regim personalizat

13-04-2007
dora_m
Nu este medic/terapeut
dora_m
Dupa multele intrebari la care mi-ati adus atatea lamuriri, revin cu urmatoarea problema.

Am tinut un regim de schimbare de metabolism (13 zile), in care am slabit cam 8 kilograme.
Dupa regim, de cca 2 saptamani mananc zilnic intre 700 si 800 kcal, dar nu am mai slabit decat 1 kg (dimineata beau 200 ml suc grep, dupa o jumate de ora mananc o felie de paine integrala facuta in casa+1 iaurt degresat 200 ml, la pranz mananc 200 g. gratar+legume, iar seara fructe sau morcovi).
Chiar daca slabitul brusc nu este recomandat si nu e sanatos, as fi vrut sa slabesc inca vreo 4-5 kilograme, in scurt timp.
Nu stiu daca dvs. imi puteti da un regim prin care sa realizez lucrul acesta.
Am 39 de ani, inaltimea 1.65, iar in momentul de fata intre 60 si 61 de kg.
Multumesc.
4 comentarii
0
13-04-2007, ora 00:00
dora_m
Nu este medic/terapeut
dora_m
Am uitat sa va spun ca merg destul de mult pe jos (cel putin o jumatate de ora pe zi) si, nu chiar zilnic, dar macar din doua in doua zile, am facut dimineata 10-15 minute de gimnastica.
O data la doua zile am luat o capsula de Vitamax.
Cel putin 2 litri de apa pe zi beau de foarte multa vreme.
Nu stiu daca asta are vreo relevanta: de cateva zile, imi fac masaj pe picioare (stau destul de prost cu circulatia, am si un inceput de varice si folosesc Troxevasin gel si impachetare cu frunze de varza zdrobite).
Cam asta ar fi situatia completa.
0
15-04-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
buna dora! ceea ce trebuie sa stii este ca la curele de slabire apar 2 fenomene: unu se numeste "efect de platou", iar al doilea este "efectul yo-yo". Adica dupa o perioada de restrictie calorica, organismul isi reseteaza toate functiile la numarul de calorii pe care il aduci, ca sa supravietzuiasca, deci scade metabolismul bazal. Asa ca dupa o periaoda in care ai slabit, nu vei mai scadea in greutate cu numarul anterior de calorii si va aparea efectul de platou. CA sa scazi din nou in greutate, va trebui fie sa faci o restrictie mai drastica de calorii (tnerecomandat), fie cresti metabolismul bazal. Cum poti face asta? Prin sport, minim 30 de minute/zi! In10-15 minute de sport nu se ard grasimile, ci doar se foloseste glicogenul de depozit din muschi. Abia dupa 20 de minute de miscare se apreciaza ca energia incepe sa fie produsa prin arderea grasimilor! Cafeaua, 2/ zi, creste si ea metabolismul bazal. Condimentele (piper, ardei iute) pot fi de folos, daca le tolerezi.
Daca incepi sa mananci cat mancai inaintea curei de slabire, organismul va depune cat mai mult sub forma de grasime, pentru a se asigura ca in momentul in care apare "foametea", el are rezervele facute, existatnd riscul sa te ingrasi mai mult decat inainte. Acesta este efectul yo-yo.
Asadar, faptul ca ai slabit 8 kilograme in 2 saptamani este perfect, dar nu meriti felicitari decat daca reusesti o mentinere de minim 3 luni :). Pentru a continua sa slabesti, nu poti sa scazi mai mult aportul, dar poti creste consumul, prin activitate fizica. Insa risti sa ti se faca rau si sa abandonezi dieta, de aceea eu zic ca 8 kilograme in 2 sapt sunt mai mult decat suficient, iar acum ar fi utila o cura de metinere, in care sa consumi: 4portii din categoria fainoase (1 portie=1felie de paine, un cartof mare, o lingura orez, paste, musli); 2 portii lactate (1 portie=1cana de lapte sau iaurt, 100g branza de vaci); 3 portii verdeturi(1 portie=un bol mediu de salata sau 1 rpsie mare); 3 fructe medii (mere, portocale, grapefruit); peste, pui-de minim 3 ori pe sapt; carne rosie macra de maxim 3 ori pe sapt; 1 ou la 2 zile.
succes!
0
16-04-2007, ora 00:00
dora_m
Nu este medic/terapeut
dora_m
Intr-adevar, numarul de calorii nu prea am cum sa-l scad mai mult decat am facut-o, fara sa devina periculos.
Voi incerca regimul de mentinere si poate o sa devin si un pic mai harnica in privinta gimnasticii. :)
Multumesc pentru sfaturi si pentru urare!
0
07-05-2007, ora 00:00
di
Nu este medic/terapeut
di
ATENTIE la dezechilibe ! sunt prea putine calorii pentru o persoana in activitate! Aveti nevoie de suport nutritiv! Cereti ajutorul unui nutritionist ! Vastau la dispozitie!DR Diana
-*


(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.