Respiratie ingreunata

26-03-2017
Delina21
Nu este medic/terapeut
Delina21
Am 21 de ani si inca din copilarie ma confruntam cu depresie si plans excesiv, sunt foarte sensibila. Mi s-a ingreunat respiratia, am senzatia de nod in gat, presiune la nivelul cranian si presiune la nivelul muschilor diafragmei, cand ma apas sub plamani, respir putin mai usor. Nu pot face efort pentru ca raman fara aer, imi pulseaza sangele foarte tare in zona gatului si ametesc usor. Aceasta senzatie este constanta, o am de vreo 4-5 ani dar nu a fost de la inceput atat de grav, s-a agravat in timp cu fiecare emotie negativa puternica si cu fiecare plans. Am fost la endocrinolog si am facut ecografie si analize acum 3 ani dar nu a gasit nimic. Inteleg ca ar fi vorba despre somatizare in cazul meu, nu stiu insa cum as reusi sa rezolv aceasta problema pentru ca doar cu masaje si tehnici de respiratie nu mi se amelioreaza simptomele. Antiinflamatoarele ar fi bune pentru asa ceva? Ma gandesc ca mi s-au incordat ori sau umflat muschii care sunt implicati in momentul in care apar emotiile puternice si plansul si au ramas asa, alta explicatie nu gasesc, poate ma ajutati voi. Nu imi spuneti doar sa merg la medic pentru ca situatia financiara nu imi permite. Am nevoie de un sfat cu privire la ce tip de medicamente ar trebui sa iau pentru a elimina aceste simptome, iar pentru a evita acele stari emotionale cred ca voi recurge la medicamente naturiste precum Calmogen. Va rog ajutati-ma cu un sfat, pentru ca nu vreau sa ajung in situatia in care sa nu mai pot respira...
25 comentarii
0
26-03-2017, ora 16:00
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Simptomele prezentate fac parte din tabloul specific tulburarilor anxioase. Inteleg ca ati eliminat cu ajutorul investigatiilor medicale, orice posibila cauza medicala. Asta e foarte bine, pt ca acum a ramas zona psihica de investigat si tratat. Toate trairile dvs se pot trata cu ajutorul psihoterapiei si daca va fi nevoie, cu medicamente psihiatrice. Naturistele sunt apa de ploaie in astfel de cazuri. Blocajul dvs mental pt a nu cheltui bani pe psihoterapie sau psihiatrie, va va costa mai mult pe termen lung. Pt ca orice ati lua, simptomele pot disparea o vreme dar reapar si mai agresive, sau sub alte forme. Pt ca nimic in afara psihoterapiei nu poate trata cauzele.
0
26-03-2017, ora 16:42
dog4life
Nu este medic/terapeut
dog4life
tiam lasat un PM
0
26-03-2017, ora 16:44
Delina21
Nu este medic/terapeut
Delina21
Multumesc de raspuns, inteleg ca problema este de natura psihica si ca psihoterapia mi-ar putea fi de folos, dar efectele au mers prea departe si e nevoie cat mai urgenta pentru a le diminua macar, de aceea am postat aceasta intrebare. Cat priveste terapia psihologica, am o curiozitate, persoanele care sunt extrem de sensibile se pot trata sau este doar o trasatura a personalitatii?
0
26-03-2017, ora 19:12
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@Psiholog Cristina Stoian: Satisfactie garantata sau banii inapoi?! Sau e ca la service-ul auto, schimbam piese pe banii clientului pana identificam componenta defecta?!

P.S. Posibilele cauze medicale nu sunt chiar atat de simplu de identificat. Am o cunostinta care sufera de anxietate generalizata severa, cu atacuri de panica regulate si agorafobie, care abia de curand a aflat ca sufera de hipotiroidism, desi mai facuse investigatii medicale si cu ceva ani in urma, la debutul simptomelor, iar in toti acesti ani a urmat atat tratament medicamentos de la psihiatru, cat si psihoterapie, cu efecte zero.
0
26-03-2017, ora 20:23
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara, daca simptomele sunt atat de grave dupa cum spuneti este important sa mergeti la un medic psihiatru pentru evaluare si tratament potrivit.
Tratamentul medicamentos va rezolva insa doar o parte din problema. Este important sa va dati seama si cam care ar fi cauza acestor stari iar aici evaluarea unui psiholog cu experienta este recomandata.
Tratamentele cu "naturiste" au efecte doar la simptomele usoare.
0
26-03-2017, ora 21:07
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Depinde ce "naturiste" si ce doza... Personal, am fost mai sedat de unele "naturiste" decat de 0.25mg de xanax, care mai mult m-a agitat si mi-a facut miocardul sa latre sincopat, ca sa citez din Alternosfera...Ideea e ca nu se doreste studierea mai amanuntita a acestor "buruiene", fiindca pana la urma, ceea ce conteaza pt industria farmaceutica e banul, si e mult mai profitabil sa platesti 3 chimisti sa-ti combine 3 prafuri intr-o pilula pe care sa o vinzi ulterior prostilor la suprapret, decat sa cultivi iarba, sa o aperi de daunatori, sa o recoltezi, etc...
1
27-03-2017, ora 00:23
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
David90: imi pare rau pt experienta dvs neplacuta, mai ales cu xanax, pt ca exista in prezent alt medicamente mult mai bune. Insa ce ati experimentat dvs nu inseamna singura solutie. Da, psihoterapia ajunge la cauze si lucreaza cu ele, astfel incat manifestarile sa nu mai fie la fel. Fara sa inveti ceva despre tulburarile psihice si mai ales, despre recaderi si cum sa le faci fata, poti sa bagi si naturiste cu pumnul, sa incerci toate terapiile alternative posibile, ca nu tratezi mare lucru in afara simptomelor.
Delina: asa cum a spus si colegul meu, mergeti la un psihiatru pt un tratament adecvat simptomatologiei dvs. Intensitatea simptomelor va indica masuri urgente, dupa cum si dvs ati observat.
Ar fi indicat sa combinati psihoterapie cu tratamentul dat de psihiatru. Lasati speculatiile pe seama altora, preocupati de teoria conspiratiei. Daca persoanele care sufera de tulburari psihice se tot "cauta" pe la tot felul de vraci, normal ca boala avanseaza si recuperarea devine tot mai grea si mai indepartata.
0
27-03-2017, ora 00:27
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Trasaturile de personalitate nu pot fi aduse in discutie fara o evaluare a unui psiholog sau psihiatru
0
27-03-2017, ora 00:33
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
David90: acum am vazut mai bine ca recomandati cumva ca persoanele cu tulburari psihice sa consume "iarba" - am inteles bine?
Sincer - asta nu ar fi o solutie de niciun fel. Ce money back - nu ar fi nici macar life back ☺. Lasati experientele acestea personale deoparte si nu mai recomandati altora asa ceva.
0
27-03-2017, ora 20:29
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Eu vreau sa-mi comand niste seminte de cannabis indica de pe net si sa-mi pun la ghiveci. In the name of science... :))
0
29-03-2017, ora 20:02
utilizator_100470
Nu este medic/terapeut
utilizator_100470
Delina21, buna, plans de la ce? de ce plangi?
Un om ca sa planga trebuie sa aiba un motiv, plansul fara motiv nu este ceva normal.
Ingreunarea respiratiei descrie clar tabloul atacurilor de panica si anxietate, este posibil de asemenea ca persoana respectiva sa respire superficial ceea ce inseamna mai putin oxigen pentru creier.
Psihiatria nu rezolva nimic dar daca simti ca te chinui prea tare si nu mai suporti poti merge la un medic psihiatru, in mod fantastic vei primi diagnostic si tratament in 2 secunde fara niciun test.
Psihiatrii sunt oameni extrem de inteligenti care te ghicesc din prima pentru ca scrie pe tine ce ai, alti oameni ghicesc si in cafea sau boabe de varza, e super.

david90, cannabis poate da schizofrenie, nu e o gluma, ceea ce mi se pare o gluma este ca la negri le da inspiratie, le ia durerea cu mana, le da erectie si libido. Se pare ca negrii nu fac schizofrenie de la cannabis ci se vindeca, deci practic pentru ei ar trebui sa fie legal...
0
29-03-2017, ora 20:35
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@Morris: Ai auzit zicala "masura face diferenta'? Cred ca se aplica si in cazul cannabisului. Si tratamentul prescris de psihiatru cred ca poate declansa psihoze daca nu se respecta doza si schema.

P.S. Foarte tare comentariul tau referitor la pseudomedicii numiti psihiatri. Ei opereaza numai cu pixul. Aici suntem pe aceeasi lungime de unda. :))
0
30-03-2017, ora 00:15
utilizator_100470
Nu este medic/terapeut
utilizator_100470
david90 in cazul asta e nevoie de un medic care sa-ti dea prescriptie si doza.in America exista un medic care
da la cei cu probleme grave de durerere, la care niciun medicament nu mai ajuta, sa vezi oameni in scaun cu rotile care sunt fericiti si spun ca nu mai au nicio durere sau oameni cu probleme grave la coloana care se duc la munca din nou si o fac cu drag, e ceva. Din pacate e un singur orasel care permite acest lucru, medicul are dreptul sa elibereze reteta de cannabis ca orice alt drog insa numai o anumita cantitate, cu reteta pacientul merge la un magazin care il lasa sa-si aleaga ce muguri vrea si numai in limita dozei de pe reteta. Medicul a zis ca nu e niciun pericol iar toti pacientii lui erau multumiti.intr-adevar se vedea in ochii lor ca sunt drogati dar nu aveau probleme de gandire sau exprimare.
Slabe sanse sa existe si la noi pe viitor un astfel de proiect. Nu se stie nici acolo cat va mai fi...
Orice firma care ia initiativa de a-i ajuta pe cei dependenti de droguri, cu siringi noi si un loc curat cat si terapie gratuita este imediat inchisa de autoritati, la fel si cabinetele care elibereaza prescriptii pentru cannabis.
Interesant este ca medicatia psihiatrica care-ti distruge creierul si-ti fura sperantele este legala peste tot in lume desi nu exista teste care sa masoare nivelele de dopamina, serotonina, noradrenalina etc.

Mai ales, cum spunea si Delina21, tulburarile de somatizare sunt groaznice dupa mult timp de luat medicatie si la doze mari cum practica medicii psihiatri.imagineaza-ti dureri groaznice de coloana (pe care nu le aveai initial) pana la imposibilitatea de a mai merge de fiecare data cand incerci sa intrerupi un antidepresiv pentru ca medicul refuza sa te sustina in acest proces, pentru ei tratamentul este pe viata si e usor sa te convinga astfel mai ales ca nu-i viata lor, ei nu iau asa ceva.sunt multe de spus dar, vorbim degeaba.
0
30-03-2017, ora 06:18
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Exista si un documentar realizat de cei de la Vice pe tema beneficiilor THC-ului in cazul problemelor amintite de tine.
Personajele din documentar nici macar nu fumau iarba, ci isi administrau oral la interval de cateva ore, cateva picaturi din uleiul obtinut din planta, iar asta era suficient pt a le calma durerile fara a-i droga prea tare, si fara toate efectele nocive ale fumatului. Solutia in tarile in care cannabisul este ilegal este cultivarea acestuia la ghiveci, strict pt consumul personal, fiindca aparent, comercializarea semintelor de cannabis indica e legal, ilegalitatea incepe de cand le-ai pus in pamant iar plantele au rasarit, dar atat timp cat le tii departe de ochii curiosilor n-ar trebui sa ai probleme.
0
30-03-2017, ora 11:56
utilizator_100470
Nu este medic/terapeut
utilizator_100470
prin cunostinte de chimie si laboratoare specializate oamenii de stiinta pot modifica un anume drog, se poate obtine o puritate mai mare, se pot indeparta unele efecte adverse, lasand loc pentru o terapie mai sigura, se pot folosi doar 2 picaturi de solutie puse pe un biscuit. Am vazut in cazul LSD un documentar in care se cauta tratamente pentru durerile inexplicabile de cap, depresie sau frica de moarte in cazul persoanelor care mai au putin de trait. Dar LSD este periculos ca si orice alt drog luat din surse nesigure. Cel putin cannabis este o planta data de Dumnezeu nu experiment sintetic. Oricum, sigur n-am de unde sa stiu ca eu ma hranesc numai cu psihiatrice, de alte droguri n-am fost tentat niciodata si nici pe astea nu le-as mai lua dar sevrajul este puternic si nu trece, din pacate n-am rezistat decat 1 an fara nimic, eu sunt si pe neuroleptic :-(
0
30-03-2017, ora 13:13
david90
Nu este medic/terapeut
david90
LSD-ul este un drog semisintetic, fiindca se obtine din cornul de secara, o ciuperca a granelor. Deci pana la urma e lasat tot de mama natura, dar o alternativa mai sigura si mai bio ar fi ciupercile din genul psilocybe, pe care de asemenea am de gand sa mi le cultiv intr-o ladita. :))
0
30-03-2017, ora 16:03
utilizator_100470
Nu este medic/terapeut
utilizator_100470
de unde te informezi david ? :-) Bravo, e un lucru bun sa cunosti chimie, Delina21 nu ne raspunde, e suparata pe noi sau poate s-a facut bine.
Expresia ”corn de secara” am intalnit-o la Distonocalm, de cand a fost scoasa Beladona din Distonocalm, acesta a devenit placebo. Ei stiu niste secrete despre Beladona si le pastreaza numai pentru ei. Au scos Beladona si dintr-un medicament vechi pe nume Calmogen care era foarte bun, cel din plante care se gaseste acum nu are nicio legatura cu medicamentul original Calmogen. Eu studiez aceste modificari pe care lumea obisnuita nu le vede pentru ca traiesc mereu cu impresia ca au descoperit ceva dar nu vor sa-l dea decat la anumite persoane. Am observat ca tot ce este bun dispare repede de pe piata, dar nu dispare de tot
0
30-03-2017, ora 16:12
david90
Nu este medic/terapeut
david90
E posibil sa fi fost asociat cu efecte secundare foarte severe, probabil de asta a fost scos.
0
30-03-2017, ora 19:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Posibil sa aveti somatizari de Anxietate. Control la psihiatru si cand vor fi fonduri, terapie la psiholog.
Naturistele sunt destul de slabe. Nu stiu daca va vor ajuta.
Daca nu aveti asigurare medicala, puteti merge cu plata (in jur de 50 de lei) la psihiatru de policlinica pentru a primi tratament adecvat. In acest caz medicamentele se platesc (dar nu costa asa mult).
Sanatate multa!
0
30-03-2017, ora 20:22
utilizator_100470
Nu este medic/terapeut
utilizator_100470
david s-au facut teste atat pe Calmogen cat si pe Distonocalm, testele au iesit foarte bune, Calmogenul a invins Distonocalm cu cateva procente, concluzia finala a fost ca sunt niste medicamente foarte bine tolerate si cu rezultate bune. Ambele contineau Beladona atunci.

clara are dreptate, naturistele sunt slabe, bani cheltuiti aiurea si cu toate astea lumea cumpara la greu din plafare: Tinctură de Ghinţură, ceai de coada șoricelului, ceai de slabit, Dieta cu ceai de pătrunjel: A slăbit 5 kilograme în 3 zile??? Si la capitolul anxiolitice tineti-va bine : passiflora, tei, valeriana, Melissa, Hamei-Humulus lupulus, Sulfina Barbu :-)

Sfat pentru dog si david: Nu luati tei dk vreti sa ramaneti patrioti :-)
0
30-03-2017, ora 20:40
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@Morris: Chestia cu ceaiul de tei e doar un mit. Naturistele nu sunt deloc slabe, ci le-ati incercat voi doar pe cele slabe, sau in doze insuficiente incat sa creeze un efect terapeutic. Incercati-le pe cele din categoria adaptogenelor si mai vorbim dupa... :))
0
30-03-2017, ora 21:06
dog4life
Nu este medic/terapeut
dog4life
Moris sa stii ca multe plsnte de la natura sunt mult mau eficiente ca med.de sinteza, de ex usturoiul de tara omoara pana si celule canceroase, infectii virusi, etc la care medicamente din fsrmacii doar viseaza, sunt bune si astea dar luate cu cap, iti pot da o reteta de tinctura din 6 plante care sunt la fel de eficace pentru anxietate ca med alopate dar este de durata si fara reactii adverse, cat despre tei, e doar un mit depinde la ce e predispus fiecsre daca genetic esti slab undeva cedezi acolo
0
30-03-2017, ora 21:11
dog4life
Nu este medic/terapeut
dog4life
@david90 da, stii ca odata pe an sau la doi ani daca ai o viata stresanta putina cocaina pura iti ajuta super mult sistemul nervos sa se dezmorteasca, chiar iti deblocheaza multi receptori din creier iti da un kickstart, da un google sa vezi, chestia e sa nu iei si a doua oara si a trei oara...cate nu vindecau stranosii nostrii cu frunze de coca...tot ce e de la.natura te ajuta daca il fol cu cap pana si veninul...
2
03-04-2017, ora 10:55
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Stimați utilizatori,

Vă rugăm să nu deviați de la subiectul discuției. Mesajele inadecvate vor fi șterse.

Vă mulțumim pentru înțelegere.
0
06-04-2017, ora 22:51
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Delina ai neboie de medocamente din categoria antidepresivelor care sunt simultan si anxiolitice !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: