rezultat colposcopie

12-03-2007
alina...
Nu este medic/terapeut
alina...
Buna! Ma numesc Alina. Astazi am facut colposcopie si nimeni nu mi-a explicat rezultatul.Tb sa mentionez ca am o rana pe col.
A iesit asa:
- zona aceto alba de ectopie cu puncte neepitelepace
- iod negativ cu margine eshrupate.
Nu stiu daca e corect tot ce am scris, asa am inteles de pe foaie.
Astept raspuns -
6 comentarii
0
16-03-2007, ora 00:00
alinabianca
Nu este medic/terapeut
alinabianca
buna!
azi am fost si eu la colposcopie si acelasi rezultat...
mi-a recomandat cauterizare. din cate am citit...cu zona alba nu e deloc bine. am auzit ca nu ar tb cauterizata, ca nu s-ar mai sti de ce natura a fost...
cel mai indicat cica ar fi electrorezectia.
tie ce ti-a recomandat?
sunt foarte ingrijorata.
0
19-03-2007, ora 00:00
marynela
Nu este medic/terapeut
marynela
Buna
eu am facut prostia de a ma cauteriza iar cand mi-am dat seama ca doctora era numai pt bani mei m-am decis sa-mi schimb medicul sa cer o a-2-a parere iar cel de-al 2-lea mi-a zis ca orice rana pe col se poate vindeca prin ovule ca nu mai este necesara cauterizata, (cauterizarea era pe vremea lui mamaia), ca nici macar n-am avut rana iar cauterizarea care este facuta este facuta prost si nu stie de ce este facuta pentru ca nu aveam rana ci doar o inflamatie care o au majoritatea fetelor care si-au inceput viata sexuala
Sfatul meu este sa nu repetati gresala facuta de mine :CERETI SI ALTA PARERE DUCETI-VA SI LA UN ALT MEDIC oricata incredere ati avea in cel prezent.
Insanatosire grabnica
0
19-03-2007, ora 00:00
alinabianca
Nu este medic/terapeut
alinabianca
buna!
eu am fost pana acum la 4 medici.
2 mi-au zis de rana, 2 nu.
ce sa fac ????
multumim marylena!
numai bine!
0
20-03-2007, ora 00:00
marynela
Nu este medic/terapeut
marynela
buna!
parerea mea este sa te mai duci la un alt medic
dar nu la o policlinica cu plata iti iei trimitere de la medicul de familie
cei cu plata (70%) te trimit sa-ti iei medicamente super scumpe.(eu am patit-o am cheltuit cu cauterizarea in jur de 3 milioane (asta ca sa numai zic innainte si dupa) si repet fara folos)
sper sa te ajute
multa sanatate
0
16-12-2008, ora 09:10
Houlie
Nu este medic/terapeut
Houlie
Ajutati-ma si pe mine cu un sfat, o parere! Am facut o colposcopie la o clinica particulara, la o dna. dr. cica super buna (mi-a fost recomandata de dr. meu ginecolog) si mi-a gasit ceva de genul: colpita difuza, zona acetofila, ectopie hipertrofica se numeste diagnosticul, iar la examenul cu iod a iesit negativ. De asemenea, pe buza anterioara a colului am numeroase glande inchise si deschise, unele cu guleras.
Mentionez ca am facut Papanicolau in august 2008 (doua la doi medici diferiti). La amandoi mi-a iesit clasa II, numai ca am o rana pe col cam urata (e tot colul inflamat, rosu si de aceea dr. meu m-a trimis la colposcopie).
Va jur ca sunt foarte speriata! La colposcopie mi s-a recomandat genotiparea HPV, cica sunt suspecta de acest virus! Mentionez ca de la ultimul Papanicolau si pana la colposcopie am fost internata si o saptamana in spital din cauza unei infectii urinare si am stat pe antibiotice puternice.
E grav de tot? Va rog sa imi spuneti, ca sunt terminata psihic, am doar 22 de ani! Va multumesc anticipat!
0
17-12-2008, ora 12:32
marynela
Nu este medic/terapeut
marynela
Buna

De ce nu te duci la control intr-un spital?
Nu am auzit nimic de d-na cica, dar in general la o clinica particula doctorii (70% din ei) te cheama la control permanent pentru a plati taxa de consultatie.
Multa bafta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: