rezultat exament Babes Papanicolau

19-02-2009
ANUTA
Nu este medic/terapeut
ANUTA
Buna ziua,

La inceputul lunii Octombrie 2008 am fost la medicul ginecolog pentru un control de rutina deoarece am hotarat impreuna cu sotul meu ca ne dorim un bebe si vroiam ca totul sa fie in ordine pentru a face acest lucru. In urma acestui control am aflat ca am o anexita pe partea stanga (dr. spunea ca este impastata) si colul un pic deplata pe partea stanga. Tot la acest control am efectuat si un test Papanicolau, rezultat pe care l-am primit ulterior. In urma controlului si depistarii anexitei am primit un tramentde 15 zile: Diclofenac Duo 5 zile 2 capsule/ zi si Augmentin 2 pastile/zi, apoi urmataorele 10 zile Diclofenac Duo 1 capsula/zi si Zanocin 1 pastila/zi.
Am urmat tratamentul si mers din nou la medic pentru rezultatul testului Papanicolau si control dupa tratament. Rezultatul testului a fost urmatorul: "Diagnostic citologic: Moderat fond inflamator acut. Asociat se observa alterari celulare de natura inflamatorie. Bacili Doderlain; Concluzie: Frotiu de tip inflamator; Babes Papanicolau clasa II"
In urma acestui rezultat si controlului efectuat am primit un nou diagnostic: Colpita nespecifica. Mentionez ca tratamentul anterior a avut rezultate asupra anexitei, acesta ne mai fiind prezenta.
Tratametul pentru colpita nespecifica a foat urmatorul: pentru luna Nov 2008 dupa incetarea menstruatiei 12 zile ovule Polyginax si Supozitoare Movalis, apoi pentru luna Decembrie 2008 dupa incetarea menstruatiei ovule cervucid o cutie.
Dupa acest tratament am mers la medic la inceputul acestei luni pentru un nou control si repetarea testului Papanicolau. In urma controlului am plecat de la medic foarte fericita pentru ca totul era bine si putem sa ne apucam din nou de conceperea bebelusului, insa aceasta bucurie nu a tinut prea mult. Ieri am luat rezultatul testului Papanicolau care suna cam asa: " Diagnostic citologic: Moderat fond inflamator acut. Asociat se observa alterari celulare de natura inflamatorie. Cocobacili; Concluzie: Frotiu de tip inflamator; Babes Papanicolau clasa II"
Am sunat medicul si i-am trasmis rezultatul. Concluzia acestuia a fost ca se astepta sa fi scapat de acea inflamatie, dar avand in vedere ca nu s-a intampat asta imi recomanda sa efectuam in continuare o cultura de col si o colposcopie.

Sunt foarte debusolata in primul rand pentru ca dupa cum arata Papanicolau tratamentul nu a dat nici un rezultat si nici bebe nu vom putea face prea curand...

Va rog sa ma ajutati in masura in care se poate si sa ma sfatuiti si Dumneavoastra cum ar fi cel mai bine sa procedez in continuare si care ar fi interpretarea din punct de vedere medical a rezultatului celor 2 teste Babes Papanicolau.

Va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
20-02-2009, ora 10:54
ANUTA
Nu este medic/terapeut
ANUTA
Buna ziua!

Chiar nu este nimeni in masura sa raspunda la intrebarile de mai sus?

Multumesc.
0
20-02-2009, ora 16:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu te descuraja, se vede treaba ca tratamentul antiinflamator primit in noiembrie si decembrie nu a fost suficient sau nu a fost complet sau poate ca trebuia sa se trateze si sotul tau concomitent cu tine.Testele Papanicolau sunt bune, nu s-au gasit modificari care sa sugereze ceva grav sau care nu s-ar putea trata, ci doar aceasta infectie genitala cu germeni putin mai rezistenti care nu a fost eradicata.Asculta doctorul si urmeaza ceea ce-ti spune si cand va fi sa-ti recomande din nou terapie, sa-ti dea antibiotic, ovule, solutie pentru spalaturi vaginale, timp de minim 10 zile.Intreaba daca si partenerul trebuie sa ia terapie si, cat timp te tratezi eu te sfatuiesc sa te abtii de la relatii sexuale sau sa folositi prezervativ hipoalergenic.Stai linistita caci vei avea copii.Numai bine!
0
20-02-2009, ora 17:44
ANUTA
Nu este medic/terapeut
ANUTA
Multumesc pentru raspuns.
Referitor la tratamentul pentru sotul meu... cand am primit tratamentul de mai sus am intrebat in mod special daca si el trebuie sa urmeze vreun tratament, insa raspunsul medicului a fost ca nu deoarece rezultatul testelor nu ii dau nici un semnal de alarma referitor la acest lucru.
Referitor la infectia la care faceti Dumneavoastra referire, medicul nu a pronuntat niciodata termenul de "infectie", ci numai faptul ca "este o inflamatie nespecifica" (pe reteta pe care am primit-o fiind specificat termenul de "colpita nespecifica".
0
21-02-2009, ora 09:31
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Intr-adevar ca nu toate inflamatiile sunt de natura infectioasa, exista si inflamatii aseptice.Dar in marea lor majoritate, mai ales in sfera genitala, inflamatia se produce ca urmare a unei infectii cu bacterii, virusuri sau fungi. Si sufixul "ita" de la colpita, apendicita, amigdalita, bronsita, colecistita etc. etc. in terminologia medicala semnifica o infectie.Acum problema nu este jocul de termeni ci faptul ca ceea ce este acolo nu s-a vindecat dupa terapiile urmate.Deci ceva nu este in regula.Urmeaza sfatul ginecologului si mergi inainte cu analizele.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •