rezultat examen pananicolau

27-12-2017
Eu-Tudorita
Nu este medic/terapeut
Eu-Tudorita
Buna ziua,
Va rog, se poate sa imi spuneti daca rezultatul de mai jos este in regula si, daca nu, ce anume este in neregula; daca exista vreun tratament de urmat si care ar fi acela. Va multumesc anticipat!

EXAMEN PAPANICOLAU IN MEDIU LICHID ¹
Date clinice:
Date clinice:
UM: 16.11 Durata ciclului: Sarcina: NU, Postnatal: NU, Postmenopauza: NU, Obezitate: NU, HTA: NU, Diabet: NU, Leucoree:
NU, Metroragii: NU, Hemoragii postmenopauza: NU, Cauterizari: NU, Contraceptie (numele medicamentului utilizat): NU
Motivele recomandarii frotiului:CONTROL
SISTEM BETHESDA 2001
Satisfacatoare pentru evaluare: DA, celule endocervicale prezente: DA; absente: NU,
Nesatisfacator pentru evaluare: NU
I
Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna: DA
Organisme: Trichomonas vaginal: NU, Candida: NU, Cocobacili: NU, Gardnerella: DA, Actinomicete: NU,
Virus herpes simples: NU, Altele
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: Inflamatia DA, DIU NU,
Iradiere/Chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II
Altele: Celule endometriale la femei peste 40 ani: NU
III
Anomalii ale celulelor epiteliale: NU,
Cel. scuam.:
-Celule Scuamoase Atipice de -Semnificatie Nedeterminata-ASC-US: NU,
-Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad inalt -ASC-H: NU
-LSIL: (Leziune intraepiteliala scuamoasa de grad scazut): NU -cu atipii HPV: NU,
-HSIL: (Leziune intraepiteliala scuamoasa de grad inalt): NU, cu suspiciune de invazie: NU.
-Carcinom cu celule scuamoase: NU.
Cel. Gland:
-Cel. glandulare atipice (AGC) endocervicale: NU, endometriale: NU, glandulare fara alta specificatie (AGC NOS): NU.
-Cel. glandulare atipice in favoarea unei neoplazii-endocervicale: NU, glandulare: NU
-Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS): NU
-Adenocarcinom endocervical: NU, endometrial: NU, extrauterin: NU, fara alta specificatie: NU
IV
Alte neoplasme: NU
V. Recomandare
O noua prelevare: NU De urmarit evolutia: citologic: DA (dupa tratament), colposcopic: NU, biopsie : NU, examen bacteriologic: NU
Descriere citologica
Examen citologic obtinut in mediu lichid, etalat monostrat, colorat dupa metoda Papanicolau si evaluat dupa sistemul Bethesda 2001 ( revizuit
2003 )
Frotiul este satisfacator pentru evaluare.
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale cianofile si orangeofile numeroase, fara anomalii nucleare cu aspecte "clue-cells".
Celule cilindrice endocervicale prezente.
Concluzie : Frotiul actual este negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. Frotiul actual este inflamator.
1 comentarii
0
06-11-2018, ora 23:42
mog
Nu este medic/terapeut
mog
buna ziua miam facut si eu 3 teste de sarcina si miau iesit la fel...adica prima linie imi iesea clara si a doua stearsa se vedea doar putin...imi puteti zice si mie daca este posibil sa fiu insarcinata ????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •