REZULTAT BIOPSIE D2

17-11-2010
ardeleandan24
Nu este medic/terapeut
ardeleandan24
am facut endoscopie digestiva superioara esofag normal, stomac-corp gastric normal antru normalHP normal bulb d2 normale.REZULTATUL biopsiei duoden este.Microscopie:Am examinat 2 fragmente de mucoasa duodenala care prezinta vilozitati de 250-350 microni, ulceratii, edem, congestie, LIE 6-10%, rapC/V 1/1, 1/2, microhemoragii si infiltrate leucocitare mixte.Giardia negativ.hp.negativ.Nu am evidentiat macrofage cu citoplasma eozofila in coloratia H.A, dar pentru confirmarea unei boli WIPPLE este obligatorie coloratia PAS.Coloratia PASeste pozitiva pe celulele mucosecretante din epiteliu(martor-pozitiv)IN stroma nu se evidentieaza celulePAS POZITIVE SE EXCLUDE BOALA WIPPLE PE ACEST ESANTIAON, enteropatie glutenica negativ intrebarea mea ar fi ca ce inseamna rezultatele din biopsia duodenala adica ulceratii edem etc am ulcer duodenal sau ce ?astea am facut la CLUJ, la spital medicala 3, toate analizele de sange bune, echo bun, miau gasit bradicardie siunusala pana la 38batai pe minut, helyco nu am, ma ustura, pisca si parca se unfle cand mananc in partea stanga la 2cm de buric, diagnostic intestin iritabil cu predominanta la diaree, dispepsie ulceroasa dar fara sami faca colonoscopie omeran2x1, debridat 3x1 dar omeranul are reactii adverse diareea si etc si inca nu am inceput tratamentul ca am slabit 10kg in 2 saptamani pentru ca am vomitat apa acra can un jumat de litru si dupa aceea mia trecut de tot pofta de manacare mancam putin si dupa aceea diaree la 3 zile numai dimineata odata mai ales cand mancam lactate cu zilee in urma si am mai slabit 5kg, acuma mia revenit pofta de mancare numai ca simt jena aia de la buric si nu pot manca cat vreau, sa am energia necesara.imi puteti explica rezultatul biopsiei, si ca omeranul nu mar afecta si mai tare
1 comentarii
0
25-11-2010, ora 14:38
ardeleandan24
Nu este medic/terapeut
ardeleandan24
Cand se va da un raspuns pe intrebarea mea, nici un medic nu la citit inca, va rog explicatimi, multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici