rezultat analiza cultura col

13-04-2011
antonela2011
Nu este medic/terapeut
antonela2011
Buna ziua
As avea nevoie de o parere daca se poate din partea dumneavoastra si anume la ultima analiza efectuata din col (cultura col) mi-a iesit prezent Streptococ agalactiae (hemolitic de grup B) iar la antibiograma lucrata am iesit rezistenta la aproape toate antibioticele puse in lucru, mai putin la vancomycin la care am iesit sensibila iar la cinci dintre ele am iesit intermediara. Am facut si testul pentru ureaplasma si mycoplasma si mi-a iesit prezent ureaplasma dar aici am iesit sensibila la toate antibioticele. Ca urmare mi s-a dat tratament cu ciprofloxacin (unul din antibioticele sensibil) si pentru mine si pentru sot dar pentru streptococul acela nu mi s-a dat nici un tratament. Intrebarea mea era daca cumva cu ciprofloxacinul as putea rezolva si problema cu streptococul de care am inteles ca se scapa cam greu. Sau daca cumva mi s-ar fi putut da pentru streptococ unul din antibioticele la care am iesit intermediar?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
5 comentarii
0
13-04-2011, ora 15:55
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Infectia cu streptococ grup B este autotransmisa de la nivel intestinal, mai exact de la nivelul rectului si/sau anusului; este o infectie comuna care nu necesita tratament decat la gravidele in ultimul trimestru de sarcina. Tratamentul este eficient doar pe perioada administrarii, dupa aceea te reinfectezi. Nu prezinta simptome, nu necesita tratament la persoanele sanatoase, nu se transmite pe cale sexuala, nu este necesar tratamentul partenerului.
0
14-04-2011, ora 15:52
antonela2011
Nu este medic/terapeut
antonela2011
As vrea sa stiu totusi daca streptococul nu da simptome de nici un fel inseamna ca simptomele pe care le am de ceva timp (mancarimi si/sau usturimi locale) pot fi de la ureaplasma?
0
14-04-2011, ora 16:14
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Foarte posibil. De ce nu ai pus aceste intrebari ginecologului care ti-a dat tratamentul. El te-ar fi lamurit mai bine decat oricine pt ca iti cunoaste exact situatia. In mod normal nici ureaplasma nu da simptome. Dar cine poate stii ce se intampla cu exactitate in organismul tau. Fiecare organism raspunde si se manifesta altfel. Dar oricum simptomele de care zici nu sunt cauzate de streptococ. Poate sunt cauzate de cele doua infectii asociate care impreuna or fi dereglat mediul pe acolo. Mancarimile si usturimile sunt in interior sau la exterior?
0
14-04-2011, ora 17:33
antonela2011
Nu este medic/terapeut
antonela2011
Sunt la interior. Oricum mancarimile se accentueaza mai ales in perioada de dinaintea ovulatiei sau a menstruatiei. E aceeasi problema luna de luna. Indiferent ce as face, am incercat o gramada de remedii atat alopate (ovule), cat si naturiste problema ramane tot fara rezolvare. O perioada de timp a fost candida si am crezut ca si in ultimile luni tot de candida este vorba dar la analize nu mi-a mai iesit. Nu stiu ce sa mai cred oricum.
0
14-04-2011, ora 18:14
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
O usoara mancarime in interiorul vaginului inaintea menstruatiei este normala. Cateodata se intampla ca aciditatea sa fie mai mare inainte de ciclu. E ceva normal. Si apare acea mancarime. Mi s-a intamplat si mie de multe ori. De la candida ai avea mancarimi foarte mari si la exterior. De aia te intrebam. Vezi cum te simti dupa tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: