Respiratie scurta cand stau in picioare - ortodeoxigenare ?

18-01-2018
marcel85
Nu este medic/terapeut
marcel85
Buna ziua !

Am observat in timpul sedintelor de meditatie, atunci cand stau pe scaun cu spatele drept, ca respiratia mea este foarte scurta si aproape ca nu inspir aer deloc. Acelasi lucru se intampla daca stau in picioare. Daca ma asez in pat, respiratia revine la normal.

Am inceput sa citesc despre acest lucru si am gasit un articol pe acest site scris de Dr. Blaj Carmen Ioana in legatura cu o forma de dispnee numita Platipneea insotita de Ortodeoxigenare. Am inteles ca o cauza frecventa sunt defecte de morfologie ale aparatului cardio-vascular.
Intrebarea mea este : Ce doctor ma poate ajuta sa fac investigatiile necesare si sa-mi dea un diagnostic cu privire la acest simptom ?

Multumesc si multa sanatate tuturor !!
5 comentarii
0
18-01-2018, ora 20:34
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Câți ani aveți? Simțiți că rămâneți fără aer când stați în picioare, amețiți?
0
18-01-2018, ora 22:00
marcel85
Nu este medic/terapeut
marcel85
33 de ani. Nu ametesc, dar respiratia e foarte scurta si simt ca nu am suficient aer. Cand ma asez in pat lucrurile revin la normal.
0
19-01-2018, ora 04:26
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Sunt multe cauze ce ar putea da acest simptom: cardiace, pulmonare, neurologice etc. Mergeți mai bine la medicul de familie pentru îndrumare. Sănătate!
1
19-01-2018, ora 15:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Posibil sa fie si somatizari de anxietate. Faceti orientativ un test de anxietate pe net si vedeti ce va iese.
Aveti grija cu yoga. Unii au facut boli psihice in urma ei.
0
20-01-2018, ora 10:56
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Clara, de ce ar fi făcut unii boli psihice din cauza yoga? Cei care practică yoga au deja o boală psihică. Să crezi că nu știu ce energii pot fi canalizate prin "meditație" prin corp denotă o problemă psihică. Vrei să te simți bine? Mănâncă sănătos, dormi bine, bucură-te de viață!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: