regurgitare tricuspidiana

08-08-2009
ABF
Nu este medic/terapeut
ABF
Buna ziua!

Recent am facut o ecocardiografie Doppler si m-a alarmat mentiunea de regurgitare tricuspidiana, e adevarat, minima.
Toate valvele sunt prezentate ca normale. Stiu ca am din copilarie un "suflu sistolic", dar, in urma unor exudate (faringian si nazal), mi s-au descoperit streptococ beta-hemolitic (gat) si stafilococ auriu (nas). Problema mea cea mai suparatoare este umflarea picioarelor (inca nedureroase) de la glezne in jos ( mai mult stangul). Ar putea fi vorba de un inceput de raspandire a infectiei?
3 comentarii
0
15-08-2009, ora 23:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Faptul ca vi s-a depistat un streptoccoc beta-hemolitic (streptococcus pyogenes) va predispune la aparitia reumatismului articular. Ar fi bine daca v-ati putea face cateva analize in plus pt o aclarare (claritate clinica) mai buna, analize precum urmatoarele:
-VSH;
-ASLO;
-Proteina C Reactiva;
-Factor reumatoid Waaler-Rose;
-Hemoleucograma cu reticulocite si indici;
-Fibrinogen;
-Antibiograma extinsa pt exsudat faringian si nazal.

Umflarea picioarelor poate sa se datoreze si unei probleme renale (faceti-va si creatinina serica si clearance-ul acesteia, ca de altfel si ureea serica).

Consultati si un medic internist cu experienta! Toate cele bune si multa sanatate;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
N I C K;)
0
16-08-2009, ora 20:14
ABF
Nu este medic/terapeut
ABF
Multumesc mult pentru raspuns si sfaturile avizate!
0
17-08-2009, ora 12:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu deosebit de multa placere si deferenta,
N I C K;)

P.S. Aveti grija de dvs.!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.