rezultat buletin histopatologic

29-01-2009
eniko d
Nu este medic/terapeut
eniko d
Buna ziua. Ma puteti ajuta cu interpretare acestui buletin?cat este de avansat, ce riscuri sunt.va trebui sa fac radioterapie si in ce consta.va multumesc.
Danciu Eniko Rezultatul Histopatologic din 19/01/2009
MACRO: Piesa de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala:
Anexa dr: ovar de 4/1, 5/1, 5cm cu o zona dilatata de 1, 5cm diametru.
Anexa stg: ovar de 2, 5/2, 5/1, 5cm, trompa de 6cm lungime.
Piesa de histerectomie totala: corp uterin de 7/5/4cm, col de 5, 3/3, 2/3cm cu transa vaginala anterioara de 4, 5/1cm, posterioara de 5/1, 3cm. La nivelul endocolului se observa o formatiune tumorala alb-rugoasa care se intinde din canalul endocervical la jonctiunea endocol-exocol si 0, 7cm pe exocol corespunzator orei 7. Peretele unterin are grosimea de 2, 5cm, pe sectiune formatiune nodulare albicioase de consistenta crescuta cu diametre intre 0, 5 si 1, 7cm situate submucos, intramural, subseros, polip endocavitar de 0, 7/0, 3/0, 5cm.
MICRO: Tumora descrisa la macroscopie corespunde unui carcinom scuamos invaziv moderat diferentiat (G2), necheratinizant care infiltreaza 12mm din grosimea de 18mm (dimensiuni masurate pe lama), a peretelui cervical.
Infiltratele tumorale intereseaza zona de jonctiune scuamo-cilindrica, endocolul si istmul, iar la nivelul orelor 6-7 ajung pana la o distanta de 4, 5mm de marginea de rezectie exocervicala.
Reactia desmoplazica est moderata. Sunt prezente ulceratii si zone de necroza. Infiltratul inflamator peritumoral limfo-plasmocitar, eozinofilic si neutrofilic este moderat.
Embolii tumorali intralimfatici prezenti (L1). Invazie intravenoasa si infiltrarea tumorala perineurala absente pe sectiunile examinate.
Transele vaginale si parametrele libere de infiltrate tumorale.
Endometrul cu glande in faza proliferativa.
Adenomioza. Leiomiom uterin cu arii de hialinizare.
Ovarul dr prezinta corpi albicans, corp galben hemoragic.
Ovarul stg cu hiperplazie de stroma corticala, corpi albicans, chiste de incluzie, chist folicular, fibroza.
Salpingele, bilateral, cu salpingita acuta.
Fosa dr: 7 limfoganglioni fara metastaze, cu histiocitoza sinusala, infiltrare adipoasa, microcalcificari, hialinizari.
Fosa stg: 9 limfoganglioni fara metastaze, cu histiocitoza sinusala, infiltrare adipoasa, hiperplazie de cetri germinativi.

pT1b No Mx L1 Vo Indicatie:RTE postoperator
5 comentarii
0
31-01-2009, ora 09:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai avut un cancer de col uterin stadiul I fara metastaze in vecinatate, fara extindere in jur, fara infiltrare vaginala si ganglionara.Deci nu e un cancer in stadiul avansat, stai linistita.Acum vei face probabil vreo 5 saptamani de radioterapie, absolut necesara in astfel de cazuri, si va fi bine.Ti se va spune ca pe timpul sedintelor sa mananci multa carne pentru a preveni anemia.Eu te sfatuiesc sa mananci bine, dar mai putin proteine de origine animala si, cu timpul, sa treci numai pe regim vegetarian.Sunt o multime de carti de bucate cu acest fel de nutritie.Anemia o poti trata si medicamentos.Numai bine!
0
31-05-2009, ora 18:32
eniko12
Nu este medic/terapeut
eniko12
vineri 20.05.am primit rezultatul analizelor rcarcinom epidermoid keratinizant infiltrativ moderat diferentiat inflamatie masiva asociata peritumoral cod morfologic CIM -0-3M-8071/32 C3.9 8 FRAGMENTE 3-4 mm as dori sa aud si alte pareri
0
28-01-2010, ora 14:30
hucigabi
Nu este medic/terapeut
hucigabi
Buna ziua..as dori si eu o interpretare a acestui buletin..
Macro:piesa de 2, 5/3/2, 5 cm marcata cu fir.( adica?)
La nivelul orelor 1, 2, 3, 5, 7, 8, 11 se constata zone de eroziune extinse, la nivelul jonctiunii scaumocilindrice si endocol, insotita de infiltrat hemetic, modificari reactive glandulare adiacente.Epiteliul exocervical prezent este moderat acantonic si incadrat cu glicogen. Se observa un grup de glande cu metaplazie tubara alaturi de glande endocervicale dilatate cu formare de chiste Naboth.
La nivelul orei 4, la nivelul zonei de tranzitie se evidentiaza imagini de neoplazie intraepiteliala de grad inalt (CIN II SI III)-HSIL, la nivelul epiteliului de suprafata si la nivelul glandelor adiacente.Membrana bazala nu este depasita si nu se observa aspecte de microinvazie.Aspectul displazic este discontinuu, alaturi de zone de eroziune cu infiltrat limfocitar subiacent, se extinde pe o lungime de 5mm si nu ajunge pana la margine de rezectie superioara.
La nivelul orei 6 se constata o zona mare de ulceratie la nivelul endocolului, insotita de tesut granulativ nespecific si chiar formare de foliculi limfoizi.Un mic epiteliu scaumos restant cu aspect de LSIL.
La nivelul orelor 9-10 se observa doar acantoza si spongioza epiteliului exocervical si glandele Naboth.
La nivelul orei 12 epiteliul scaumos este atrofic, focal se intuieste un aspect de LSIL in vecinatatea eroziunii din zona de jonctiune.
Piesa de conizatie cu aspect de LSIL si HSIL, cu toate marginile de rezectie ( superioara, inferioara si profunda) libere.C53, 9 si M8077/2
As dori sa stiu daca sunt motive de ingrijorare.. nu specifica nicaieri HPV...deci nu sa gasit virusul Papiloma? Defapt cred ca asta ma ingrijoreaza cel mai mult..
0
10-05-2010, ora 09:25
carmenutza86
Nu este medic/terapeut
carmenutza86
buna ziua, ati putea sa ma ajutati cu un raspuns? mi am facut o electrocauterizare, iar portiunea care mi-a taiat-o a trimis o la bucuresti si mi-a iesit fragment exocervical cu epiteliu partial, prestrat cu koilocite si neoclipicei cred ca scie reduse ale elecrtrocauter
0
09-01-2011, ora 16:56
carmenutza86
Nu este medic/terapeut
carmenutza86
buna ziua, as vrea sa iau AC LOGEST, problema este ca imi curge 2 zile un lichid maroniu, apoi imi vine menstruatia, cand ar trebui sa iau prima pastila de logest?si dupa cat timp de la inceperea primei pastile am voie sa am contact sexual neprotejat, multumesc

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.