REZULTAT PAPANICOLAOU

24-07-2015
diana_andreea13
Nu este medic/terapeut
diana_andreea13
Buna ziua,

Va rog din suflet sa ma ajutati, deoarece de 3 saptamani sunt disperata. Am simtit intr-o dimineata in vagin o umflatura fff tare si nevoia frecventa de a urina, cu simptome exact ca de cistita, deci ma simteam in permanenta plina. Am mers de urgenta la ginecolog. I-am explicat domnului dr. ca anul trecut am fost depistata cu HPV, tulpina 18. Am facut atunci si colposcopie, biopsie si a reiesit ca nu sunt celule precanceroase, ci niste modificari din cauza unei infectii, descoperindu-se ulterior ca am si Gardnerella. Am facut tratament pentru Cervicita si pentru Colpita mixta si nu am mai avut niciun fel de probleme pana acum. De 3 saptamani, mergand la ginecolog, am repetat si testul Papanicolaou. La test, a iesit PAP II, fara celule de vreun fel, si inflamatie usoara, rare binucleeri. Am luat Uraktiv si Cuminol, la recomandarea medicului, insa nu au trecut simptomele. Ulterior, am revenit. De data aceasta, am aratat domnului dr. care e umflatura pe care o simt si mi s-a spus ca este uretra. Mi-a prescris Omnic si Doxiciclina. Am mers si la un urolog, care a spus ca vezica si rinichii arata bine si ca sa iau si Inkontan, ca voi urina mai bine. Am luat si Inkontan, Omnic, Doxiciclina si Indometacin supozitoare. Intr-adevar, dupa acest tratament, am reusit sa urinez mai bine, insa am simtit aceeasi umflatura. Am hotarat sa vad si parerea altui medic. Am mers la un alt medic ginecolog. Mi s-a facut ecografie intravaginala, abdominala, si s-a recoltat pentru Multi-test si Chlamydia. In urma testului, mi-au iesit E. Coli, Gardnerella si Enteroccocus faecalis. Am inteles ca acestea ar explica simptomele mele. De azi, am inceput tratamentul pentru acestea: Flagyl, Urisan, Monural, Cervugid ovule si ceai idn codite de cirese. Problema este ca din cate reusesc eu sa simt, acea umflatura pe care o am in vagin este de fapt cervixul, extrem de inflamat si de tare. Sunt disperata, deoarece am fost si la un al treilea medic, care la fel s-a uitat si a spus ca totul pare normal si ca nu intelege ce simt eu inflamat. Insa eu stiu cum simteam inainte, cand umflatura nu era acolo. Nu mai pot de spaima, stiind ca am acel HPV. Stiu ca a iesit PAP II si fara nici un fel de celule, dar nu inteleg ce este inflamatia aceea care nu trece de 2 saptamani, dupa tratamentul cu antibiotic...:( Sunt disperata, deoarece nimeni nu vede acea umflatura, doar eu o simt si nu mai stiu ce sa fac! :(
1 comentarii
0
21-12-2021, ora 01:51
AM17
Nu este medic/terapeut
AM17
Buna, Andreea. Cred că am aceeași problema. O umflatura in interiorul vaginului, undeva pe stânga mai in spate. Ai aflat până la urmă ce era?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •