rezultat analiza TSH si TPO???

15-09-2010
Pascu Ana-Maria
Nu este medic/terapeut
Pascu Ana-Maria
Sunt in varsta de 24 de ani si va rog sa-mi explicati rezultatul unor analize.Mi-a iesit TSH-ul 0, 04 uUl/mL intervalul normal fiind 0, 40 -4, 00 iar Ac.anti TPO 85, 2 valarea de referinta fiind 35 Ul/ml.Mentionez ca in urma acestor rezultate, am fost diagnosticata cu Hipotiroidie si mi s-a prescris un tratament cu Euthyrox de 25 o zi o pastila, urmatoarea doua.Problema e ca imi provoaca greata. Suneti-mi va rog parerea dvs.Va multumesc!
3 comentarii
0
15-09-2010, ora 21:44
dorina2601
Nu este medic/terapeut
dorina2601
Buna!cine ROG UN MEDIC sa ma ajute si pe mine in nedumerirea pe care o am, , , , , , , ????fratele meu in varsta de 16 ani)acum 2 sapt a fost operat de sinus frontal partea dr..(in iasi)...a urmat tratament intravenos cu cefort 4g/zi.dar dupa o saptamana incepea sa i se umfle partea de jos subt ochi, asa ca s-a dus la iasi, , si i-au mai administrat inca vreo5zile de antibiotic(mentionez ca inainte a laut tratament timp de 10-12zile)aproximativ 20zile de tratament...dupa care, , se simtea cam rau si au constat ca i-a afectat ficatul, , nu i-au dat nici un medicament protector pt ficat, (si acum e diagnosticat cu hepatita, , , din cauza medicamentelor)si i-au iesit pe tot corpul, fata, maini, -- cosuri, , cum se pot trata=?e GRAV???acum am alta intrebare.acum o sapt a fost operat si de sinuzita maxilara.si i-au lasat in nas pansamentul acela, timp de 9zile, , , cind mege la control si pt a-i scoate firele.e normal asa de mult sa stea cu mesele alea in nas???mi se pare f straniu.si il si deranjau ca incepea sa lacrimeze.de ce????

Multumiri!!!!!
0
15-09-2010, ora 22:47
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@Ana Maria Pascu: Euthyrox este de prima alegere în hipotiroidie, dar, din fericire, nu este singurul medicament de succes în această afecţiune. Pe de altă parte, numai medicul endocrinolog vă poate da un înlocuitor. Până ce îl veţi consulta, încercaţi să luaţi şi Metoclopramid 1 tableta de 2 ori pe zi.

@dorina: Vă măriţi şansele de a primi un răspuns competent dacă plasaţi întrebarea într-un topic adecvat, de exemplu aici: http://forum.romedic.ro/sub_cat/Boli_ORL_0144.html
0
02-12-2010, ora 11:09
cam_29
Nu este medic/terapeut
cam_29
CE REPREZINTA analiza de laborator T3? cu valori - 70, 2?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.