Rezultat RMN - coloana lombara

02-01-2015
iuliana17
Nu este medic/terapeut
iuliana17
Buna.Rugamintea mea este de a-mi da un sfat in legatura cu rezultatul unui RMN al mamei mele in varsta de 45 de ani.Rezultatul este:
-ex RMN al col lombare nu evidentiaza modificari patologicede semnal in maduva osoasa
-fara reducere inaltimii corpilor vertebrali lombari
-fara osteofite marginale lombare
-fara rotatii in ax a coloanei
-modificari degenerative articulare interapofizare lombare L3-L5
-degenerarea discului intervertebral L4
-minime prolapsuri L3, L4 cu atingeri radiculare L4, L5 bilateral
-fara modificari de semnal in structura conului terminal medular
-fara formatiuni tumorale
CONCLUZIE:
Minime prolapsuri L3, L4 cu atingeri radiculare L4, L5 bilateral
Spondilatroz

Intrebarea mea este daca acest rezultat inseamna neaparat operatie sau daca nu ce anume se recomanda in acest caz?
Va multumesc...
12 comentarii
0
02-01-2015, ora 21:01
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
niciodata nu se opereaza rezultatul RMN-ului ci problemele pacientilor. ce probleme va cauzeaza modificarile desrise de RMN?
0
03-01-2015, ora 10:01
iuliana17
Nu este medic/terapeut
iuliana17
Problema este ca durerea de spate este deja mult prea accentuata si merge in jos pe piciorul drept..durerea aceasta pronuntata a aparut de la inceputul lunii si nu cedeaza..i sa recomandat operatia dar pe mine ma intereseaza dc este si o alta alternativa
0
04-01-2015, ora 11:01
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
pana cand nu aveti o pareza sau parestezie (probleme senzorice sau motorice) operatia are o indicatie relativa. daca durerea persista si nu este suportabila atunci ca ultima alternativa ramane operatia.
in rest puteti sa incercati kinetoterapia, puteti lua calmante, infiltratii locale, cateter peridural etc
0
04-01-2015, ora 21:07
iuliana17
Nu este medic/terapeut
iuliana17
Multumesc mult pt raspunsuri..maine mai mergem la un medic sa vedem ce e de facut deoarece durerea persista..
0
17-01-2015, ora 12:24
catasam
Nu este medic/terapeut
catasam
Buna ziua postez si rezultatul meu la rmn
1 Modificari de spondilodiscita subacuta L5-S1
2protuzie discala L5-S1 postero-mediana lateralizata dreapta cu conflict radicular drept
3Debord discal posterior L4-L5 cu protizie discala posteromediana cu conflict radicular bilateral
4 Modificari inflamatori la nivelul unghiurilor vertebrala T12, L1, L2, L3 si a arcului vertebral- ridica suspiciunea de spondilita( de corelat cu investigati de laborator
este necesara o operatie ?
sunt disperat ca deja sunt 4 luni de când ma doare si nu pot sta in sezut mult timp iar daaca stau in picioare imi amorteste piciorul drept
0
17-01-2015, ora 16:38
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa faceti urgent un labor pentru a verifica parametrii de infectie (CRP, leucocite, eventual procalcitonina). daca parametrii de infectie sunt mariti atunci ar trebui sa cautati urgent un neurochirurg.
spondilodiscita este o infectie a discului intervertebral care trebuie tratata chirurgical (nucleotomie si stabilizare prin spondilodeza)
problema este ca este cateodata greu de diferentiat pe RMN de unele modificari cauzate de instabilitate (semne MODIC I si II) de acea rezultatul RMN-ului trebuie sa coreleze cu rezultatul CRP-ului.
0
04-03-2015, ora 09:51
catasam
Nu este medic/terapeut
catasam
Pana la urma am fost oprat de hernie de disc dar totusi cei de la spital au facut si un ct organe iata rezultatul ct torace-abdomen
discrete modificari de pahipleurita apical bilateral
fara lichid pleural
fara imagini de adenopatii mediastino-hilare adenopatii lomboaortice, intercavo-aortice, retrocave, cea mai mare de14 mm in diametru ganglioni inghinali bilateral fara aspect cert patologic
concluzie Adenopatii retroperitoneale
ce ete de fapt ?
0
04-03-2015, ora 10:11
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
si ce a iesit la examenul bacteriologic? ati avut spondilodiscita sau a fost numai edem osos (modificari MODIC)?
aveti ganglioni limfatici mariti, poate avea importanta insa cel mai probabil este un diagnostic fara relevanta. trebuie controlata dupa 3-6 luni (poate ca va fi suficient si o echografie, nu trebuie CT).
0
04-03-2015, ora 10:17
catasam
Nu este medic/terapeut
catasam
nu sa confirmat dar mi sa spus ca am discita
0
04-03-2015, ora 10:44
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
parametrii de infectie erau mariti (CRP, leucocite)?
si a fost facut numai o nucleotomie fara stabilizare? si ceva antibiotic trebuie sa luati?
0
04-03-2015, ora 10:59
catasam
Nu este medic/terapeut
catasam
da
proteina C reactiva 3.9
leucocite 8.74
am luat ceva antibiotic dar nu mai retin ce anume
discita o am la t12-l1
0
19-06-2017, ora 19:16
Cazli
Nu este medic/terapeut
Cazli
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu interpretarea rezulatului de la RMN coloana lombara :
- discreta accentuare lordozei fiziologice ;
Canal vertrebral cu diam = AP 21 cm la nivel perpendicular L5
Pensare posterioara a spatiului intervertebral L5 - S1.

Multumesc !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.