eu am urmat recent tratamentul contra helicobacter pylori, insa pe o perioada de 4 saptamani: Claritromicina, amoxicilina (7 zile antibioticele) si helicid. Stiu ca este un tratament foarte dur si este prima data cand aud de o asemenea schema de tratament, de 3 luni. In legatura cu regimul alimentar, doctorul nu mi-a interzis decat consumul de citrice si kiwi, dar este bine sa consumati cat mai putine alimente care sunt de natura sa accentueze afectiunile stomacului (ulcer, gastrita) : prajeli, condimente, dulciuri concentrate, bauturi acidulate, alcool si sa nu fumati. Consider ca in cazul meu, tratamentul mi-a iritat si mai mult stomacul, deoarece simptomele initiale s-au accentuat si nu ma simt in nici un caz mai bine desi doctorul mi-a spus ca sansele de reusita ale acestei scheme de tratament sunt de 95%.
0
13-07-2008, ora 00:00
Shallow_me
Nu este medic/terapeut
Shallow_me
multa sanatate si va rog sa ne tineti la curent cu evolutia starii dvs de sanatate, intrucat este un subiect ce ma intereseaza foarte mult!
0
05-08-2008, ora 00:00
suzana53
Nu este medic/terapeut
suzana53
cum te mai simti, shallow_me, ai scapat de helicobacter, faci vreun alt tratament?
astept cu mult interes si eu informatii despre subiectul "helicobacter" !!
0
06-08-2008, ora 00:00
suzana53
Nu este medic/terapeut
suzana53
hei ! e cineva aici ???
0
08-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sal! Conform unui studiu realizat in Japonia, cel mai bun tratament pt Helicobacter pylori cu o concentratie mai mare de 0, 9-1, 3 este sucul de broccoli care contine un compus fitochimic numit sulforaphane care distruge aceasta bacterie raspunzatoare de aparitia unor afectiuni precum gastrita hiperacida, ulcerul gastric si in cazuri grave chiar cancer!!! In concluzie, nu ar strica sa consumati zilnic macar jumatate de kg de broccoli sau facut suc la storcator. Este mai eficient decat celebrul tratament cu Omeprazol, metronidazol si claritromicina!

Numai bine!!!
0
14-08-2008, ora 00:00
Shallow_me
Nu este medic/terapeut
Shallow_me
Foarte interesanta informatia despre broccoli Nicusor si iti multumesc ca ai postat-o. Ma voi documenta si eu pentru ca am ajuns la concluzia ca in situatiile in care tratamentul alopat nu da rezultate este intr-adevar cazul sa apelam si la remedii naturiste. Numai ca in prezent este extrem de greu sa faci rost si de legume si fructe sanatoase si care nu sunt imbibate de tot felul de chimicale. Am fost socata sa citesc despre felul in care sunt tratate legumele si fructe din supermarketuri pentru a se mentine proaspete, iar taranii nostri se pare ca nici ei nu sunt departe de astfel de practici si imbratiseaza tot mai mult metodele "moderne" de agricultura. Sanatate!
0
14-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu placere! Ai dreptate ca legumele si fructele nu mai sunt cum erau. Din fericire eu am un nas fantastic, trebuie doar sa le miros pt a-mi da seama daca sunt chimicalizate sau nu, sau gradul de chimicalizare!
0
03-10-2008, ora 00:00
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Incercati propolis.face minuni, cel putin in cazul meu.Ca medicamente am luat lanzup pt ca Omezul scade calciul
0
08-11-2011, ora 15:31
kapa
Nu este medic/terapeut
kapa
Buna. Am primit si eu vestea ca am helicobacter, daca ma poate lamuri cineva ce nu am voie sa mananc si daca exista posibilitatea de tratament homeopatic.
Multumesc.
0
18-02-2012, ora 15:53
Alexandra87
Nu este medic/terapeut
Alexandra87
Buna ziua,
Mi-am facut saptamana aceasta cateva analize...si am iesit pozitiv cu 96.6 NTU/ml la heliobacter pilory.Puteti sa imi spuneti si mie la ce sa ma astept?Mai am depasit la MON -8% si EOS 7%...si in proba de scaun prezente chisturi Giardia lamblia.Va rog daca puteti sa imi spuneti si mie ce inseamna toate acestea.
Multumesc
0
08-03-2012, ora 02:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimate/Stimată drule/dle/dră/dnă kapa, regimul dv. igieno-dietetic trebuie să EXCLUDĂ: fripturile din carne grasă de porc, oaie, miel, gâscă, raţă, vânat, peşte gras prăjit, grăsimile animale, slănina, untura, mezelurile, cârnaţii, afumăturile, conservele, peştele oceanic (sărat sau afumat), supele concentrate de oase sau carne, prăjelile, icrele, maionezele, omleta, sarea în exces, cartofii prăjiţi, brânzeturile fermentate, grase, sărate şi afumate, kefirul, condimentele iuţi şi iritante (piper negru, boia iute, ardei iute, hrean, muştar, murături, oţeturi), pâinea neagră (bogată în celuloză grosieră), coaja de pâine, aluaturile proaspete, sosurile, foietajele, prăjiturile de cofetărie, cozonacul, gogoşile, dulceaţa, marmelada şi alte produse zaharoase, îngheţata, fructele tari (alune, nuci, migdale), apele minerale, alcoolul, tutunul, cafeaua naturală (mai ales pe stomacul gol), ciocolata şi produsele pe bază de cacao, siropurile sintetice cu cofeină (de tip Coca-Cola) şi abuzul de medicamente sintetice (antibiotice, antiinflamatoare etc.); trebuie să INCLUDĂ: peşte slab fiert sau preparat termic în/cu aburi, lapte integral şi produse lactate degresate sau semi-degresate, carne macră, fără grăsime - de vită, porc sau pasăre - pui sau curcan (fără piele), brânzeturi fără grăsime (brânză de vaci proaspătă) şi iaurturi care conţin mai puţin de 2% grăsime; compoturi de fructe; fructe, legume şi zarzavaturi în supe uşoare, necondimentate + alte produse alimentare de post.
Vă rog să accesaţi link-ul de mai jos pentru a citi mai multe, generalmente vorbind, despre alimentaţia sănătoasă, cât de cât echilibrată:
http://forum.romedic.ro/prod/Ave%C5%A3i_cuno%C5%9Ftin%C5%A3e_despre_alimentele
_de_baz%C4%83_%C5%9Fi_v%C4%83_alimenta%C5%A3i_s%C4%83n%C4%83tos?_
059396.html

Da, puteţi lua un tratament homeopatic. Consultaţi un medic homeopat!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
08-03-2012, ora 02:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Alexandra87, Helicobacter Pylori colonizează mucoasa stomacului şi a duodenului, putând să provoace hiperaciditate, gastrită, ulcer gastric şi/sau duodenal, halenă, reflux gastro-esofagian şi, în unele cazuri destul de rare, cancer gastric. Deci, ar fi indicat să vă trataţi alopat sau naturist.
Suferiţi şi de o infecţie parazitară cu giardia!
Infecţia cu Helicobacter Pylori v-o puteţi trata cu ajutorul unor preparate naturiste precum: Mastic Gum Extract, miere de manuka UMF20, sulforaphane, tinctură de propolis, argint coloidal Dr.Juice de 20 ppm etc., sau cu ajutorul unor medicamente alopate (Omez+Metronidazol+Klacid, de regulă) prescrise de medicul dv. de familie sau de medicul gastroenterolog.
Giardioza v-o puteţi trata cu ajutorul unor preparate naturiste precum: tinctură de cimbru, ulei de oregano sălbatic, ulei presat la rece de dovleac, tinctură de usturoi etc., sau cu ajutorul unor medicamente alopate (tinidazol (Fasigyn), de exemplu) prescrise de medicul dv. de familie sau de medicul parazitolog.
Consultaţi medicul, aşadar.
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
12-03-2012, ora 11:15
Alinna96
Nu este medic/terapeut
Alinna96
buna ziua. ma numesc Alina si am 16 ani. am fost diagnostica de un an cu acest microb. dl doctor ma indoapa cu pastile si regim. cat ar trebui facut tratamentul cu brocolli? si dulceata de nuci nu este buna pentru durerile de stomac? Multumesc.
0
16-03-2012, ora 22:50
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră Alinna96, tratamentul cu sulforaphane din broccoli trebuie administrat 3 luni de zile.
Dulceaţa de nuci NU prea este bună pentru durerile de stomac!
Consultaţi un medic fitoterapeut.
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
17-03-2012, ora 10:34
Alinna96
Nu este medic/terapeut
Alinna96
Va multumesc. si cum se prepara tratamentul cu sulforaphane din broccoli?:D
0
18-03-2012, ora 02:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
@Alinna96, tratamentul cu sulforaphane nu vi-l preparaţi dv., ci vi-l cumpăraţi dintr-un plafar, pentru că există sub formă de supliment alimentar, care se administrează o dată sau de două ori pe zi, dimineaţa şi seara, pe stomacul gol, cu 30 de minute înainte de micul dejun şi cină, timp de minim 3 luni de zile, zilnic.
Numai bine,
Mr. Nick
0
26-05-2012, ora 15:28
alecsanda
Nu este medic/terapeut
alecsanda
Buna ziua. Acu cateva zile mi-a fost f rau. Starea de rau a inceput cu dureri puternice de cap, apoi am inceput sa vomit si nu ma mai opream din vomitat, nu ma puteam tine pe picioare..am mers la spital si mi s-a gasit la analize helicobacter insotit de o anemie mare lipsa de fier (ma simt foarte slabita, ametesc des, obosesc f repede) si mi s-a dat sa urmez urmatorul tratament: antibiotic Roclarin - cate 2 pastile pe zi, redigest - cate 2, 3 pe zi si Novogast - cate 2 pe zi, iar pt anemie iau Glubifer. Va rog sa-mi spuneti, este eficient antibioticul acesta, tratamentul acesta? Dupa ce iau Roclarinul simt un gust amar puternic.. Mi-e cam frica..pt ca helicobacterul acesta impreuna cu anemia severa am inteles ca nu e bine deloc.. Mananc branza de vaci, lapte, cas in mare parte..este bine daca consum ficat in fiecare zi? as vrea sa incep pt anemie pt ca sunt foarte speriata de lipsa globulelor rosii..am auzit ca daca nu o tratez corect, pot ajunge la leucemie..? Astept un raspuns va rog! Mentionez ca am 23 de ani. Multumesc!
0
08-12-2012, ora 23:07
orzareasa
Nu este medic/terapeut
orzareasa
eu am fost diagnosticata cu helicobacter dar nu ma doare stomacul, nu am greata, nu simt acru pe gat doar ma doare rau in gat si ma ustura este o senzatie de uscaciune a gatului.oare asta am?
0
27-04-2013, ora 19:27
Ariadna Ariadna
Nu este medic/terapeut
Ariadna Ariadna
Pentru Helicobacter pyroli este buna TINCTURA DE GHINŢURĂ!
0
16-06-2013, ora 19:46
emil002
Nu este medic/terapeut
emil002
buna ziua am si eu aceeasi problema cu helicobacter pilory.urmez un tratament cu amoxicilina si klacid amandoua la 12 ore.problema cea mai grava pe care o am este diareea, de 3 saptamani ma lupt cu ea.tin sa specific ca iau si linex si nexium dimineata, si tot scaun moale am, gust amar in timpul zilei, scadere in greutate aproximativ 4 kg jumatate in 3 saptamani.tratamentul a fost indicat de medic, acesta stiind ca eu am probleme cu diareea.am incercat si cu probiotice, sa pot regla flora intestinala care banuiesc eu, e distrusa.dar eu am intoleranta la lactoza, deci exclus brocoli, iaurturi.orice sfat e bineveit, va multumesc
0
22-08-2013, ora 17:08
cata2o06
Nu este medic/terapeut
cata2o06
Buna ziua! De 3 saptamani ma confrunt cu o stare generala foarte rea care se manifeste prin lipsa poftei de mancare, balonari dar nu exagerate, dureri de cap, o stare de disconfort, oboseala, senzatie de voma si am pierdut in greutate in jur de 7 kg. La inceput am crezut starea care o am e indusa in urma unor atacuri de panica pentru ca asa mi se spunea de toata lumea. Am facut niste analize de sange si am descoperit ca am helicobacter pylori. As dori sa stiu dc starile de rau general sunt produse de acest helicobacter pylori. Multumesc!
0
14-11-2013, ora 14:09
danmihail
Nu este medic/terapeut
danmihail
Va salut cu stima si respect!
De curand am fost diagnosticat, din pacate, cu helycobacter pilory. Necazurile mele au aparut de prin luna mai. In ce constau ele: scaun diareic sau constipatie, multe gaze la nivel abdiminal, repsiratie(ragait) foarte urat mirositoare si dureri la nivelul colecistului. Am incercat o multime de tratamente naturiste sau cu antibiotic( amoxicilina), omex, carbune medicinal, metoclopramid, ibutin si altele. niciun rezultat pozitiv. In cele din urma am ajuns la spital la urgente. Dupa investigatii amanuntite s-a constatat ca exista un edem ulceros la nivelul pulorului duodenal. Acest ulcer duodenal incipinet a inchis pilorul si nu a mai permis trecerea alimentelor in duodan, drept urmare intrau in putrefactie in stomac. Norocul meu, daca pot spune asa, este acela ca stomacul nu are nicio afectiune. In prezent urmez un tratament cu azitrox, amoxicilina, motiliun, controloc, triferment, debridat si gaviscon plus regim alimentar, asa cum spunea Mr. Nick cu fructe(fara coaja); legume proaspete fierte in supa; carne fiarta, fripta sau la cuptor in sosuri albe, fara rosii sau bulion; fara alcool, baururi acidulate, ceaiuri si sucuri din comert( doar ceai din plante si sucuri din fructe proaspete- fresh-uri), apa plate sau fiarta si racita; nimin prajit, produse gerase, grasime animata etc.
Sunt nelinistit in privinta acestui tratament medicamentos deoarece nu sunt convins ca va avea efect. Inca mai simt dureri la nivelul duodenului.
Se poate scapa de aceasta nesuferita bacterie sau se inactiveaza in urma tratamentului si a regimului alimentar iar pe viitor isi va face "de cap" ?
Va rog sa ma credeti ca sunt cu nervii la pamant!!!!!!!
Mii de multumiri!!!
0
24-02-2014, ora 23:08
c.canaragiu
Nu este medic/terapeut
c.canaragiu
ce recomandati la o persoana cu helycobacter pilory si tensiune oscilanta
0
15-04-2014, ora 03:10
Mircea2000
Nu este medic/terapeut
Mircea2000
Buna ziua! Am fost diagnosticat cu helicobacter pylori, valoare 1.48 !!! Cu amabilitatea Dvs. as dori sa-mi spuneti cat este de periculos pentru ca nu se incadreaza intre 0.9 si 1.3.
Sunt sub tratament cu amoxicilina, claritromicina si maalox timp de sapte zile. As dori sa stiu daca mai pot scapa de aceasta bacterie, avand in vedere valoarea 1.48! Cat este de contagios? Pot infecta si membrii familiei? Ma bate gandul sa ma separ de familie! Nu vreau sa-i infectez! Am un copil! Cand am aflat ca sunt infectat am cazut intr-o usoara depresie. Nu stiu ce sa fac, sa ma separ de familie sau nu! Mentionez ca dorm foarte putin noaptea!
Cu respect!
Mircea
0
12-05-2014, ora 22:48
Costelia Costina
Nu este medic/terapeut
Costelia Costina
Buna, numele meu este Costelia, am 39 ani.Cu doua saptamani in urma am aflat ca am piatra de 1.5 cm la fiere, iar in urma unor analize facute saptamana trecuta am descoperit ca am helicobacter.Tratamentul prescris de medic: amoxacilina 2000mg/zi, controloc20mg 2pasile/zi si de-nol 120mg 4pastile/ zi.Tot din analize am lipsa de fier si calciu.Astazi am inceput tratamentul. Ca simtome :NU am greturi, varsaturi, AM usoare dureri de cap, stare de obosela, usoara balonare, disconfort.Am nevoie de sfaturi, ajutor, sa inteleg ce mi se intampla, cum sa o scot la capat.
Multumesc, o sera frumoasa, SANATATE!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: