reteta corecta?

27-05-2013
cazanca
Nu este medic/terapeut
cazanca
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat; Sotul meu 66 ani cu tensiune 16/8 puls 60 a primit reteta de la medicul de familie pentru aceasta tensiune. Indapamidum 1, 5 mg si Ramiprilum 5 mg.Ambele fiind pentru tensiune nu este prea mult? sanatate va doresc!
3 comentarii
0
27-05-2013, ora 14:36
rujoiu maria
Nu este medic/terapeut
rujoiu maria
Buna ziua ! ma numesc Maria am 22 de ani si de cateva saptamani mam trezit cu arsuri la umarul stang ! nu am mers deocamdata la medic nu am luat niciun tratament crezand ca trece de la sine ! dar problema sa agravat ma arde mai tot timpu incluziv noaptea ma trezesc din cauza arsurilor ! doresc un sfat ! ce ar trebui sa fac ? va multumesc
0
27-05-2013, ora 16:37
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@CAZANCA, tratamentul este corect..INDAPAMIDUM este un diuretic si se asociaza cu medicamentul hipertensiv de baza, in cazul sotului...RAMIPRILUM.
0
27-05-2013, ora 17:41
cazanca
Nu este medic/terapeut
cazanca
va multumesc pentru raspuns ! Sanatate multa va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Tensiunea arterială „normală” a femeilor, mai mică decât cea a bărbaților
  •