Restasis - Sindromul Sicca / Sjogren / Ochiului uscat

29-06-2017
Andreea Domnica
Nu este medic/terapeut
Andreea Domnica
Buna ziua,

In urma diagnosticarii cu Sindromul Sicca si Sindromul Sjogren, am achizitionat din America singurele picaturi care cresc secretia de lacrimi, Restasis 0.05% (Allergan). Ajunsesem intr-o situatie foarte grava deoarece nu ma mai ajutau nici lacrimile artificiale sub forma de gel. Am avut ocazia sa iau prin cineva care mergea in America si m-au ajutat foarte mult inca din primele saptamani. Acum am ajuns sa iau 1 monodoza la 2-3 zile in loc de 2 monodoze pe zi. Si lacrimile artificiale le folosesc mult mai rar. Am ramas cu stoc de Restasis pentru ca am cumparat mai multe cutii crezand ca o sa folosesc 2 monodoze pe zi. Daca este cineva interesat sa cumpere, mai am de vanzare cateva cutii. Nu sunt efecte adverse si ajuta fff mult. Multumesc frumos,
3 comentarii
0
02-03-2018, ora 17:13
tantzy
Nu este medic/terapeut
tantzy
Buna ziua!Pe mine m ar interesa aceste picaturi.Le.mai aveti?As avea si cateva intrebari daca nu va deranjeaza, si eu am foat diagnosticata cu Sindrom sicca, sindrom sjorgen si aunt total debusolata.
0
05-04-2018, ora 15:05
liaro67
Nu este medic/terapeut
liaro67
Buna ziua.m-ar interesa picaturile Restasis, daca le mai aveti scrieti-mi va rog...multumesc.
Si eu am sindromul sjiogren graves, de circa 5-6 ani, mi-au pus si dopuri de silicon in caile lacrimale, pun zilnic picaturi Thealoz duo, Sodyal plus, Hylo-gel, si crema Vit-A Pos.am mai pus Ikervis care contine ciclosporina, mi-a dat reacti adeverse urate, alergii...
0
18-12-2020, ora 13:56
Andre1234
Nu este medic/terapeut
Andre1234
Buna ziua! Am o nelămurire in privința unor analize privind sindromul Sjogren. Acum 18 zile in urma unui tratament cu medrol(4zile) si borenar 2/zi timp de 10 zile pt o alergie cu înțepături in palme, s-a declanșat o uscăciune a ochilor, nasului si gurii. In urma producerii acestei uscăciuni, am ajuns la reumatolog. Am intrerupt borenarul si am efectuat următoarele analize: complement C3 - 108, 6 (valori de referință 90-180), complement C4 - 16, 8 (10-40), anticorpi Anti-ro < 0.1 negativ, anticorpi anti-La <0.1 negativ, vsh - 15 ( 2-30), in lucru mai este doar ANA. Întrebarea mea este de ce dupa 18 zile uscăciunea nu a cedat decât parțial, in sensul ca acum nu ma mai trezesc din ora in ora noaptea sa beau apa? Oricum încă o mai resimt.ce analize ar trebui sa mai fac pt a elucida aceasta problema? Va rog daca se poate sa ma îndrumați! Va Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: