rezultat ex citologic Babes Papanicolau

14-04-2014
ioanamarina
Nu este medic/terapeut
ioanamarina
Buna seara si bine v-am gasit. Am un rezultat la un ex citologic Babes Papanicolau si as vrea daca se poate sa mi-l interpreteze cineva. Frotiul comporta koilocite, celule superficiale si intermediare cu nucleu discariotic, unele celule binucleate, cu citoplasma oranjofila sau bazofila. Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Concluzie- Leziune scuamoasa intraepiteliala de grad scazut-LSIL.Recomandam examinare colposcopica.
Va rog din suflet daca se poate sa imi explice un medic ce inseamna asta.
Cu Multumiri
4 comentarii
0
17-04-2014, ora 17:19
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna seara,
LSIL este o leziune premaligna care se poate agrava in timp. Prezenta koilocitelor ar putea sugera o infectie cu HPV. Trebuie sa efectuati colposcopia, exact cum se recomanda in buletinul de analiza pentru a vedea despre ce este vorba.
Multa sanatate!
0
09-05-2014, ora 08:37
ioanamarina
Nu este medic/terapeut
ioanamarina
Buna dimineata si bine v-am gasit. As vrea daca se poate sa imi mai raspundeti la o intrebare, eventual cu un sfat. Aseara am facut colposcopia si rezultatul este cat se poate de bun. Nu se vad modificari absolut de loc. Ce ma sfatuiti sa fac? In afara de HPV, sa mai repet inca o data ex citologic Babes papanicolau?
Am uitat sa specific ceva. Eu sunt dg cu lupus de 11 ani. In momentul de fata boala este stabilizata. Credeti ca ar fi si acest dg motivul pentru care nu a iesit analiza buna? As vrea daca se poate mai multe detalii.
Va multumesc
0
09-05-2014, ora 09:20
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Testul ar trebui repetat la 3-6 luni in situatia de fata.
Faptul ca aveti lupus, o boala ce presupune compromiterea intr-o oarecare masura a sistemului imun, va creste predispozitia la infectie cu HPV sau leziuni de genul celor descrise mai sus. Tocmai de aceea trebuie sa aveti grija mereu sa faceti investigatiile necesare.
Numai bine!
0
06-02-2018, ora 12:19
Paulaapi
Nu este medic/terapeut
Paulaapi
Bună ziua.mă interesează sa iau legatura cu ioanamaria. Mă poate ajuta cineva? Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •