Respiratie dereglata

09-10-2009
Angelina24
Nu este medic/terapeut
Angelina24
Buna ziua!
Ultimile tre luni au fost un chin pt mine. Respir neregulat, cu dificultate (am expiratia prelungita, trag greu aer in piept si nu destul, ametesc, imi amorteste partea dreapta a fetei). Am facut analize la inima, plamani si spate. Plamanii sunt ok, dar spirograma arata ca respir cu o capacitate de numai 35%. Inima e bine, in afara de o tahicardie emotionala. Am fost diagnosticata si cu scolioza la coloana si o mica deformatie la cutia toracica. Care poate fi cauza acestei dereglari respiratorii? Am fost la sanatoriu 2 saptamani, am facut bai cu sare, masaj la coloana, fizioterapie, am luat sirop antistres, dar nimic nu a ajutat, ba chiar e mai rau. Am fost si la un medic foarte cunoscut vertebrolog care mi-a pus diagnosticul "nevroza respiratorie" si ma va interna saptamana viitoare pentru a lucra special cu coloana mea vertebrala. Mentionez ca respiratia s-a agaravat in urma unei lovituri in spate intre omoplati (cu toate ca vertebrele sau plamanii nu au avut de suferit). Va rog sa ma ajutati si sa-mi raspundeti. Poate fi intradevar de la scolioza? De la lovitutra? Pe fond nervos? Respiratia se va normaliza in urma tratamentului la coloana? Am impresia ca niciodata nu voi mai putea respira normal. Va multumesc. Elena.
3 comentarii
0
09-10-2009, ora 17:34
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
De la ce exact este aceasta problema este greu de zis de la distanta. Insa acest lucru nu este important.
Important este ca puteti fi vindceata f. usor cu ajutorul homeopatiei. Problemele pe care le aveti in totalitate denota 1-2 remedii homeopate f. des intalnite in ziua de azi si care v-ar vindeca f. repede daca vi s-ar da cel potrivit. Consultati un medic homeopat cu experienta, alopatia nu va va putea ajuta absolut deloc.
Poate fi foaret bine pe fond psihic si atunci tratamentul de la coloana este inutil.
Diagnosticul de "nevroza respiratorie" in combinatia cu "tratament la coloana" suna cam neserios.
0
09-10-2009, ora 17:40
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
cum nu este important scarface de la ce e aceasta problema??
pai homeopatia nu pretinde ca vindeca cauza si nu simptomele??
0
09-10-2009, ora 17:47
Angelina24
Nu este medic/terapeut
Angelina24
multumesc
Am cautat pe net despre homeopatie dar nu prea am inteles in ce consta...E vorba de tratament naturist?
Totusi, dv ziceti ca scolioza si deformatia toracica nu poate influenta respiratia? Eu sper ca odata cu indreptarea spatelui problemele vor disoparea...Ma gandeam ca poate e vreo problema la diafragma in urma loviturii la spate? Chiar nu stiu:( Mentionez ca in timpul somnului respir normal (asa spune mama care m-a urmarit si care insista ca e pe fond nervos). Eu cred ca e de la coloana fiinca chiar daca iau calmante in timpul zilei, respiratia ramane tot neregulata...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •