Rezultat analize

22-02-2012
margacr1961
Nu este medic/terapeut
margacr1961
buna ziua.Am hemoglobina 10.7 MCHC=29.5 MCH=24 si HCT=40.7.Din cate am citit legat de analizele de sange hemoglobina si hematocritul cresc(sau scad) in acelasi timp, Va rog sa-mi raspundeti sau e cazul sa repet analizele?
8 comentarii
0
22-02-2012, ora 12:15
Dr. Constantinescu Marilena
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Constantinescu Marilena
Da, HCT depinde de Hb. Scaderea Hb trebuie sa fie interpretata in context, cu alte analize. De obicei se face un set complet. Daca va pot ajuta, la noi se pot recolta gratuit o mare parte din ele( s-ar putea ca, cele care ne intereseaza, sa fie complet gratuite). Va pot da mai multe detalii la tel - 0720011789 dr.Marilena Constantinescu
0
22-02-2012, ora 13:57
maria sch
Nu este medic/terapeut
maria sch
buna ziua. am 74 de ani 1.70 si 52 kg, in ultimul timp am slabit, am avut dureri stomac, graturi, ameteli (cardiaca). am facut CT nu a gasit nimic iar la eco doar probleme cu rinichii si ficatul marit.in urma cu 2 saptamani am facut analize la sange fiind internata in spital si as dori sa ma ajutati sa le interpretez. precizez ca m- a externat spunandu-mi ca nu am nimic si mi-a schimbat medicamentatia la inima si tensiune. VSH 28mm/ora, GR%69, 5, RDW 10, 6% MPV 5, 9fL, pdw 17, 3%, pt(sec)15, 7 glicemie 112MG/DL, potasiu 3, 4 mmol/l. acestea au fost crescute sau scazute in rest au avut valori normale. pa puteti ajuta. de ce sunt asa?ma puteti ajuta ? multumesc frumos
0
22-02-2012, ora 14:02
margacr1961
Nu este medic/terapeut
margacr1961
Va multumesc pt. raspunsul dv. Din pacate eu locuiesc in Eforie asa ca voi face o hemoleucograma completa la un alt laborator din oras
0
22-02-2012, ora 15:26
tema
Nu este medic/terapeut
tema
margacr1961, mai bine sa faci si analize la fier (sideremie) si o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Daca ai e-coli vaginal, este posibil ca acesta sa manance fierul si asa apare anemia prin deficit de fier. Atunci si hemoglobina este scazuta.
Urinezi bine sau cu probleme (jena, usturime sau nu te poti tine).
Poti face o urocultura cu antibiograma. Si aici poate fi e-coli.
Nu mananci carne sau ai avut inainte de analiza sangerari - ciclu, hemoroizi?
0
22-02-2012, ora 15:37
tema
Nu este medic/terapeut
tema
maria sch, vezi cum te simti cu noul tratament Potasiu este cam mic. Intreaba medicul daca poti manca banane.
Acestea contin magneziu si potasiu.
Iei cumva acid acetilsalicilic? Poate pe acesta nu il suporti.
De aceea te si pot durea si stomacul, rinichii. Il poate schimba cu altceva.
Tranzitul este bun? esti constipata?
Ti-a facut coagulograma - INR si Timp Quick? Fibrinogenul? Ai VSH-ul mare.
0
22-02-2012, ora 17:38
maria sch
Nu este medic/terapeut
maria sch
nu folosesc acest gen de medicament tosmai ca ma deranjeaza. am fost suspecta de tumora abdominala, dar in urma CT am aflat ca nu am. dar care e cauza atunci? am stat in spital o saptamana si m-a trimis acasa spunandu-mi ca nu am nimic doar colonul alungit si lasat mult in jos(am facut colonoscopie) dar asta e tot ce au gasit. e cam ciudat ca dupa atatea analize sa nu imi gaseasca nimic, cred ca fiul meu imi ascunde ceva, de acea v-am rugat pe dvs sa imi cititi acele valori care sunt crescute sau mult scazute.specific faptul ca inca am dureri de stomac tinand acel regim alimentar specific.deci ce pot avea?
0
22-02-2012, ora 19:14
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ai verificat daca ai Helicobacter Pylori? Poti face analiza din fecale - antigen H Pylori.
Intreaba la un laborator de analize.
Vezi daca ai si bila lenesa. Bea o lingura de ulei de masline extravirgin si vezi cum te simti. Dar nu inainte sa pleci de acasa :))) Ai scaun mai rapid si mai usor.
Nu manca grasimi, prajeli.
0
23-02-2012, ora 12:51
maria sch
Nu este medic/terapeut
maria sch
am facut coprocultura in spital si nu am nici probleme cu bile. am fost internata in spital si am facut toate analizele posibile.nu am probleme cu scaunul, are consistenta moale, merg normal la toaleta. pe mine ma intereseaza interpretarea valorilor din buletinul de analize pe care l am facut in spital, cele scrise mai sus. va rog am nevoie de un raspuns d e la un medic pentru valorile de laborator de mai sus specificate. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aplicația pentru smartphone care depistează neinvaziv anemia
  • Sângele tinerilor nu anulează efectele îmbătrânirii la șoarecii bătrâni
  •