rezultat test pap

11-07-2016
mm 20
Nu este medic/terapeut
mm 20
acum 2 ani am facut in test pap si a iesit frotiu de tip inflamator ( moderat fond inflamator acut asociat se obs alterari celulare de natura inflamatorie) dupa rezultat a fost la medic si nu mi-a dat nici un tratament.Anul trecut nu a considerat ca trebuie sa il repet. Acum mi- la prescris din nou si alte analize pt ca nu am ramas insarcinat timp de 8 luni, analize hormonale secretie test pap clamidia cultura col uterin +antibiograma ex ag mycoplasma+ ureeaplasma si la sotu spermograma. Analize care se fac din a doua si de menst si dupa 10 zile. Eu inainte de a-mi face controlul la medic mi-am facu inainte analiza de test pap ca stiam oricum ca trebuie si dureaza mai mult rezultatul.Azi am fost sa il ridic. Mentionez inainte ca controlul a iesit ok si ecografia la fel.Rezultatul de la test pap zice asa: satisfacator de evaluare, modificari celulare reactive asociate cu inflamatia. Recomandari o noua prelevare si derectie/genotipare Hpv. Descriere citologica: moderat fond inflamator polimorf.asociat se obs alterari celulare de natura inflamatorie.procese de reparatie celulara cu metaplazie pavimentoasa in curs de maturare si matura.prezente celule epiteliale pavimentoase fe tip intermediar cu halou perinuclear.Frotiu de tip inflamator-reparator, posibil infectie Hpv. Ar putea cineva sa imi explice si mie cat de grav este reziltatul caci eu ar trebui sa ajung iar la medic dupa ce fac toate celelate analize in vreo 3 sapt. Va multumesc f mult!
2 comentarii
1
12-07-2016, ora 00:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va suspecteaza de HPV cancerigen. :(
Se ia pe cale sexuala, cu sau fara prezervativ.
Faceti Genotiparea HPV la stat, 350 lei. La privat ajunge si la 700 lei. Plus celelalte analize recomandate dv.
Deocamdata lasati spermograma sotului.
Importanta in acest moment e sanatatea dv.
0
12-07-2016, ora 00:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti exact si matematic ce zice dr. Stati linistita. Va prezentati cu toate rezultatele la control si medicul va va indruma cand e momentul sa ramaneti insarcinata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •