regim diabet zaharat de tip II insulino dependent si dializa

29-10-2007
lidia ina
Nu este medic/terapeut
lidia ina
Tatal meu are diabet zaharat de tip II insulino- dependent, este si sub hemodializa are si cardiopatie ischemica.
Rugamintea mea, daca poate cineva sa-mi dea un regim alimentar, cat mai detaliat., corespunzator situatiei in care se afla pentru ca mi s-au dat ceva liste, dar sincera nu stiu cum sa combin alimentele pentru a nu-i face mai rau. Va multumesc.
1 comentarii
0
18-02-2008, ora 00:00
ursulache
Nu este medic/terapeut
ursulache
Ca sa poti combina cele doua regimuri in primul rand trebuie sa cunosti alimentele cu continut mai mare de potasiu si fosfor (asta pentru dializa) iar pe urma sa cunosti cantitatea de glucide-carbohidrati a alimentelor pentru regimul de diabet. Compari listele si elimini pe cat posibil sau reduci alimentele care ridica probleme.
In primul rand respecti regimul de diabet (o glicemie mare duce la consum mai mare de lichide, care poate duce la dezechlibre in hemodializa) din care scoti (reduci) alimentele nepermise in dializa.
Nu este imposibil daca ti cont ca in general in majoritatea regimurilor se manaca de preferinta fiert, daca la reg. de dializa legumele se tin in apa 12 ore inainte de fierbere(ca sa iasa din potasiu) in cel de diabet legumele se fierb separat si apoi se adauga in mancare(ca sa iasa din glucide), deci le faci pe amandoua.
La fructe nu e asa greu ca nici in diabet nu manaca orice fructe iar in dializa cantitatea este oricum minima si multe dintre fructele cu zaharuri multe, au mult si potasiu.
Despre regimul de dializa e bine sa sti: tot ce e prajit are mai mult potasiu decat are fiert, in orice aliment este apa, 80% din mar este apa, la fel si la alte multe alimente. La cantitatea de apa pe care o contin alimentele trebuie sa ai mare atentie, in sensul ca si aceasta cantitate trebuie calculata ca apa, nu doar lichidele.
Sa auzim numai de bine..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.