rezultat biopsie ganglion inghinal

21-04-2016
anyya
Nu este medic/terapeut
anyya
Ganglioni mariti, generalizati aparuti din 2011. As dori o parere referitoare la urmatorul rezultat al biopsiei unui ganglion inghinal, nu a fost extras intreg ganglionul, iar dupa biopsie acel ganglion are 16 mm, se observa cu ochiul liber. La ce medic, ce specializare as putea merge cu rezultatul? In legatura cu ganglionii din celellate zone, laterocervical, axilar ( de aceste zone am cunostinta de prezenta ganglionilor mariti, a lte investigatii nu am facut), ce as putea face? Ce alte investigatii as mai putea face?

Biopsie: Ganglion masurand 1cm, prezentand la examenul histologic structura conservata cu hiperplazie de zona paracorticala, cu prezenta de vase proeminente la acest nivel, cu frecvente celule dendritice, interdigitate, dispersate paracortical si cu relatv frecvente, elanofage dispersate, Centrii germinativi sunt mici, polarizati.
Concluzie: Aspect histologic cimpatibil cu diagnosticul de limfadenita cronica reactiva, cel mai probabil in context dermatopatic ( pentru confirmare, efectuarea de teste imunohistochimice)

TESTE IMUNOHISTOCHIMICE
Anticorpi utilizati: L26/CD20 pozitivi in structurile foliculare
CD3 pozitiv in foarte frecvente limfocite mici reactive parafoliculare
CD4 pozitiv in foarte frecvente limfocite mici reactive parafoliculare
CD* pozitiv in relativ frecvente limfocite mici reactive parafolicular
CD30 negativ

Rezultatul imunomarcarii - Aspectul histologic si testele imunohistochimice sustin natura reactiva nespecifica a procedului.

Va rog o parere despre acest rezultat si ce as putea face mai departe
Repet, ganglionii sunt multiplii in toate cele 3 zone mentionate mai sus, aparuti in urma cu 5 ani, am facut si analize pentru infectioase, negative.
Multumesc.
2 comentarii
0
21-04-2016, ora 12:09
anyya
Nu este medic/terapeut
anyya
Inca o intrebare, am inteles ca daca un ganglion este de natura reactiva, ceilalti pot fi de alta natura...ce este de facut in cazul meu avand mai multi ganglioni mariti ?
0
25-04-2016, ora 16:25
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Mergeti la un medic ginecolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: