Revenirea menstruatiei dupa 5 zile de la terminarea acesteia

24-06-2017
Nataliacane
Nu este medic/terapeut
Nataliacane
E normal ca menstruatia sa revina dupa 5 zile de la terminare? Imi vine ciclul normal, regulat, de la 10 ani. Acum am 18 si pentru prima data mi se intampla sa imi revina ciclul. Mentionez ca viata sexuala am inceput-o de 2 ani si nu am simtit dureri sau senzatii neobisnuite recent in timpul actului sexual. Prima menstruatie de luna aceasta a venit la data obisnuita, in cantitate normala, insa a durat mai putin decat de obicei, doar 4 zile. A doua, , menstruatie" a revenit 5 zile mai tarziu, dupa o zi la piscina si dupa ce m-a prins furtuna pe drum. Poate am racit? Am citit ca poate fii din cauza stresului dar si din o sumedenie de alte cauze. La mine este tot cu dureri abdominale insa de culoare mai inchisa si dureaza si azi, inca de pe aseara. A mai patit cineva asa? Care ar putea fi cauza? Multumesc anticipat!
9 comentarii
1
26-06-2017, ora 12:21
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

in primul rand va recomandam sa faceti un test de sarcina pentru a elimina posibilitatea existentei unei sarcini. In cazul in care acesta iese negative va recomandam sa consultati un medic pentru a diagnostica dereglarea ciclului menstrual, pot fi foarte multe motive si numai la un consult si investigatii suplimentare se pot afla, nu in mediul virtual


O zi buna,
Echipa Medicala Marie Stopes
0
04-07-2017, ora 12:52
Nataliacane
Nu este medic/terapeut
Nataliacane
Buna ziua si multumesc pentru raspuns! Desi fiecare contact sexual a fost protejat, am cumparat un test de sarcina tip banda pentru siguranta. Insa am citit ca un test de sarcina trebuie facut la minim 20-24 de zile de la ultimul contact. Avand in vedere ca ultima zi de menstruatie pe luna iunie a fost pe data de 18, iar, , falsa" menstruatie a avut loc din data de 23 pana in 25 iunie, si ca astazi au trecut doar 12 zile de la ultimul contact (de asemenea protejat), cand imi recomandati sa fac testul? Sa astept pana la data de 15-17? Multumesc anticipat!
1
04-07-2017, ora 13:29
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

testul devine acurat (se positiveaza) dupa prima saptamana de intarziere a menstruatiei, deci acesta este reperul, nu contactul sexual

O zi buna,
Echipa Medicala Marie Stopes
0
04-07-2017, ora 13:33
Nataliacane
Nu este medic/terapeut
Nataliacane
Deci sa astept practic inca o luna pana efectuez testul? Daca imi vine menstruatia la timp (pe 17-20 iulie) mai are rost sa il fac? Imi cer scuze daca par insistenta, dar sunt confuza. Multumesc!
1
04-07-2017, ora 14:10
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

cand ar trebui sa vina menstruatia? cand ati avut ultima menstruatie?
0
04-07-2017, ora 14:27
Nataliacane
Nu este medic/terapeut
Nataliacane
Buna ziua, dupa cum am specificat anterior, menstruatia ar trebui sa imi vina pe 13-17-20 (nu este tocmai regulata). Ultima menstruatie a venit pe data de 13, si s.a incheiat pe data de 18. Si din data de 23 pana pe 25 am avut o sangerare exact la fel ca menstruatia. S.a incheiat pe 25 seara.
1
04-07-2017, ora 17:26
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
In cazul in care menstruatia ar trebui sa vina pe 13 iulie, testul de sarcina se poate pozitiva abia dupa aceasta data in cazul in care sunteti insarcinata. In cazul in care ati ramas insarcinata in jurul datei 22-25 iunie sarcina este prea mica sa poata fi vazuta ecografic

Echipa Medicala Marie Stopes
0
04-07-2017, ora 17:37
Nataliacane
Nu este medic/terapeut
Nataliacane
Multumesc! Nu cred ca sunt insarcinata, fiinda fiecare contact a fost protejat. Voi face totusi testul dupa data de 13. Multumesc pentru sprijin, informatii si recomandari!

O zi excelenta!
0
05-07-2017, ora 11:05
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

exista sarcini uneori si in urma unui contact sexual protejat de aceea este nevoie sa va asigurati si sa exludeti aceasta posibilitate

O zi buna si success,
Echipa Medicala Marie Stopes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  •