Rezultat test Babes-Papanicolau

25-06-2010
Ele27
Nu este medic/terapeut
Ele27
Buna ziua,
Am primit rezultatele la testul Papanicolau, iar medicul nu are program si nu a avut cine sa imi interpreteze :(. Va rog sa ma ajutati putin la interpretare, daca se poate. Pe buletinul de analize medicale sunt bifate: Satisfacatoare pentru evaluare, celule endocervicale prezente, negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.Recomandari: de urmarit evolutia: citologic. Nu stiu ce este cu prezenta celulelor endocervicale si nu am gasit pe internet nici un raspuns satisfacator.
Va multumesc!
3 comentarii
0
25-06-2010, ora 21:17
andrab23fly1
Nu este medic/terapeut
andrab23fly1
Celulele endocervicale sunt celulele prezente in interiorul colului uterin, e bine ca sunt prezente :)
Testul este ok, daca este de urmarit evolutia citologic probabil ca testul trebuie repetat dupa o anumita perioada pe care o va decide ginecologul dumneavoastra. Care este scorul rezultatului? ar trebui sa existe un scor, numeric, din cate stiu 1=normal, 2=inflamatie, 3=leziuni premaligne, 4=leziuni maligne. probabil ca aveti un 2 daca se recomanda urmarirea si rezultatul este satisfacator. Sanatate multa!
0
25-06-2010, ora 22:31
Ele27
Nu este medic/terapeut
Ele27
Multumesc mult!
0
01-07-2010, ora 19:15
Popstan Rodica
Nu este medic/terapeut
Popstan Rodica
Buna ziua!Ma numesc Rodica Popstan si as vrea sa pun si eu o intrebare dar nu stiu unde sa o scriu pentru ca ma pricep doar putin la internet
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •