Rezultat CT

22-04-2014
liamariamarinela
Nu este medic/terapeut
liamariamarinela
Buna ziua, Socrul meu in varsta de 71 ani, in urma unei CT fara substanta de contrast i s-a scrs urmatorul rezultat:
"Leziune izodensa cu arie de necroza centrala 17mm, localizata intranevraxial parietal stanga, important edem parilezional emisferic stang cu devierea elementelor liniei mediane spre dreapta cu max.5mm. Arii de edem cu aspect digitiform localizate temporooccipital si parietal inalt stang.Concluzii: Aspect CT nativ sugestiv pt procese expansive intracraniene(leziuni secundare)"
Va rog tare mult sa-mi spuneti ce inseamna acest rezultat.Mentionez ca starea lui actuala este critica si nu i s-a dat nici un tratament.

multumesc!
8 comentarii
0
22-04-2014, ora 19:20
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Ar fi trebuit sa faca si cu substanta de contrast. In descriere se arata ca exista una sau mai multe tumori (procese expansive), pe care radiologul le considera metastaze. Stie sa aiba un cancer pe undeva? Imi pare rau ca va dau eu asemenea vesti, dar trebuie sa mearga la neurochirurgie sa vada daca nu e de operat, si apoi la oncologie, pentru tratament specific. Oricum pana una alta I-ar prinde bine niste injectii cu dexametazona, pentru edemul descris ca fiind digitiform si important. Multa sanatate va doresc!
0
22-04-2014, ora 22:20
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MARINELA eu sunt pacient cu sase tumori adica metastaze la activ in diferite parti ale corpului si am invins patru si lupt cu stoicism in continuare si este spre bine, si am invatat ca tocmai acea stare de care zici la socrul tau ia facut pe medici sa nu recomande tratament doearece tratamentul pt cancer este foarte agresiv pt organism si se tine cont de starea pacientului, de ce boli a mai avut sau are, de varsta, de tipul tumorii, de locul ei si multe altele, eu am doar 38 de ani aproape si numi este foarte usor cateodata din cauza tratamentului, care are si efecte secundare care creeaza alte probleme cum ar fi tensiune mare, arsuri, hemoragie interna.., efecte pe care eu le stopez cu alte si alte medicamente, dar eu am intrebat medicul deschis ce se intampla fara tratament, in ce consta tratamentul, care sunt sansele de reusita, cat dureaza tratamentul, ce alte variante de tratament mai am ( doar unul in care sunt trei medicamente din aceeasi grupa)si asta va sfatuiesc sal intrebati pe medicul curant.
0
23-04-2014, ora 08:48
liamariamarinela
Nu este medic/terapeut
liamariamarinela
Multumesc pentru raspuns!
0
29-04-2014, ora 10:29
liamariamarinela
Nu este medic/terapeut
liamariamarinela
Buna ziua,
revin cu multumirea celor care mi-au raspuns la problema mea.
Starea socrului meu se inrautateste pe zi ce trece, nu mai intelegem nimic ce vorbeste, nu vede cu ochiul drept, este irascibil, vrea sa plece dar nu se poate tine pe picioare, arata ca vrea sa fumeze iar dupa ce fumeaza ameteste, daca nu-i dam tigara este nervos, se ridica, cade(a fumat multi ani) si fie noapte fie zi se urineaza din 5 in 5 min, binenteles ajutat de soacra mea.trebuie tot timpul supravegheat.
Am fost cu el la neurolog si in starea in care este nu rezista sa inceapa tratamentul(biopsie, operatie, chimioterapie), ne-a zis ca s-ar chinui mai tare.
in situatia asta nu stim ce sa facem!!
0
29-04-2014, ora 20:00
Dr. Todorescu Arta-Melania
Neurologie, Timisoara
Dr. Todorescu Arta-Melania
Oricare dintre noi poate trece prin aceasta situatie. Este greu de suportat sa nu poti face nimic pentru un om, si sa vezi cum se chinuie. Acceptati-l asa cum este, chiar daca este irascibil ganditi-va tot timpul ca este de la boala si nu ar fi asa daca ar fi sanatos. Incercati sa-i fiti alaturi de dansul si sa-i asigurati confortul necesar atat cat se poate.
0
29-04-2014, ora 23:08
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MARINELA DOAMNA DOCTOR are perfecta dreptate chiar daca va este greu sa acceptati asta este situatia DRAGOSTE CU SILA NU SE POATE un tratament pt cancer inseamna si vointa pacientului si ca sa intelegi o sati spun cate ceva: eu fac chimio cu pastile una pe zi in fiecare zi 28 de zile, iau o pastila pe zi pt tensiune, la alta ora iau alte 5 pastile pt ficat la alta ora iau alte 2 pastila daca am arsuri sau nod in gat, cu doua ore inainte si una dupa ce iau pastila de chimio nam voie sa mananc, trebuie sa consum minim 2-3 litri de lichide pe zi, trebuie sa folosesc creme solare ca nam voie la soare, mi se usuca pielea si trebuie sa stau in apa, NAM VOIE SARE, ALCOOL, CONDIMENTE, si alte alimente care imi fac rau depinde de pacient si multe altele de care pacientul trebuie sa tina cont.
0
30-04-2014, ora 08:23
liamariamarinela
Nu este medic/terapeut
liamariamarinela
Multumesc mult pt raspunsurile d-stra.
Marton, iti doresc multa putere sa suporti acest tratament greu pt ca ai o viata inaite.
Numai bine va doresc!!!
0
30-04-2014, ora 14:04
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MULTUMESC SI voua va transmit o parte din energia mea sa treceti cu bine peste DECIZIA PE CARE O VETI LUA DEACUM INAINTE.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.