Rezultat Rmn cerebral. Rog ajutor.

06-11-2017
Ana357
Nu este medic/terapeut
Ana357
Buna ziua,

Va rog din suflet sa ma ajutati cu interpretarea rezultatului Rmn cerebral, efectuat in urma unei dureri de cap persistente pe partea dreapta.

Urmeaza sa merg la un doctor neurolog pentru interpretarea acestui rezultat. Dar programarea va avea loc abia peste cateva zile, iar eu sunt foarte nelinistita.
CONCLUZIE RMN CEREBRAL:

ASIMETRIE MODERATA DREAPTA-STANGA, CEL MAI PROBABIL COMFORMATIONALA ( VARIANTA ANATOMICA ), LA NIVELUL VENTRICULULUI LATERAL DREPT ( CE PARE MAI DILATAT ).

- fara semne certe de hidrocefalie unilaterala
- fara arii de glioza sau atrofie ganglionara bazala homolaterala
-fara anomalii intra-/periventriculare de vecinatate
-structurile liniei mediane nedeviate
-cisterne bazale libere
-fara leziuni cu caracter acut evidentiabile in ponderatie de difuzie
-fara asimetrii notabile de relief cortical
-fara mase expansive intracerebrale decelabile nativ
-trunchi cerebral, cerebel, capsula interna, externa, nuclei bazali, sa turcica, regiune paraselara fara modificari notabile pe studiul efectuat
-fara anomalii patognomonice de semnal sau morfologie la nivel parenchimatos infrasupratentorial
-modificari cu substrat inflamator la nivelul hemisinusului sfenoidal stang ( secretii mixte si aerate prezente ).



Va rog din tot sufletul, daca este un medic ( sau poate cineva dintre dvs. care s-a confruntat cu aceasta ptoblema )care intelege ce inseamna acest rezultat, daca este grav, va rog din suflet sa imi spuneti.
Poate sa fie din cauza strsului? Pe parcursul ultimilor 2 ani am fost stresata psihic foarte mult din cauza mai multor probleme.

Va multumesc din suflet.
4 comentarii
0
06-11-2017, ora 12:43
Ana357
Nu este medic/terapeut
Ana357
Am uitat sa precizez varsta.
Am 27 de ani.
Va rog daca este cineva care cunoaste ce inseamna acest rezultat.
0
06-11-2017, ora 14:50
Ana357
Nu este medic/terapeut
Ana357
Chiar nu exista nimeni sa aibe o parere?
Chiar nu stiu despre ce este vorba si ma simt putin panicata.
Astept, va rog orice parere legata de acest rezultat.
Uitandu-ma peste analizele anilor trecuti am gasit rezultatul unui alt Rmn cerebral, efectuat, cu aceleasi referinte- sistem ventricular asimetric cu dimensiuni crescute de partea dreapta situat pe linia mediana.
Diferenta consta doar in concluzii. ( investigatie Rm cerebrala in limite normale ). La vremea aceea nu am cautat informatii legate despre acest sistem asimetric deoarece concluzia a fost ca este in parametrii normali.

Imi cer mii de scuze pentru incoerenta scrisului.
Va rog inca o data a atasa o parere in cazul in care un medic neurolog citeste aceste randuri sau poate altcineva care a trecut sau trece prin aceste situatii.
Va multumesc!
0
06-11-2017, ora 17:00
Ana357
Nu este medic/terapeut
Ana357
Desi nimeni nu a mai raspuns mesajului meu ( sau poate va raspunde si atunci imi cer scuze, nu vreau sa se inteleaga ca reprosez ceva ), revin pentru a mai scrie cateva randuri.

Poate cineva care se confrunta cu aceeasi problema si nelinistire, va cauta la fel ca si mine niste raspunsuri inainte de a ajunge la un doctor si poate va da accidental peste ceea ce am scris si va fi un mic ajutor ( sper ).

Am reusit intre timp sa pot sa vorbesc si sa arat rezultate mele unei prietene de familie care este doctor ( care de asemenea ma are in evidenta cu analizele mele ).

Uitandu-se pe ambele Rmn-uri, mi-a explicat ca sistemul ventricular asimetric, cu dilatarea ventricului drept, este o conditie cu care eu m-am nascut, conditie care nu prezinta un risc eminent pentru creier.
Ci doar ca " asa s-a format creierul meu " si functioneaza normal.
Durerea pe care o experimentez se datoreaza migrenei, pe fond de stres.

Nu vreau sa se inteleaga gresit, nu sunt doctor, nu dau sfaturi. Imi cer iertare daca supar sau deranjez pe cineva.
Doar mi-am dorit ca cineva care se afla sau se va afla in situatia mea sa poata macar sa vada si cazul meu.
Poate ajuta pe cineva. Stiu ca nu toate cazurile sunt la fel dar am incercat si eu.
Va doresc sanatate tuturor si Doamne Ajuta!
0
12-06-2018, ora 15:11
Marius197
Nu este medic/terapeut
Marius197
Buna Ana,
Am citit despre problemele și cred ca te pot ajuta sa te vindeci.
Îmi poți raspunde pe blog sau pe adresa de email -------*
Toate cele bune.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.