respiratie insuficienta si ziua si noaptea, cu suieraturi la expiratie.

04-11-2015
uyen
Nu este medic/terapeut
uyen
desi sunt arhitect, la serviciu ( 1983 - 1987) am intrat in contact cu f multi vapori de amoniac - procesul de multiplicare al proiectelor se facea cu expunere - pt relevare - la vapori de amoniac.
am facut emfizem pulmonar şi la o radiografie de acum 14 ani mi s-a spus ca am fibroza pulmonara (nu mi s-a indicat niciun tratament) si ca plamanii arata de parca am lucrat in mediu toxic
nu am avut probleme care sa ma supere.

din 1989 incoace mi-au aparut alergii alimentare care treptat au cuprins aproape tot ce exista ca aliment, natural sau cu E uri, procesat sau neprocesat, plante medicinale etc
tolerez doar carnea, ceapa, merele, perele, vinete, ardei, dovlecei, lamai care nu sunt stropite...
orice altceva imi provoaca edeme Quinke, fata si gat umflate.

De 3 luni, imediat după ce mănânc f f putin din altceva, am reactie de sufocare, abia respir si sunt gata să cad din picioare.

De 3 ani am alergii - posibil multipla sensibilitate chimica? - la toţi detergenţii, vopseluri, diluanţi(petrosin, pictam de placere), la sapunuri, parfumuri, deodorante, sampoane par, iarba tunsă, mirosul emanat de frunze, ale plantelor de apartament, DAR MAI ALES la mirosul cotoiasului casei (necastrat).

in momentul cand inhalez mirosurile de mai sus (nu pot interzice a nu folosi ceilalţi sampoane deodorante etc.) respiraţia imi devine suierata, sufocare, simt jungiuri in inima, apoi ameteala si nu pot a ma concentra pe ceea ce fac, şi abia mai pot sa misc mainile si picioarele, daca sunt afara sunt ca o stana de piatra 10 - 20 minute.

ore in şir abia respir, abia ma tin pe picioare, doar vointa ma tine sa nu ma prabusesc.

aerul inspirat nu il pot elimina in totalitate, fac compresiuni pe plamani, si se produce o blocare cu sufocare, tuse seaca si suieraturi.

ma intind pe burta si fortez sa tusesc, se aude un sunet ca de toba esapament.
elimin ceva ca o spuma mucilaginoasa, translucida, apoi suflu oarecum mai usor

noaptea probabil respir si mai putin si ma trezesc cu edeme puternice deasupra ochilor.
ma trezesc tot din ora in ora si respir, asa cum pot, incerc mai adanc.

nu ma doare absolut nimic doar o oboseala cumplita si evit sa ma intind, prefer sa stau la computer.
am incercat mucosolvan dar nu are efect şi am alergie la el - edeme Quinke, somnolenta.
De 25 ani nu am luat niciun medicament, dar acum de 20 zile am luat aspirina 2/zi ca aveam friguri.

Ce ar trebui să fac, mi-e teama ca se afecteaza inima si creierul de la lipsa de oxigenare, plus starea de oboseala permanenta care ma doboara.

In antecedente.

in urma cu 46 de ani am avut un accident cu taierea trunchiului venos brahio cefal stang si plamanul stang intepat. sangele de la taietura gatului, jugulara si subclavie, s-a scurs partial afara si partial in plamanul stang.
Din plamanul stang mi s-au scos 2 litri de sange coagulat. Evident tesutul pulmonar a fost afectat.
Din cauza pierderii masive a sangelui ( eram cu capul in jos, atat a ramas la nivelul creierului) am facut stop cardio respirator cu moarte clinica 7 minute si reanimare prin toracotomie de necesitate si masaj cardiac (cu inima in mana medicului). apoi introducere de sange si plasma, ca se terminase sangele.

fiindca s-a intervenit de urgenta şi nesteril, dupa trei saptamani mi s-a facut o punctie pulmonara la baza plaman stang, era bun rezultatul.
mi s-a spus ca va trebui sa fac exercitii de respiratie (ex expulzari fortate aer, umflare baloane) pentru a elimina aer rezidual.
nu am avut nimic pana in 1989.

scuze pentru relatarea lunga
3 comentarii
0
04-11-2015, ora 23:00
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Consultati cat mai repede un medic alergolog, cel mai probabil aveti astm bronsic necontrolat si faceti crize de astm. Aveti nevoie de tratament, iar pentru diagnostic vi se vor face teste alergologice si spirometrie. Multa sanatate!
0
04-11-2015, ora 23:02
uyen
Nu este medic/terapeut
uyen
multumiri deosebite distinsa doamna doctor.
altfel, cum am scris, sunt bine, nu am luat medicamente de 25 de ani, nu fac raceli sau gripe.
mulţumiri
0
27-05-2017, ora 12:06
Daniel_214
Nu este medic/terapeut
Daniel_214
Acum cum va mai simtiti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.