Regiunea poplitee stanga.. ce as putea sa fac?

21-03-2012
M4nU370
Nu este medic/terapeut
M4nU370
Prezint dureri periodice in spatele genunchiului stang, mai precis atunci cand fac sport, cand practic fotbal(nu de performanta, ci pentru recreere o data sau de doua ori pe saptamana, iar vara mai des). Durerea, situata undeva in spatele genunchiului stang, apare a doua zi dupa ce am practicat sport, dar si in ziua respectiva, dupa ce am terminat de 'alergat'. Mentionez ca am 21 de ani, dar sufar de nanism hipofizar. Ce as putea sa fac, ma gandesc la o vizita la cabinetul de ortopedie.
6 comentarii
0
21-03-2012, ora 22:04
xNutzu
Nu este medic/terapeut
xNutzu
Nu cred ca are treaba nanismul hipofizar cu durerea de genunchi. Hipofiza e in creier, genunchiul e genunchi. Durerea de genunchi poate avea mai multe cauze, si pe mine personal ma doare piciorul atunci cand practic fotbal timp mai indelungat, insa daca il odihnesc trece. Nu cred ca e vreun fel de afectiune de la o simpla durere periodica de genunchi, insa la doctorul de familie ar fi un consult mult mai putin costisitor, si cred ca indeajuns de convingator pentru psihicul tau.
0
22-03-2012, ora 11:07
M4nU370
Nu este medic/terapeut
M4nU370
Multumesc pentru raspuns ! Eu nu am spus ca are vreo legatura nanismul hipofizar, dar am zis ca ar fi bine sa specific chestia asta, deoarece e destul de important. Asa m-am gandit si eu, ca e o durere periodica, cu odihna trece, dar iata ca nu e asa. O sa iti ascult sfatul cu medicul de familie !
0
25-05-2012, ora 17:21
Ayame
Nu este medic/terapeut
Ayame
Ti-as recomanda totusi si o cunsultare la medicu ortoped pentru ca tot ce tine de durerile la genunchi, mai ales in spate unde sunt o varietate impresionanta de ligamente shi tendoane...genunchiul fiind cea mai complexa articulatie a corpului uman.Eu am avut o entorsa shi asta e durerea pe care o mai shi acum, dupa o luna de la accident, si in unele pozitii.instabilitate sau chiar tensiune in articulatie ca si cum ar sta sa pocneasca... poate fii o posibila fisura de LIA [ ligament anterior interior], ceva destul de important care daca nu se reface... va fii o problema destul de dureroasa de-a lungul timpului shi te va retine din multe activitati atunci cand va veni vorba de efort fizic major.

Nu sunt medic...deci tot ce am zis mai sus sunt doar pareri personale.daca gresesc cu ceva...ma scuzati.
0
25-05-2012, ora 18:13
M4nU370
Nu este medic/terapeut
M4nU370
Multumesc pentru raspuns ! Aveti dreptate, am fost la medicul ortoped, am facut 3 radiografii si acesta mi-a recomandat un antiinflamator ! Doar atat...
0
09-06-2012, ora 09:01
nviorela
Nu este medic/terapeut
nviorela
Buna ziua, cam de 1 luna am dureri in regiunea poplitee a membrului stang, dureri neinfluientate de repaus sau activitate, sunt intermitente, sub forma de junghi, dispar spontan sau dupa aplicarea de antiinflamator gel. Mentionez ca in urma cu 1 an am avut o fractura bimaleolara la acest membru, fractura rezolvata chirurgical, in prezent maerialul de osteosinteza este extras. In urma interventiei mobilitatea gleznei e foarte buna, dar mi-au ramas amortite degetele 3 si 4 de la acest membru. Ar putea durerile din regiunea poplitee sa aiba legatura cu interventia chirurgicala, sa fie o complicatie in timp si la distanta a acesteia? Mentionez ca nu am varice si nu am suferit nici un traumatism recent. Multumesc anticipat pentru raspuns.
0
24-02-2013, ora 21:43
M4nU370
Nu este medic/terapeut
M4nU370
Revin cu un comentariu, acum durerile au devenit si mai seriose in sensul ca foarte putin spre deloc ma doare in cursul zilei si doar atunci cand fac un exercitiu care implica in special genunchiul stang( precum genoflexiunile, sau sa ma las cu greutate pe el) insa resimt dureri puternice atunci cand alerg. Facand un sprint resimt o usoara durere, iar alergand mai mult (de exemplu fotbal in sala) durerea este mult mai apasatoare. Si ma doare chiar si a 2 a zi ! Am folosit un unguent numit Jardin Balsam - Puterea calului, insa pana acum nu prea are vreun efect. Mi s-a recomandat antiinflamatorii, insa nu m-am documentat si nu stiu ce anume trebuie sa cumpar. Nu stiu ce altceva sa fac, pentru ca nu stiu exact ce probleme am, sau cu ce anume.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.