rezultat biopsie

15-01-2013
mabela
Nu este medic/terapeut
mabela
Buna seara! Acum 6 luni am fost operata la gamba de o tumora benigna cu celule gigante multinucletate si, intrucat pe rezultatul de la biopsie nu s-au putut preciza limitele rezectiei chirurgicale, medicul oncolog a propus reoperarea pentru a fi scos tesutul sanatos din jurul tumorii. Am primit astazi rezultatul noii biopsii pe care scrie: fragment cutanat cu inflamatie granulomatoasa exprimata prin proliferare vasculara capilara, infiltrat inflamator limfocitar, celule gigante multinucleate. Nu se poate preciza etiologia. Se mai remarca fibroza si hemoragie focala dermo-epidermic. Epiderm cu papilomatoza si hipercheratoza. Va rog mult daca imi puteti explica despre ce este vorba si ce ar putea sa insemne fraza: Nu se poate preciza etiologia. Multumesc foarte mult!
7 comentarii
0
15-01-2013, ora 20:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate diagnosticul ramane complet necunoscut. asta si inseamna ca "nu se poate preciza etiologia" adica nu se poate spune de unde vine si ce caracteristici poate avea. se indica un examen imunohistochimic.
0
16-01-2013, ora 06:04
mabela
Nu este medic/terapeut
mabela
Buna dimineata! Va multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt. Inteleg ca trebuie sa iau probele de la anatomo-patologic si sa le duc la Victor Babes? Ar putea ca celulele din vechea tumora, ramase in tesutul sanatos sa se fi transformat in cancer? Va rog mult sa nu va suparati ca insist cu intrebarile. Am 18 ani, sunt in clasa a XII-a si sunt destul de ingrijorata. Mi-ar ajuta daca as sti la ce ma pot astepta, daca as pune raul inainte. Multumesc mult si va doresc o zi buna!
0
16-01-2013, ora 10:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nu inteleg intrebarea. adica daca ce s-a scos era x care odata scos si pus in parafina s-a transformat in y ? asta cu siguranta nu se poate.
0
16-01-2013, ora 12:07
mabela
Nu este medic/terapeut
mabela
Intrebarea era daca de la pima operatie de acum sase luni si pana acum cand am fost operata din nou, celulele gigante ramase s-ar fi putut transforma din benigne in maligne, pentru ca scopul celei de-a doua operatii a fost tocmai suspiciunea de recidiva a tumorii...
0
16-01-2013, ora 12:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este improbabil, daca natura lor nu era una canceroasa dinainte. de asta trebuie completata investigatia cu o imunohistocihmie, spre a se preciza mai exact de ce tip au fost ele inca de la inceput.
0
16-01-2013, ora 13:23
mabela
Nu este medic/terapeut
mabela
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri, voi tine cont de sfatul d-voastra!
0
16-01-2013, ora 20:04
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Cu placere !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.