rezultat RMN cranio-cerebral si cervical

16-03-2017
ung12
Nu este medic/terapeut
ung12
Am facut un RMN la cap si cervical fiindca aveam dureri de cap...ce reprezinta diagnosticul?

leziuni micronodulare cu caracter demielinizant, supratentoriale, de natura vasculo-degenerativa
Chist arahnoidian temporal stang 30/15 mm

Hernie de disc C4-C5 si osteofite postero-laterale ce determina amprentare medulara, stenoza foraminala si compresiune radicluara intraforminala C5, accentuat pe dreapta
Protruzii dicale C5-C6, C6-C7, cu afectare radiculara multiple, bilateral

multumesc
3 comentarii
0
17-03-2017, ora 10:24
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna ziua. In legatura cu rezultatul RMN cranian, acesta se poate interpreta doar in context clinic, de aceea va recomand sa mergeti la o consultatie la neurologie. Fac precizarea ca acel chist arahnoidian este o acumulare de LCR (lichid cefalorahidian) si nu este o tumora, deci puteti sta linsitit din punctul asta de vedere.
In legatura cu rezultatul RMN cervical va recomand sa mergeti la o consultatie la neurochirurgie, sa vedeti daca acea hernie de disc nu este de operat, iar daca nu, atunci la reumatologie - BFT pt proceduri.
Sanatate!
0
17-03-2017, ora 14:18
ung12
Nu este medic/terapeut
ung12
multumesc
0
19-04-2017, ora 17:02
geta**
Nu este medic/terapeut
geta**
Buna ziua !Ce ati mai aflat in legatura cu chistul pe care il aveti?Si eu am sflat ca am unul si stau cu grija pana ajung la doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: