regim reflux gastro esofagian

05-09-2011
nico c
Nu este medic/terapeut
nico c
Buna ziua. As fost diagnosticata cu reflux gastric si nu stiu ce pot consuma...daca ma poate ajuta cineva cu o lista mai detaliata, va rog? Am cautat pe internet insa nu am gasit mare lucru...
3 comentarii
0
05-09-2011, ora 17:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă nico c, accesaţi link-ul de mai jos:
http://dieta.romedic.ro/diete/Regim_reflux_gastro-esofagian_0752.html
_
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu respect şi iubire creştină,
Mr. Nick
0
06-09-2011, ora 08:42
nico c
Nu este medic/terapeut
nico c
Buna dimineata. Va multumesc pt sprijin insa ma refeream la ceva mai amanuntit...daca sunt si sigur sunt persoane cu aceasta afectiune poate ma pot ajuta. Articolul se refera doar la carne si lactate...fumat, alcool...eu doaream sa striu dintre fructe ce putem consuma...legume...stiu ca fara citrice insa ceva mai concret. De ex legumele in ce stare..scruda sau fiarta...ouale.supe, ciorbe, bulion...supe in care am fiert carne..etc. Am cautat pe internet dar sa stiti ca multe artiocole se " cam bat cap in cap" cum s-ar spune. De asemenea si despre lapte..nu stiu se poate sau nu se poate consuma? Stiu ca sunt la inceput si poate de aceea sunt si mai speriata. Va multumesc.
0
29-09-2011, ora 00:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă nico c, am observat că deja aţi primit un răspuns foarte complex, de la o dnă doctor endocrinolog extrem de amabilă şi competentă, deci nu se mai pune problema să vă scriu eu regimul în mod mai vast decât cel deja scris de echipa Romedicului în cadrul secţiunii de diete.
http://forum.romedic.ro/prod/reflux_gastroesofagian-alimentatie_060091.html
Multă sănătate,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: