rezultata RMN genunchi

17-10-2013
claudia30
Nu este medic/terapeut
claudia30
Mama mea, in varsta de 57 ani, a acuzat timp de 3 saptamani dureri la genunchi, mai ales la mers. Dupa tratamentul prescris de ortoped cu antiinflamatoare si Reumatostop, durerile nu au cedat deloc. I-a recomandat RMN.
iata rezultatele:
-fisura la nivelul cornului posterior al meniscului intern
-fisura orizontala de-a lungul meniscului extern cu aplatizarea zonei mediale a cornului anterior
-plaja edematoasa la nivelulplatoului tibial intern cu fine eroziuni de cartilaj hialin
-edem LIa per ansamblu si LIP in jumatatea femurala
Concluzii:
degenerare bimeniscala
edem ligamentar

Intrebarea mea ar fi daca ma poate ajuta cinevasa imi spuna cum se trateaza. Exista si alte alternative in afara de cea chirurgicala, sau aceasta este imperios necesara?
Multumesc.
4 comentarii
0
17-10-2013, ora 18:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ne-ati precizat tocmai elementul capital: greutatea/inaltime.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-10-2013, ora 19:21
Dr dunca ioan
Identitate neconfirmată
Dr dunca ioan
Buna ziua,

Nu pare grav. Nu stiu in ce masura durerile sint in relatie cu leziunea meeniscala.
As face o infiltratie intra articulara si daca durerile ramin aceleasi o operatie arthroscopica ar fi solutia.
Cu bine,
Dr Dunca ioan
0
17-10-2013, ora 20:30
claudia30
Nu este medic/terapeut
claudia30
Revin cu informatiile solicitate: inaltime 1, 64 m, 65 kg
Multumesc
0
17-10-2013, ora 21:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, intr-adevar, este supra-ponderala, dar nu excesiv..
Nu ne-ati precizat insa daca a suferit un traumatism recent sau mai vechi la acest genunchi, ce genuri de eforturi practica (stat in picioare, mers pe jos, eforturi profesionale sau domestice etc).
Pe termen scurt se impune reducerea drastica a eforturlui fizic si monitorizare.
Daca suferinta se amelioreaza este OK, daca apar si semne meniscale (blocaj articular, instabilitate etc) se impune o artroscopie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.