REMOTIV - antidepresiv natural, extract de sunatoare.

20-07-2011
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
A incercat cineva antidepresivul natual Remotiv facut de o firma elvetiana ?
13 comentarii
0
20-07-2011, ora 19:54
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Este un antidepresiv util in depresiile usoare; contine extract de sunatoare si este bine tolerat de organism. Se ia doar la indicatia unui medic si nu dupa ureche. Daca dupa 1 luna-o luna si jumatate nu constatati o imbunatatire a starii dvs e posibil ca depresia sa fie mai severa si sa nu aiba efect acest preparat. Atunci trebuie sa luati legatura cu medicul care vi l-a prescris pentru indicatii suplimentare.
0
20-07-2011, ora 22:15
cody61
Nu este medic/terapeut
cody61
buna ziua am 49 de ani, am facut infarct miocardic in ianuare, cu trei artere infundate fara posibiltate de operatie de bypass, deoare ce existe nicroza 2 cm.fara posibilitatea de irigare zonei dar inima a revenit cu ajutorul medicamentelor cu fractia de ejectie 53%. am facut atac de panica cred ? pt.ca am starii traspir mult, nu am air, palpitatii, stara de nervozitate, agitati, im vine se fug din locul unde ma aflu, stara de greata, frica si ma gendesc ca o se mor in momentul asta.
0
20-07-2011, ora 23:42
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Cody61- simptome ca transpiratia, lipsa de aer, palpitatiiile, frica si senzatia de moarte eminenta apar si in cazul unor boli de inima( o stiu din pacate din propria experienta) dar sunt si tipice ptr un atac de panica. Nu ma mir ca ai atac de panica cand ai trecut printr-o asemenea experienta, ceea ce ma mira este ca medicul curant nu s-a gandit si la un medicament de suport psihic. Oricum fractia de ejectie acum nu este asa rea, cu ce tratament ai reusit ?
Sanatate.
0
21-07-2011, ora 07:55
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
Multumesc pentru raspuns doamna doctor.
Actualmente fac tratament cu cipralex, pentru cat timp nu stiu cred ca va dura ani de zile oricum ma chinui cu aceasta boala din anul 2008, dar ma gandeam in momentul cand voi termina tratamentul sa iau Remotiv pentru a preveni o eventuala recadere sau apritie a bolii.
0
21-07-2011, ora 18:25
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Mi separe o idee buna; si eu recomand la finalul tratamentului o "cura" de Remotiv.
0
04-08-2011, ora 08:12
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
Multumesc pentru raspuns doamna doctor, sper sa fie bine, iar dupa tratament sa iau REMOTIV si sa nu mai am probleme.
0
22-01-2013, ora 15:29
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
Am incercat Remotiv dupa tratamentul cu Cipralex circa 3 luni de zile si nu a fost bun de nimic, nici macar pentru intretinere. Depresia a aparut iar, sau poate pentru depresie usoara si medie este bun. Dar oare exista depresie usoara medie si severa ? eu zic ca ori ai depresie sau nu ai. In fine.
Concluzie Remotiv frectie la picior de lemn.
0
17-07-2014, ora 12:24
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
Pentru depresie majora Remotiv nu este bun.
Am testat pe mine acest lucru si a trebuit sa ma intorc la antidepresivele date de dr. psihiatru.
0
18-07-2014, ora 19:38
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
ai incercat si psihoterapie pentru evitarea recaderilor?
0
23-07-2014, ora 12:44
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Rares, dar se poate asocia un anxiolitic naturist pe langa tratamentul psihotrop alopat?
Eu, spre exemplu, pe langa Effectin, iau si Hyper-calm, un supliment naturist, si in combinatia asta mi-e bine.
0
23-07-2014, ora 19:50
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
In general utilizarea concomitenta a antidepresivelor ce actioneaza pe serotonina, cu preparate din plante care contin sunatoare (Hypericum perforatum) poate determina cresterea incidentei reactiilor adverse serotoninergice
Desi dupa nume seamana cu sunatoarea, Hyper-calm nu contine sunatoare, asa ca este in regula sa iei combinatia asta.
0
24-07-2014, ora 11:33
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Stiu, oricum eu ma feresc de sunatoare.
Multumesc!
0
26-08-2014, ora 14:05
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
Eu iau pe langa Efectin Omega 3 si Spirulina, dar niciun efect de imbunatatire a starii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rezistența la antidepresive ar putea avea legătură cu metabolismul
  • Un pas important în combaterea efectelor negative ale tratamentului antidepresiv
  • Antidepresivele pot slăbi rezistența oaselor prin încetinirea regenerării lor
  • Este permis alcoolul dacă iau antidepresive?
  • Cum acționează antidepresivele?
  • Antidepresivele pot fi luate în sarcină?
  • Antidepresivele sunt compatibile cu alăptarea?
  •