Retin A este bun pt eczeme ?

02-11-2011
Vitalie
Nu este medic/terapeut
Vitalie
Buna Ziua
. De ceva timp imi apare pe fata in partea dreapta a nasului ca 2 eczeme sau iritatii mici si rosii una sub celalata care se inrosesc mai mult sera, ziua sunt foarte putin vizibile. M-am dat o data cu Elcom, iar a doua zi au disparut si au aparut iar peste aproximativ 2 - 3 saptamani ( incerc sa evit creme pe baza de cortizon ).
Eczemele sunt uscate si cand dau cu mana pe ele se simte ca e pielea uscata si parca asa creponata. Ce poate sa fie ? E buna crema Retin a pentru asa ceva ? Va multumesc
4 comentarii
0
02-11-2011, ora 13:11
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Cred ca ar trebui sa va vada un dermatolog. Leziunile pe care le aveti s-ar putea sa fie de dermatita seboreica. Pentru aceasta afectiune exista si alte tratamente in afara de corticoizi.
Nu va recomand sa utilizati Retin A.
Cu stima,
0
02-11-2011, ora 21:47
Vitalie
Nu este medic/terapeut
Vitalie
Va multumesc mult pentru raspuns. Daca folosesc Nidoflor imi face la fel, foarte bine in acea zona. Nidoflor are cortizon ? Este recomandata ? Va multumesc
0
02-11-2011, ora 22:23
Vitalie
Nu este medic/terapeut
Vitalie
Plus ca am uitat sa mentionez petele care imi apar nu au nimic purulent in ele, sunt doar 2 pete uscate care la un momentdat se exfoliaza
0
03-11-2011, ora 11:49
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Nidoflorul este tot corticoid. Este util pentru o perioada scurta de timp pentru ca diminua roseata. El nu trebuie intrerupt brusc ci progresiv. Insist asupra faptului ca trebuie sa va vada un dermatolog pentru a stabili un tratament corect si pentru a va manageria in ceea ce priveste tratamentul pe termen lung.
Numai bine,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: