reinceperea vietii sexuale dupa 2 luni de tratament si abstinenta dar cu probleme | Forumul Medical ROmedic

reinceperea vietii sexuale dupa 2 luni de tratament si abstinenta dar cu probleme

06-05-2015
Anistrevici
Nu este medic/terapeut
Anistrevici
Salut, suntem impreuna de 3 ani si 4 luni. De la inceputul relatiilor sexuale am decis ca prezervativul nu e o varianta optima pentru noi deci am mers la medic unde am dat un sir de analize si respectiv am primit tratamentele necesare dar greseala noastra a fost ca nu am mers sa repetam analizele dupa finisarea tratamentelor caci ne simteam ok, nu aveam nici un fel de disconfort sau eliminari nici eu nici el.
Anul acesta la sfirsitul lui februarie am mers la genicolog pentru acel examen de rutina pe care il tot aminam pe parcursul acestor 3 ani, mentionez ca am HPV dar la depistarea de atunci medicul m-a linistit ca nui nimic strasnic, testul papnincolau nu a aratat careva semne de alarma. Rezultatele din februarie au aratat ca chlamydia si trihomonada au ramas netratate atunci si HPV pozitiv, luind in consideratie perioada indelungata in care virusurile au fost prezente in organism am urmat un tratamnet riguros si destul de scump dar l-am respectat cu strictete.
Abstinenta a durat 2 luni si urmeaza sa repetam analizele peste o luna de la tratament.
Dupa finisarea tratamentului am mai asteptat o saptamina si in acest weekend am reinceput relatiile sexuale dar aici problema, azi am avut putine eliminari galbui (poate fi si din cauza ca peste 2 zile imi vine menstruatia) iar prietenul meu mi-a zis ca parca ceva nu e in regula (nu are roseata sau mincarimi) dar totusi.
Intrebarea e daca trebuie iar sa batem alarma urgent sau poate fi si factorul psihologic?
Numai nu imi sariti in cap, da e gafa noastra ca nu am repetat la timp analizele dar eram prea indragostiti si inebuniti unul de altul eu am 22 prietenul 25 de ani.
5 comentarii
1
09-05-2015, ora 17:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu iti sar in cap. Te rog sa vezi acest film in care se vorbeste mult despre HPV si sa te informezi.

Ai facut genotiparea HPV sa vezi ce tulpini ai ? E o analiza care se plateste in jur de 300 lei.

Mananci zilnic alimentele care iti cresc imunitatea necesare tinerii in stare latenta a acestui virus ?

Ai aici lista.

http://forum.romedic.ro/prod/Alimente_care_intaresc_sistemul_imunitar_091038.html

Ati refacut analizele sa vedeti daca v-au disparut ciupercile ?

Cred ca acum intelegeti amandoi de ce parintii ne sfatuiesc sa nu avem relatii sexuale decat in cadrul casatoriei cand stim clar ca nu putem lua nici o boala.
0
13-05-2015, ora 11:45
Anistrevici
Nu este medic/terapeut
Anistrevici
Mersi pentru raspuns, ma alimentez corect in general deoarece in primul rind am pancreatita, in al doilea practic sportul si imi place sa ma mentin in forma.
Nu prea am inteles de care film aveti in vedere dar am sa caut poate gasesc vreo unul.
Medicul mi-a recomandat sa repet analizele dupa o luna de la finisarea tratamentului iar apoi incepem tratamentul pentru HPV (nu le-am combinat ca si asa am papat ogramada de pastile si trebuie si putina pauza pt organism) la moment mi-a prescris Groprinosin 500mg pe care incep sa le iau peste 2 saptamini cite 2 pastile 3 ori pe zi.
La moment totul e ok sper ca analizele sa fie bune.
Cit despre sexul dupa casatorie cu tot respectul pentru parerea dumneavoastra dar am opinie diferita.
0
13-05-2015, ora 14:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu incerc sa o incurajez pe prietena mea, care a avut aceleasi opinii cu dv. in ce priveste sexul dupa casatoria si a luat HPV 16 tulpina cancerigena de la al doilea ei prieten pe care l-a avut la 35 de ani.

I s-a format rana pe colul uterin, a facut tratament, dupa o luna rana s-a marit, saptamana asta intra in operatie dupa ce a dat peste 10 milioane pe investigatii si tratamente incomfortabile.

Acum traieste cu sabia lui Damocles deasupra capului. Cancerul se poate instala in orice moment.

Asta e filmul unde se arata diferenta dintre bacterii si virusi.
-*

Virusul HPV si herpesul genital sunt virusuri, nu exista tratament la ora actuala pt ele (prietenei mele i se taie scurt o bucata din col pentru ca s-a culcat cu al doilea ei prieten) si sunt pe viata. Se iau cu tot cu prezervativ prin simpla frecare a zonelor genitale.


Cu titlu informativ

Medicul o cheama regulat pe domnisoara sa faca Test HPV, ca sa observe in faza cat mai rapida, aparitia celulor canceroase, in conditiile in care fata are vreo tulpina cancerigena.

La barbati aceleasi tulpini de HPV pot da cancerul in gat. De la sexul oral.

(*modificat de admin)
0
13-05-2015, ora 15:39
Anistrevici
Nu este medic/terapeut
Anistrevici
Imi pare rau pentru prietena dumneavoastra, stiu ca nu exista tratament dar exista pastile care ajuta la intarirea imunitatiipentru persoane care se confrunta cu asemenea probleme.
Este o afirmatie destul de radicala cred eu ca abstinenta pina la nunta garanteaza sanatatea sexuala pe tot parcursul vietii, chiar daca te-ai abtinut si tu si el, din simplu motiv ca fidelitatea de dupa casatorie este pusa sub un semn foarte mare de intrebare. Oricum depinde de la caz la caz.
Ms pentru link, ams a privesc numaidecit acest film.
Toate cele buna va doresc
0
13-05-2015, ora 16:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Parintii mei care s-au avut doar unul pe altul toata viata nu stiu nici ce inseamna o banala candida. Va asigur.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Apetitul sexual scade de două ori mai mult la femei decât la bărbaÈ›i, în relaÈ›iile pe termen lung
  • Efectele lipsei activității sexuale
  •