Rezultat computer tomograf!

25-07-2013
MARINESCU ADRIANA
Nu este medic/terapeut
MARINESCU ADRIANA
Buna ziua! Am 30 ani si am fost operata a 2 a oara de cancer mamar in decembrie 2012(chimiotratat). In urma unui CT din 24.04.2013 mi-au iesit urmatoarele:
1. Mica acumulare densa de forma triunghiulara, cu margini nete, situata la nivelul spatiului prevascular cu diam axiale maxime de 2, 3/3 cm, ce pledeaza pentru un timus rezidual
2. Micronodul pulmonar localizat in mantaua pulmonara a lobului inferior drept
3. Minime modificari cu caracter fibrotic la nivelul segm latero bazal al lobului inferior drept


La un control, doctorul mi-a spus sa mai astept inca 3 luni pentru a face urmatorul CT. Asta am si facut. Iar in data de 20.07.2013 mi-au iesit urmatoarele:

1) Tesut timic cu grosime de 1 cm, structura omogena
2) O leziune micronodulara pulmonara sechelara de 0, 3 cm subpleural posterior in segmentul apical al LID
3) Subpleural in segmentul lateral al LID, pe o lungime cranio-caudala de 4 cm si diametru transvers de 2, 5 cm, parenchimul pulmonar prezinta transparenta crescuta, ramificatii bronsice terminale cu pereti ingrosati si fribroza peribronsica difuza, minime bronsiectazii moniliforme si reducerea calibrului structurilor vasculare periferice de la acest nivel - aspect imagistic de bronsiolita obliteranta.

!!! CT-ul l-am facut fara substanta de contrast (nu mi-au gasit vene)

Ce inseamna aceste rezultate? Va rog sa-mi spuneti daca este grav sau nu. Va multumesc
2 comentarii
0
25-07-2013, ora 16:23
MARINESCU ADRIANA
Nu este medic/terapeut
MARINESCU ADRIANA
Va rog un raspuns. Sa ma ajute cineva!
0
28-07-2013, ora 20:58
MARINESCU ADRIANA
Nu este medic/terapeut
MARINESCU ADRIANA
Chiar nimeni? Un doctor pneumolog va rog!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectuarea tomografiilor computerizate la copii îi supune riscului de cancer (studiu multinațional)
  •