Rezultat histopatologic

29-05-2009
Madalena
Nu este medic/terapeut
Madalena
Buna seara. In urma unei interventii chirurgicale-histerectomie subtotala cu anexectomie bilaterala, rezultatul examenului histopatologic a fost de salpingita cronica bilaterala. Am citit ca salpingita apare ca urmare a BTS. Timp de 8 ani am avut un singur partener de viata si din aprilie 2008 sunt singura. In tot acest timp, in afara problemelor legate de fibromul uterin nu am avut alte probleme genitale. Se poate ca acest rezultat sa fie real? Va multumesc.
1 comentarii
0
30-05-2009, ora 09:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pe net informatiile nu sunt intotdeauna corecte si mai ales nu sunt complete.Salpingita este o inflamatie pe termen lung a trompelor uterine de origine bacteriana [ gonococ, enterococ, stafilococ, streptococ etc.], virala, parazitara.Cauzele care duc la aceasta boala sunt multiple, nu numai datorita BTS : Frigul, umezeala, efoturile fizice mari, insuficienta estrogenica, rupturile de perineu, stari patologice ale aparatului genital [ fibromul uterin, deplasarile ap. genital, sarcina patologica, avortul, nasterea patologica ], factori care scad rezistenta organismului [ starile emotive de lunga durata, stressul, alimentatia deficitara si neechilibrata, infectiile periodice, infectiile urinare, anemiile, bolile cronice etc.], factori ce aduc un numar mare de germeni microbieni la nivel genital [ raporturi sexuale frecvente, examinari genitale frecvente, chiuretajul uterin, igiena intima deficitara, mai ales la ciclu ] si multe alte cauze.Deci sa nu-ti faci probleme gandindu-te ca ai luat de la cineva cine stie ce, mai ales ca ai fost stabila sexual, insusi fibromul uterin pentru care ai facut interventia se poate sa fi avut un mare rol in aceasta infectie cronica.Si nici nu are rost sa te mai gangesti acum la ceea ce a fost. Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.