Remediu naturist sau alternativ pentru anxietate.

18-06-2009
dan_bulat
Nu este medic/terapeut
dan_bulat
In primul rand vreau sa salut pe toata lumea care viziteaza acest site de mare folos.
Numele meu este Dan, am 32 de ani si sunt casatorit. Cand eram mic eram foarte timid dar dupa varsta de 17 ani am reusit sa-mi infrang singur aceasta timiditate luand un aer de persoana sigura pe ea(chiar daca uneori ma lua ameteala de timiditate). Deasemnea vreau sa va spun ca sunt un tip corect care uraste minciuna, foarte milos(ma afecteaza toate necazurile celor din jur si ale mele bineanteles), putin ipohondru. Descrierea de mai sus nu prea se potriveste cu statura si dimenisunea mea dar asta sunt eu(am 1, 87 si 104 kg). De anul trecut din decembrie am fost diagnosticat cu "anxietate cu tulburari ipohondrice", am urmat tratament cu XANAX(am luat 1 luna din 2) si CIPRALEX(am luat doar 5 luni din 6). Am facut si doua sedinte de psihoterapie dar cel mai mult m-a ajutat apropierea de Dumnezeu(merg aproape in fiecare duminica la Manastirea Cernica unde am si un duhovnic). Desi am urmat tratamentul si am facut si psihoterapie tot mai am senzatii de panica din cand in cand. Nu tin mult(cam 1 minut) dar se intampla. Cea mai mare problema a mea este ca de unde dormeam foarte bine, acum nu ma mai odihnesc aproape deloc. Ma trezesc destul de des noaptea foarte agitat si am dobandit o frumusete de maroneala sub ochi...Din cauza acestei oboseli permanente aproape, am destul de des palpitatii si stari de neliniste. Vreau sa precizez ca am facut toate analizele cardio la doamna Dr. Daniela Bartos de la Spitalul de urgente Floreasca si am iesit bine in general. Ce a iesit mai nasol a fost : hemibloc de ram stang din nastere(nascut la 7 luni), ficatul gras(mananc destul de dietetic), ceteva chiste mici pe rinichiul stang, "Colesterolul rau" 210, Trigliceridele 265.
Nu mai stiu de la ce am senzatiile de palpitatii, de neliniste si de tensiune(TA o am mai mereu 13/9, diasistola nu imi scade aproape niciodata sub 9). Cauza sa fie anxietatea sau ceva cardiac? As dori sa-mi sugerati ceva alternativ la medicamentele clasice pline de chimicale. Va multumesc din suflet ca mi-ati citit mesajul si va mai multumesc odata celor care imi puteti raspunde. P.S. Am observat ca atunci cand am palpitatii si citesc o carte cu rugaciuni imi revin destul de repede. THX
2 comentarii
0
18-06-2009, ora 22:49
iuliutz
Nu este medic/terapeut
iuliutz
http://www.efarma.ro/products.php?id=1050
0
22-06-2009, ora 10:15
dan_bulat
Nu este medic/terapeut
dan_bulat
Multumesc. Am mai luat asa ceva si a fost destul de bun.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul