respiratie ingreunata

09-07-2011
yuP
Nu este medic/terapeut
yuP
Buna seara!
De 1 luna de zile am probleme cu respiratia si nasul mereu infundat!Nu reusesc sa imi umplu plamanii si oftez mereu...
Am fost la alergologie si mia spus ca am un inceput de astm. Ca tratament am primit singulair, ventolin si nasonex.Fara efect.
Acum am fost la control si am primit xyzal de 5 mg si medrol de 32 pentru 3 zile.
Am observat ca daca sunt cu gandul in alta parte si nu sunt atent nu bag de seama ca am respiratia ingreunata dar daca ma gandesc apar aceste sintome de insuficienta aer.
Nu stiu ce sa mai fac.M-am saturat de pastile luate fara rost si nu am nici un pas inainte spre insanatosire.
3 comentarii
0
09-07-2011, ora 20:21
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Asta nu tine de competenta Psihiatriei.

criza de astm bronsic apare mai ales seara si noaptea; o radiografie pulmonara ar indica un hil incarcat, marit si opac.
0
09-07-2011, ora 22:26
yuP
Nu este medic/terapeut
yuP
radiografia este buna.
am crezut ca este ceva legat de psihiatrie deoarece am avut cateva zile bune in care uitasem de problemele de respiratie si nu mia simteam ca e ingreunata.apoi tatal meu sa internat si apoi iar am inceput.
adica eu cand ii vad pe ai mei cu probleme imi fac griji si ma gandesc la ce e mai rau..si poate si de asta am aceste simtome...
am 16 ani si 60 de kg...acum 2 luni am facut un atac de panica si nopatea am fost la spital la urgente si de atunci au inceput si necazurile...mintea mea a luato razna.
trebuie sa fac ceva sa scap de aceste ganduri care imi fac mie rau.

un sejur la mare poate face bine respiratiei ?
0
10-07-2011, ora 07:10
victorita
Nu este medic/terapeut
victorita
Am observat ca daca sunt cu gandul in alta parte si nu sunt atent nu bag de seama ca am respiratia ingreunata dar daca ma gandesc apar aceste sintome de insuficienta aer.
Nu stiu ce sa mai fac.M-am saturat de pastile luate fara rost si nu am nici un pas inainte spre insanatosire.

nu stiu cat te ajuta --dar lucrul asta li se intampla si altora in anumite conditii; mi s-a intamplat si mie asa ceva - e cat se poate de neplacut ; asta, dar si altele la fel de neplacute veneau pe fondul unui mod de viata axat pe interiorizare; nu-mi doream asta -- iubeam f mult sa fiu printre oameni, dar nu aveam cum -- in sensul ca am fost mai tot timpul singura - chiar din copilarie. tata nu si-a dorit sa aiba mai multi copii - asa ca nu aveam ce face, nu aveam cu cine imparti / comunica ; ma trezeam uneori studiindu-ma, introspectand. analizand - samd - Conditiile mai ales ma canalizau mereu spre ceva care duceau spre boala si nu-mi dadeam seama de asta.

e un fel de hotar extrem de vulnerabil in zona numita sensibilitate;

A fi sensibil e o calitate dar in acelasi timp poate fi un mare neajuns; sensibilitatea poate fi calittaea unei flori extrem de frumoase - floarea fiind puternic inradacinata intr-un pamant bun, ea insasi fiind sanatoasa.

Ori tatal meu, era el insusi robit de idei fixe, neconstructive -- am aflat mai tarziu de ce -- iar sistemul mintii lui, fals, influenta viata mea intr-un mod nefericit.

Imi doream, pacea, armonia - eram atrasa de ele; pe Dumnezeu Il stiam din povestirile mamei, era un personaj pt mine atunci, Cineva care se afla f departe, undeva in Ceruri... dar ii aveam pe bunici si mereu alergam la ei cu sufletul la gura. raiul meu...

Cu timpul am scapat de toate acele chestii urate, pur subiective - puii propriei minti intemnitate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •